Anasayfa » Blog » Alzheimer ve Aşamaları

Alzheimer ve Aşamaları

Alzheimer ve Aşamaları

Alzheimer ve Aşamaları

Yaşlanmanın beraberinde getirdiği zorluklarda biri de demans, Alzheimer gibi hastalıklardır. Özellikle bir yakını bu hastalıklara yakalanan kişilerin bu yakınlarının bakımına özen göstermesi gerekmektedir. Bu noktada yaşlı bakıcısı profesyonel bakım hizmeti sunmakta olup bu zorlu süreçte ailelerin yükünü de hafifletmektedir. Hem daha iyi bakım ile hasta daha iyi bir ortamda bu hastalıkla savaşmakta hem de aileler sevdiklerine bu şekilde daha özenli bir tedavi ortamı sağlamaktadır. Zorlu bir hastalık olan Alzheimer için ise dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat ederek bakımın gerçekleştirilmesi gerekir. Alzheimer ve Aşamaları

Alzheimer, uzmanların ifade ettiği üzere 7 evreden meydana gelmektedir. Bunları şu şekilde ifade etmek mümkündür:

 • Klinik öncesi birinci aşama, dışarından normal gözükebilmektedir.
 • İkinci evrede ise hafif bozukluklar görülebilmektedir.
 • Üçüncü evrede ise hafif ama daha belirgin bozukluklara rastlanabilmektedir.
 • Dördüncü aşamada orta derece,
 • Beşinci aşamada ise halen orta derece ama daha ciddi göstergeler bulunur.
 • Altıncı evre ciddi bozukluk evresi,

Son evre olan yedinci evrede ise artık çok ciddi derecede hastalık hissedilmektedir. Son evreye gelinmeden özellikle hastaya yatılı yaşlı bakıcısı desteği ile daha iyi bir bakım sağlanması mümkün olmaktadır.

Alzheimer için Yaşlı Bakımı

Evde yaşlı ve özellikle Alzheimer hastası olan birine bakmak çoğu zaman zorlu olabilir. Bu noktada bir bakıcıdan destek almak ailelerin daha iyi bakım ve tedavi hizmeti sunması için iyi bir seçenektir. Zira bu tür zorlu koşullara alışkın olan bakıcılar, yaşlı hastanıza nasıl bakılacağını iyi bilmektedir. Üstelik bunu profesyonel bakım hizmeti çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Böylelikle daha iyi koşullarda hastalık ile savaşmak da bir o kadar başarılı olur. Aynı zamanda her daim yaşlı hastanızın yanında olamayabilirsiniz. Bu durumda da ona sizin kadar iyi bakacak bir yaşlı bakıcısı ile gözünüz arkada kalmaz.

Alzheimer ve Aşamaları

Alzheimer için Yaşlı Bakımı

Uzmanlar, doktoralar tarafından önerilen tüm aktiviteleri birlikte yapmak, günlük ihtiyaçları gidermek gibi birçok eylemi bakıcılar, hastanız için yerine getirmektedir. 7 gün 24 saat yatılı bakıcı hizmeti kapsamında her daim hastanı en iyi bakım hizmetini almaktadır. Yaşlılar bu hastalık ile birlikte konuşma zorluğu çekebilir, aralıklı hafıza kayıpları yaşayabilir, nerede olduğunu unutabilir. Bu gibi durumlarda yanında mutlaka birinin olması ve yol göstermesini isteyebilirler. Bakım hizmeti bunu sürekli olarak sağlamaktadır.

Evde Alzheimer Bakımı

Yaşlı ve Alzheimer hastası olan aileler, sevdiklerine evde bakmak isteyebilir. Bunun zorlularını ise profesyonel ve uygun yaşlı bakıcısı fiyatları çerçevesinde almak ise mümkündür. Bu noktada birtakım unsurlar ile bu zorlu süreci aşmak, daha iyi bir bakım için gereklidir. Buna göre:

 • Yaşlı ve hastanız için günü akıllıca planlayın, egzersiz, bulmaca ve dinlenme gibi sekanslara yer verin.
 • Seçim yapmak bu durumda olan biri için zor olabilir. Bu sebeple az sayıdaki tercihi ona sunun.
 • Basit talimatlar ile bir şeyler yapılmasını isteyin ve acele etmemesini isteyin.
 • Dikkat dağıtıcı nesneleri ve unsurları göz önünden çekin.
 • Hasta ve yaşlınız için güvenli bir ortam sunun. Düşme ve kazalara karşı önlem alın.
 • Kilit kullanın. Böylelikle kaybolmalara karşı da önlem almış olursunuz.
 • Özel bakım uygulayın.

Tüm bu unsurlar başta olmak üzere diğer tüm detaylı bakım önerilerine kulak asmak gerekir. Zira evde yaşlı bakımı tek başına oldukça zor olabilmektedir. Fakat yaşlı bakıcısı desteği ile bu sorunun üstesinden gelmek ise oldukça kolaydır. Bu noktada hem yaşlınız için daha güvenli ve daha iyi bir bakım ortamı sağlamış olursunuz. Ayrıca aileler de bakım yükünü daha profesyonel bir kişi ile paylaşmış olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir