Anasayfa » Blog » Çocuk Bakıcısı ve Hiperaktif Çocuk Gelişimi

Çocuk Bakıcısı ve Hiperaktif Çocuk Gelişimi

çocuk bakıcısı

Hiperaktif Çocuk ve Çocuk Bakıcısı

Hiperaktivite, çocukluk çağında en yaygın görülen psikiyatrik bozukluktur. Hiperaktif çocuklar; yerinde duramayan, aşırı derecede hareketli, aceleci ve bulunduğu ortamdaki akranlarına oranla duygusal ve fiziksel olarak aşırı davranışlar göstermeleri ile ön plana çıkar. Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar, sosyal hayatlarının yanı sıra aile ortamlarında da pek çok problem yaşar. Dikkat, konsantrasyon, dürtü ve hareket kontrolü bozukluklarından oluşan hiperaktivite, çocuğun akademik başarısının düşmesine de yol açar. Çocuğun derslerde akranlarından geri kalmasına da neden olan bu durum, zaman içinde öz güven zedelenmesine ve yetersizlik hissine yol açabilir. Bunun önüne geçmek için bilinçli bir çocuk bakıcısı ile çalışabilirsiniz.

  • Bakıcınız en büyük destekçiniz olacak

Okul çağındaki çocukların yaklaşık %5’inde görülen hiperaktivite, doğru şekilde tedavi edildiğinde çocukta olumlu gelişmeler gözlenir. Böylece sosyal çevreye daha uyumlu ve topluma adapte bir hâle gelir. Hiperaktivite tanısı koyulduktan sonra ilaçlı ve ilaçsız tedavi yöntemleri değerlendirilir. Çoğunlukla her iki yöntem birden uygulanır. Bilişsel davranışçı terapi ve konuşma terapisi uygulanabilir. Bireysel eğitimin yanı sıra ebeveyn eğitimi de uygulanabilir. Bu noktada bakıcınızın nitelikleri ve çocuğa davranışı en büyük etken konumuna gelmektedir.

  • Nitelikli bakıcının çocuğa etkileri

Çocuğun en iyi arkadaşı konumunda olan bakıcısı gerek ona koyacağı kurallar gerekse onu her türlü konuda rahatlatacak uygulamalar ile sürecin en büyük yöneticisi durumundadır. Çocuğun gelişimini en doğru şekilde yönetebilmek için öncelikle gerek bakıcı tarafından gerekse ebeveynler tarafından kurallar konmalıdır. Bu kuralların net ve hiçbir koşulda esnetilemez olması son derece önemlidir. Hiperaktivite tanısı almış çocuğun olumlu davranışlarının cesaretlendirilmesi önemlidir. Bu durumda da en büyük yardımcı bakıcıdır. Çocukla ilgilenildiği belli edilmeli, olumsuz davranışlarından ziyade olumlu davranışlarından söz edilmelidir.  Sık sık yaptıkları konusunda geri bildirimde bulunarak çocuğun davranışların ebeveynlerini ne kadar mutlu ettiğinden bahsedilebilir. Konuşarak öğüt vermek çoğunlukla çocuğun öfkelenmesine neden olur. Bakıcının yanında anne ve babanın sabırlı, anlayışlı olması ve davranışlarını kontrol etmesi konusunda yardımcıdır. Tüm bunlar yapılırken bazı günlerde çocuğun yalnızca kötü bir gün geçirmiş olma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Ayrıca hekim ile düzenli olarak iletişimde kalmak, çocuğunuzun iyileşme sürecinde yardımcıdır.

  • Çocuk Bakıcısı nasıl destek olacak?

Öncelikle bakıcınız deneyimi ve niteliklerine sadık kalmalı, bu yazacaklarımızı bilmek ve yapmakla görevlidir. Bu süreçte çocuğu hareket edebileceği ortamlara götürmelidir. Çocuklara, gün içinde koşup oynayabilecekleri ve özgürce hareket edebilecekleri ortamların sağlanması gerekir. Kurallı ortamlar azaltılmalıdır. Kurallar önemlidir ve sosyalleşmenin en kritik unsurlarından biridir. Ancak, çocukların doğasından gelen hareketlilik zaman zaman kurallarla çatışmayı kaçınılmaz hale getirir. Bu durumlarda en büyük sakinleştirici ve yönetici bakıcınızdır. Özellikle güneşle birlikte çocukların hareket ihtiyacı arttığı için bu risk daha da artar. Bu nedenle, mümkün olduğunca daha az kural gerektiren ortamlar sunmaya özen gösterilmelidir. Daha esnek oyunlar oynatılmalı ve zorunlu olmadıkça kurallarla ilgili abartılı beklentiler içine girilmemelidir.

  • İlk unsur; Nitelikli bakıcı

Tüm bu gelişimi olumlu sağlayacak noktalar sadece işini iyi bilen ve nitelikli bakıcılar sayesinde olacaktır. Çocuğunuzun mutluluğu ve sağlığı için iyi bir çocuk bakıcısı seçmelisiniz.

Sayfamızı da ziyaret etmenizi, uzmanlarımızdan bilgi almanızı tavsiye ederiz.kıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı, yatılı bakıcı,  bakıcı, bakıcı, bakıcı, bakıcı, bakıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir