Anasayfa » Blog » Bebeğimize Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğimize Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğimize Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nasıl Bakıcı Seçeceğiz

Elbette her çiftin tercihi bu yönde olmak zorunda değil ancak çocuk sahibi olmak, mutlu bir aile için gerçekten oldukça pozitif tarafları olan bir olay. Hayatımızda aldığımız en büyük sorumluluklardan biri kesinlikle çocuk sahibi olmak. Ancak çocuk sahibi olduktan sonra çalışan ebeveynlerin ebeveynlerden biri çalışmayan ailelere göre daha farklı sorumlulukları, yanıt bulmaları gereken soruları olabiliyor ve bazıları öyle durumlar ki hata ihtimali olabildiğince minimum olmalı. Bunlardan biri de “Çalışırken çocuğumla kim ilgilenecek?” sorusu. Bakıcı önemi burada devreye giriyor.

Bazı ailelerde büyük ebeveynler – büyükanne ve büyükbaba – veya yakın bir akraba bu noktada devreye girebiliyor. Bir kısmında da bu durum çok güzel işleyebiliyor. Ancak bazı ailelerde akrabalık ilişkileriyle bu süreci yürütmek sağlıklı veya mümkün olmayabiliyor. Bu durumda ailelerin ihtiyacı olan bakıcı bulmak, zaruri ve hassasiyetle yürütülmesi gereken bir gerçeğe dönüşüyor.

Aileler, akıllarındaki çeşitli sorulara yanıt bulmaya çalışıyorlar. Bunlarda bazıları da “Bakıcı ararken nelere öncelik vermeliyim? Nelere dikkat etmeliyim?” soruları. Öncelikle belirtmeliyiz ki bebeklik ve çocukluk ihtiyaçları, ortak noktaları olsa da birbirinden oldukça farklı. Bir bebek bakıcısından ve çocuk bakıcısından beklentileriniz bazı noktalarda bambaşka olmalı.

Çocuğunuz çocukluk evresine geçene kadar, ilk bebeklik döneminde ihtiyaçlarının karşılanması bağlamında birincil bakıcısına en çok ihtiyaç duyduğu dönemdedir. Birincil bakıcısıyla iletişimin tek yolu ağlamaktır ve yetişkinin algılarının kuvvetli, çocuğun ihtiyaçları karşısında bilgili olması gerekmektedir. Çocuğun önceliği; anlaşılmak, temel ihtiyaçlarının düzenli olarak, belli bir rutinde karşılanması ve sevilmektir. Öncelikli olarak bakıcı adayınızın bu konularda başarılı olup olmadığına bakmalısınız. Çocuğunuzun rutinlerini uygulayabilecek mi? neye ihtiyacı olduğunu anlayabilecek mi? sevgi dolu mu?

Tam ve bütün doğmuş, anne karnındaki evrelerini sağlıklı geçirmiş dahi olsa bebekliğin ilk iki yılında; dil becerileri, kaba motor becerileri yeterince gelişkin değildir ve desteklenmeye ihtiyaç duyar. Çocuğunuzun ana dilini ve eğer tercih ediyorsanız ikinci bir dili öğrenmesi için bu yıllarda maruz kalacağı olumlu uyaranlar, ilerde oldukça işine yarayacaktır. Bu noktada anadilinizi iyi kullanan Türk bakıcıları veya, tercih ediyorsanız, çocuğunuzun öğrenmesini istediğiniz ikinci dili iyi bilen ve anadil öğretir gibi öğretebilecek yabancı bakıcıları bu noktada tercih edebilirsiniz.

Bakıcı adayınız, çocuğunuzun ihtiyaçlarını gidermede, sevgi dolu yaklaşmakta iyi olmalı. Dönemsel gelişim özelliklerini bilmeli ve destekleyici faaliyetlerin neler olabileceğini bilerek uygulamaya dökebilmeli.

Bunların yanında herkesin gözünden kaçan bir nokta olabiliyor. O da bebeğinize bakacak kişinin hayata baktığı pencereyle sizinkinin örtüşüyor olması. En ufak rutinlerde dahi bazı noktaların büyük bir sıkıntıya dönüşmemesi için buna da dikkat etmelisiniz. Kültürde, yaşam tarzında örtüşmeler bu bağlamda oldukça önemli.

Bütün Bunların Yanında Bir Bebek Bakıcısı Olmazsa Olmazlar Neler?

Yukarıda, bir çocuk bakıcısında olmasını isteyeceğiniz özelliklerden biraz bahsettik. Bunun yanında bir bebek bakıcısında veya çocuk bakıcısında olmaz bazı özellikler elbette var.

  • Sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmalı.
  • Sigara kullanmamalı veya en azından kullanımını sınırlandırmada başarılı olmalı.
  • Bebeğinizin, çocuğunuzun hiçbir zaman yapmasını istemediğiniz şeylere saygı göstermeli ve bakıcı da yapmamalı.
  • Sorumluluk sahibi olmalı.
  • Güvenliğin hayatındaki yerinin farkında olmalı.
  • Bilgisi ve bilgisini hayata geçirme konusunda özgüven sahibi olmalı.
  • Bebeğinizin keşfetme zamanı! Birincil bakıcısı da bu keşif dönemine en aktif şekilde dahil olabilmeli. Hareket kabiliyeti, nerede evet nerede hayır diyeceğini bilmek ve görebilmek de oldukça önem arz ediyor.
  • Deneyim sahibi olmak da bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. En önemli etken olmasa da tercih sebebi olabilir.
  • Oyun, çocuğun işidir. Hayata dair her şeyi öğrendiği yerdir. Dolayısıyla bebeğinize bakacak kişinin, onun oyunlarına katılabilmesi oldukça önemli. Gelişimsel tüm desteği ufacık bir oyunda verebileceğimiz için oyun oynamayı bilmek bebeklerle ve çocuklarla iletişimin bir numaralı aracı.
  • Aynı anda birden fazla işi yapabiliyor olmalı. Çünkü bebeğiniz çokça aktif bir dönemde ve bebek bakıcısı tarafından her an gözlemlenmeye gereksinimi var.

yatılı bebek bakıcısı fiyatları ve gündüzlü bebek bakıcısı fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu değişkenlik hakkında daha detaylı bilgi almak için Armoni İnsan Kaynaklarını çekinmeden arayabilirsiniz.  Uzman İK uzmanlarımız size en uygun bakıcıyı bulmak için sizlere elinden geleni yapacaktır. Aradığınız bakıcı burada : Armoni Danışmanlık 

Şimdilik sizinle burada ayrılıyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz her noktaya sizin için tek tek bakıyor ve değiniyoruz. Başka yazılarda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir