Anasayfa » Blog » Anne Sütü Nasıl Arttırılır ?

Anne Sütü Nasıl Arttırılır ?

anne sütü

Anne Sütü Nasıl Arttırabilirsiniz?

Bebeklerin dünyaya gelir gelmez tanıştığı ilk besin anne sütüdür. Bu noktada annelerin nasıl beslendiği ve bebeklerini nasıl besledikleri önem kazanmaktadır. Konu ile ilgili olarak en merak edilen sorulardan biri de anne sütünü nasıl arttırabilirsiniz olmaktadır. Zira bebeklerin il süreçte en önemli besini ve tek besini olan anne sütü, bazı annelerde az gelmekte ya da yetmemektedir. Ya da anneler daha bebeklerine daha fazla besin takviyesi yapmak isteyebilir. Bu durumda anne sütünü arttırıp attıramadıklarını merak etmektedirler.

Özellikle uzmanlar tarafından konu ile ilgili birçok açıklama bulunmaktadır. Bu açıklamaları ortak noktaları arasında annelerin, anne adayların yeşil yapraklı sebzelerden kafein ve alkol gibi besin ve yiyeceklerden uzak durması gibi öneriler yer almaktadır. Annelerin yardımcısı olan bebek bakıcısı ve babaların da annenin aldığı esinlere dikkat etmesi burada önemlidir.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Uzmanlar tarafından önerilen birtakım besinlerin de anne sütünü arttırdığını ifade etmek mümkündür. Bu noktada vitamin, mineral ve çeşitli içerikler ile zengin olan besinler ile süt kalitesi ve miktarı artmaktadır. Bu besinleri şu şekilde ifade etmek mümkündür:

  • Öncelikle her meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmenin oldukça yararlı olduğunu ifade etmek gerekir.
  • Turuncu renkli, havuç, kayısı, mandalina ve turunçgiller ailesi beta keratin bakımından zengindir. Anne sütünü nasıl arttırabilirsiniz denildiğinde verilecek cevaplardan birisi de bu husustur.
  • Alkol ve kafein miktarını azaltmanız var ise sigara kullanımından uzak durmanız gerekmektedir.
  • Demir eksikliği olan annelerin genellikle sütlerinin de az geldiği görülmektedir. Bu eksikliği kapatmak için yulaf, ıspanak gibi demir bakımında zengin yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Bakliyatlar ise demir bakımından zengin olan bir diğer besin grubudur. Nohut, fasulye ve mercimek gibi besinlerin aşırı değil ama porsiyonunda tüketilmesi önerilir.

Hem yemek hem de bakım sürecinde anneler çoğu zaman bütün bu unsurlara dikkat etmek durumunda kalabilmektedir. Hem bebek bakımı hem de ev işleri ile ilgilenecek profesyonel bir yatılı bebek bakıcısı bu iş yükünü hafifletmede iyi bir seçene olabilir. Zira yemek, bakım ve temizlik gibi birçok hususta deneyim sahibi ve tecrübeli bakıcılar, bebeğiniz ile kaliteli ve daha çok zaman geçirmenize katkı sağlamaktadır.

anne sütü

Anne Sütü Sağımla Çoğalır Mı?

Anne Sütü Sağımla Çoğalır Mı?

Günümüzde annelerin sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden biri de sağım yöntemidir. Genellikle emzirilmediği zamanlarda bebeklerin anne sütü ihtiyacını karşılaması için sağım yapılmakta ve uygun koşullarda saklanarak bebeklere sonradan verilmektedir. Bu yöntem ile merak edilen bir diğer sorusu ise sağım ile anne sütünü nasıl arttırabilirsiniz sorudur.

Zira birçok anneye göre sağım sonrası göğüste süt kalmamakta ve vücut yenisi oluşturmak için çalışmaktadır. Böylelikle hem sağım hem de yeni süt ile miktarı arttırmış olursunuz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken unsurlarda biri de sağılan sütün saklama koşullarıdır. Mutlaka özel derece, özel saklama kaplarında bu sütün muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Genel olarak ise anne sütünün doğumdan sonra altıncı aydan itibaren artmaya başladığı ifade edilmektedir. Bu noktada bebeklerin sık sık emzirilmemesi tavsiye edilmekte ve ek besinler ile anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Bu süreçte annelerin bol bol sıvı alımına dikkat etmesi, sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Stres ve yoğun fiziksel aktiviteden de uzak durması iyi olacaktır. Hem bu tür konularda profesyonel bir yardım hem de yükün hafifletilmesi için bakıcı desteği aranabilir. Yerli ya da yabancı bakıcı destek için yanınızda olur. Bakım, beslenme diğer konularda yardım alabileceğiniz bir bakıcı, bebeğinizle geçireceğiniz zamanın da kaliteli olmasına katkı sağlayacaktır.

Bebek bakıcısı hakkında bilgi almak ve bakıcı portföyümüzü görmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir