Anasayfa » Blog » 4 Adımda Bebek Bakıcısı Bulmak

4 Adımda Bebek Bakıcısı Bulmak

4 adımda bebek bakıcısı bulmak

Bebek Bakıcısı Serüveni

Bir Annenin dilinden: “Önceleri bebeğimi kimseye veremeyeceğimi, kimseye güvenemeyeceğimi düşünürdüm. Bebeğimin her şeyiyle kendim ilgilenmek istiyordum. Her şey iyi hoştu ama artık bir nefes almak zorunda olduğumu hissetmeye başladım. Bebeğim 10 aylık olduğunda artık eşimle bir gece geçirmek istedim ve ailemden destek almak istediğimde müsait kimse yoktu. O gün artık bana destek olacak bir bebek bakıcısı bulmam gerektiğini düşündüm ama nasıl ?”

 

1- Beklentilerinizi Netleştirin

 

Bir bebek bakıcısı serüvenine başlamadan önce ( serüven diyoruz çünkü birçok aile güzel bir süreç yaşadığı gibi olumsuz bir macera yaşayan birçok aileyi de duyuyoruz. ) ne istediğinizi netleştirin.

Sizinle yatılı bebek bakıcısı mı daha işlevsel olacak yoksa gündüzleri tam zamanlı bebek bakıcısı mı ? Bu sorunun cevabından başlayarak arayışınıza yön verebilirsiniz. Bebekle ilgili neleri isteyeceksiniz, ne kadar isteyeceksiniz, sadece fiziksel bakımını mı yapmasını istiyorsunuz yoksa beslenmesini de istiyor musunuz?  Yabancı bakıcı mı istiyorsunuz yoksa Türk bakıcı mı ? Tüm bu soruları öncelikle not alıp esneyebileceğiniz konuları ve net olduğunuz beklentileri kategorize edin.

2- Güvenilir Bebek Bakıcısını nasıl bulurum?

Çevrenizde size bakıcı bulmak için öneriler sıralayanlar mutlaka olacaktır. Ama güvenilir bir bakıcı bulmanın en kolay yolu iyi bir bakıcı danışmanlık firmasıyla çalışmaktır. Bebek bakıcısı şirketi ile çalışacağınızda önce bu firma hakkında bilgi edinin. Çünkü korsan olarak bakıcı şirketi olan birçok kurum bulunmakta. Bu şirketler görüntü olarak her ne kadar şık görünse de kaçak olarak çalışmaktadır.

 

Bu işi yapabilmekle yetkilendirilmiş firmalar İşkur’a bağlı olarak Özel İstihdam Bürosu olarak ruhsatlandırılmıştır. Çalışacağınız firmalardan bu ruhsatı mutlaka sorgulayın. Vergi mükellefi olmak bu iş için yetkilendirilmek anlamına gelmez. Bakıcı ajansı olabilmek için İşkur’a ödenmesi gereken yüklü teminatlar ve ön koşullar vardır ve sürekli denetim altındadırlar.

 

Bakıcı danışmanlık firmasına beklentilerinizi açık bir şekilde belirtin ve onların önereceği personelleri inceleyin. Armoni İnsan Kaynakları size çeşitli denetimlerden geçmiş, yasal olarak çalışmasının önünde engel olmayan adayları beklentileriniz doğrultusunda seçer ve portföy oluşturur. Aradığınız bakıcı kriterlerine göre bebek bakıcısı fiyatları hakkında firmanız ile öncesinde maaş skalasını çalışın.

 

3- Bebek Bakıcısı ile Mülakat

Öncelikle bebek bakıcısı arıyorum diyen aileler belirledikleri öncelikleri listeler ve bakıcı ile yapacağı mülakata hazırlıklı gelir. Bakıcı adayınızın yasal olarak çalışmasının önünde engel olup olmadığını inceleyin. Mülakatta adaya beklentilerinizi açık ve net bir şekilde açıklayın ve anladıklarını mutlaka teyit edin.  Bebek bakıcısı maaşları hakkında konuşun ve talep edilen ücret konusunda açık bir dille anlaşma sağlayın.

Bebek bakıcısı ile mülakatta sorulacak sorular:

 • Ne tür bir çocuk bakımı deneyimi yaşadı? En iyi ve en kötü deneyimleri açıklamasını isteyin. Detaylar anlatabilir.
 • Disiplin konularını nasıl ele alıyor? Açık ol. Bebeğiniz bir saat veya daha fazla ağlarsa ne yapacağını sorun. Ya çocuğunuz ona meydan okursa ya da ilgisiz davrandıysa? Ya çocuğunuz saatini veya başka bir değerli eşyasını kırarsa?
 • Çocuklar için belirlediğiniz kurallar hakkında ne düşünüyor? Felsefesi sizinkinden farklıysa, standartlarınızı rahatlıkla takip edebilir mi?
 • Çocukları dışarıda oynamaya götürmekten hoşlanıyor mu?
 • İyi beslenme hakkında ne biliyor? Atıştırmalıkları size iyi gelen yiyeceklerle mi sınırlıyor?
 • Çocuğunuzun aniden hastalanması veya binada yangın gibi acil bir durumda ne yapacağını öğrenin.
  bebek bakıcısı

  4 Adımda Bebek Bakıcısı Bulmak

   

4-Bebek Bakıcısı işe Başladığında dikkat edilecekler

Bakıcınız işe başlamadan önce ona evinizde yaşam alanı hazırlayın. Onu evde yapabilecekleri konusunda uyarın. Bebeğinizle ve evinizle ilgili bir oryantasyon süreci yaşayacağını unutmayın. Bu süreçte ona destek olun.

 

Bazı güvenlik ipuçları :

 • Onu bodrum dahil tüm evi gezdirin ve varsa güvenlik sistemini ayrıntılı olarak açıklayın. Fazladan ampulleri sakladığınız dolap gibi bilmesi gerekebilecek her şeyin yerini belirtin.
 • Adresinizi ve evinizin yol tarifini yazın. Acil bir durumda evinizin yerini belirlemenize yardımcı olacak talimatlar vermesi gerekiyorsa bu çok önemlidir.
 • Yangın ve diğer acil durum tahliye planlarınızı tartışın. İlk sorumluluğunun çocuklar olduğunu ve bir yangın durumunda onları hemen dışarı çıkarması veya bir fırtına sırasında evin en güvenli yerine götürmesi gerektiğini anladığından emin olun. Kaçış yolunu, evin tüm çıkışlarını ve kilitlerin nasıl çalıştığını gözden geçirin ve olası tehlikelere dikkat edin.
 • Elektrik kesintisi durumunda ona anahtar ışık anahtarlarının ve devre kesicilerin veya sigorta kutularının yerini gösterin. Evde el feneri, pille çalışan radyo, mumlar, kibritler, battaniyeler ve şişelenmiş su bulunan bir kutu bulundurun ve bakıcıya nerede olduğunu söyleyin.
 • Acil durum numaralarını, sizin ve eşinizin her zaman ulaşılabileceği numaraları, çocuğunuzun doktorunun numaralarını, acil durumda iletişim kurabileceği güvendiği arkadaş, komşu ve akraba numaralarını asın.
 • Eve kamera sistemi kurun.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir