Bebek bakıcısı

 

Nitelikli bir bakıcının ilk 6 ay bebek üzerindeki olumlu etkileri nelerdir?

Bebeklerin ebeveynlerine tamamen bağımlı yenidoğandan aktif yürümeye başlayan hareketli bir bebeğe dönüşmesi sadece 12 ay sürer. Bu inanılmaz serüvende bebekler şaşırtıcı bir hızla büyür ve değişir. 12 ay boyunca her ay yeni ve heyecan verici gelişmeler ebeveynler tarafından merak ve sevinçle takip edilir. Yeni anne babalar genellikle ne bekleyeceklerini ve bebeklerinin gelişiminde belirlenmesi gereken bir hedef olup olmadığını merak ederler. Günümüzde gerek maddi gerekse sosyal-zaman dengesi açısından çeşitli noksanlıkların ortaya çıkması ebeveynlerin çocuklarına ayırabilecekleri zamanı da doğrudan etkileyecek düzeydedir. Çocuklarına yukarıda bahsettiğimiz çeşitli sebeplerden gerekli zamanı ayıramayan anne babaların başvurması gereken en sağlıklı yollardan biriyse Bakıcı hizmeti olmuştur.

Bakıcı hizmetinin doğrudan etkilediği birçok konu içinde en dikkat çekilmesi gerekenler, daha çok ve sık ilgiye ihtiyaç duyacak konumda olan bebeğin gelişimi, gerekse gün içinde ayrılması gereken zamanı ayıramayan ve bu durum karşısında psikolojik veya maddi anlamda iki seçenek arasında kalan ebeveynlerin durumları konularıdır. Güvenilir bir firmadan nitelikli bir bakıcı hizmeti alan ailenin, sosyokültürel, ekonomik, psikolojik  ve patolojik faydaları dışında ana hedef olan bebeğe birçok yönden olumlu katkısı olacağı su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki nedir bu olumlu yönler?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bebeklerin her ay farklı konularda geliştiğini söylemiştik. Bu konulara yakından bakacak olursak.

1 aylık bebek gelişiminde bakıcının rolü

Bebekler doğumdan itibaren anneleriyle iletişim halindedir ve bunu başlangıçta ağlayarak yaparlar. 1. aydan sonra iletişimsel davranışlara gülümseme de eklenir. İlk ayın sonunda motor becerilerde de gelişmeler yaşanır. En önemli iletişim şekli bu ayda ağlamaktır. Acıktığında, altını kirlettiğinde, yorulduğunda, gazı olduğunda hep ağlayarak tepki verir. İnsan sesine karşı ilgileri artar. İnsan sesi duyduklarına memeyi bırakıp sese yönelebilirler. Kendisiyle ilgilenildiği zaman gülümseyerek karşılık verir. Annesinin yüzünü diğer insanlardan ayırt etmeyi öğrenir. Yerde yatmaktan hoşlanır. 1-2 saniye gibi çok kısa bir süre insan yüzüne bakabilir. Bu ayda elleri yumruk şeklindedir.

Bu ayda çocuğun fiziksel ihtiyaçları; besleme, alt değiştirme, gaz çıkartma ve yıkama hakkında bilgi sahibi olan bakıcılar yukarıda bahsettiğimiz birçok konuya hakim ve yaşanacak tüm olumlu gelişmeleri aileye izah edebilecek deneyimdedirler. Unutmayın nitelikli bir bakıcı nitelikli bir firmayla çalışır. https://www.armoniinsankaynaklari.com/

2 aylık bebek gelişiminde bakıcının rolü

Etrafta olup bitenlerle ilgilenmeye başlamıştır. Ani ve yüksek seslere irkilerek tepki verir. Oyuncakları 1-2 saniye gibi çok kısa bir süre elinde tutabilir. Bu sahip olduğu yakalama refleksi sayesinde mümkündür. Ellerini inceleyerek uzun sürelerle vakit geçirir. Ağlama şeklinden ne istediği bakıcı tarafından ayırt edilebilir. Kol ve bacaklarını sürekli hareket ettirir. Sağa ya da sola dönmek için çaba sarf eder. Deneyimli bir bakıcı tüm olanları kontrol ve uygulama aşamalarında bebeğin gelişimine doğrudan katkıda bulunur.

 

 

 

3 aylık bebek gelişiminde bakıcının rolü

3 aylık bebeklerde kaslar daha güçlü hale gelir ve bebekler artık kafasını tamamen dik tutabilir. Bu ayda el göz koordinasyonu da gelişmeye başlar. 3. ayını tamamlayan bebekler; Oyuncaklara uzanır ve eline alır. Doğumdaki saçları dökülmeye ve yerine yeni saçlar çıkmaya başlar. Doğum sırasında mavimsi bir renkte olan göz rengi bu ayda değişebilir. Doğuştan var olan refleksleri kaybolmaya başlar. Refleksler yerini yavaş yavaş kontrollü ve amaçlı hareketlere bırakır. Bakıcı bu zaman aralığında yaptırdığı ufak fiziksel aktiviteler veya bebeğin yapmasına alan sağlayan davranışlarla fiziksel gelişime büyük katkı sağlar.

3 ayını doldurmuş bir bebek insan yüzüne bakmıyorsa, gülümsemiyorsa, kucağa alındığında ağlamayı kesmiyorsa ve insan sesine dönmüyorsa gelişimsel bir problem olabileceği için mutlaka bir çocuk gelişimi ya da çocuk psikiyatrisi uzmanına gösterilmesi gerekir. Bu konuda bakıcının bilgi ve deneyimi büyük rol üstlenmektedir.

4 aylık bebek gelişiminde bakıcının rolü

Bu aydaki bebeklerin birincil iletişim yolu hala ağlamaktır. Fakat bu ayda hece benzeri sesler de çıkarmaya başlar. Bu ayda bulduğu her nesneyi ağzına götürerek keşfetmeye çalıştığı için boğulma tehlikesine karşı son derece dikkatli olmak gerekir. İşte burada bakıcının rolü büyük önem kazanmaktadır. Ailenin bebek yanında olamaması olsalar bile dikkat dağıtıcı unsurların olması(iş, ev işleri vs.) bebeğin sağlığı açısından sorun teşkil edebilir. Bakıcının sorumluluğu olan bu alanda dikkat çekilmesi gereken noktalardandır.

5 aylık bebek gelişiminde bakıcının rolü

5 aylık bir bebek artık birçok hareketini ve davranışını bilinçli bir şekilde yapan küçük bir insan gibidir. 5 aylık bebekler; Agulamalar, cıvıldamalar, kahkahalar gibi çok çeşitli sesler çıkarır. İnsanlarla iletişim halinde olmaktan keyif alır. Kollarını açarak kucağa alınmak istediğini gösterir. Anne ve babasına gülümser ve karşılık bekler. Annesi yoksa bakıcı konuşurken dudak hareketlerini dikkatle takip eder.  Konuşmada adı geçtiğinde dönüp bakar. İlk dişleri görünmeye başlayabilir.

Bakıcının bebekle sohbeti onu eğlendirmesi fiziksel yardımla gezdirmesi bu zaman diliminde büyük önem taşır. Bebeğe doğrudan olumlu yansır.

6 aylık bebek gelişiminde bakıcının rolü

6 aylık bebekler farklı dokudaki nesnelere dokunmaktan keyif alır. Ebeveynlerinin konuşmalarını dikkatlice dinler ve uygun tepkilerle karşılık verir. Çoğu bebek ek gıdaya geçiş için de hazır hale gelir. 6 ayını doldurmuş bebekler şunları yapabilir; Oyuncakları yüksekten bırakarak düşüşünü izler. Bu şekilde sebep sonuç ilişkisini keşfeder. Nesneleri tutmak için her iki elini de aktif olarak kullanır.

Her yöne doğru dönebilir. Bazı bebekler artık desteksiz şekilde oturabilir. Bu ayda emeklemeye başarabilen bebekler vardır. Kendisine gülümseyen herkesle yakın iletişim kurmaya çalışır. Hızlı hareketleri takip edebilir.

Bakıcının bebeğe yaşamak istediği ve öğrenmeyi hedeflediği duygularda yardımcı olması önem taşır. Bebeğin psikolojisini tahmin edebilecek deneyimdeki bakıcı 6.cı ayda bebeğe fiziksel ve psikolojik açıdan büyük destek sağlar.

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız

bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı

Yabancı Bakıcı ile Çalışmak

Çocuk ve bebek bakıcılığı için çoğu ebeveynler yabancı bakıcı tercih etmektedir. Yabancı bakıcı ile çalışmanın pek çok avantajı vardır. Örneğin yabancı bir bakıcı ile büyüyen çocuğun ikinci bir dil öğrenmesi çok kolay olacaktır. Yabancı dili küçük yaşta öğrenen çocuklar çok daha akıcı bir şekilde konuşmaktadır. Ancak yabancı bakıcı çalıştırmanın bazı şartları vardır. Bu şartlara uyan bakıcıları gönül rahatlığı ile işe alabilirsiniz.

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmanın Şartları Nelerdir?

 

İşe alacağınız yabancı bakıcının kesinlikle oturma ve çalışma izninin olması gerekir. Eğer oturma ve çalışma izni yok ise İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurması gerekir. Yabancı bakıcı çalıştırmak isteyen bazı anne ve babalar bakıcının kendi dillerini konuşmasını isteyebilir. Çünkü kendi dilini konuşan bakıcı ile daha kolay anlaşabileceğini düşünürler.

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmanın Faydaları Nelerdir?

 

1- Yabancı bakıcılar yatılı çalışmayı daha çok isterler. Çünkü kendi ülkelerinden ayrı oldukları için kalacak yer sıkıntısı çekerler. Yatılı kalan bakıcılar çocuklarla daha çok vakit geçirirler. Böylelikle onları daha iyi tanır ve daha çok şey öğretirler.

2- Çocukların bakımından ziyade yabancı bakıcılar çocukların dil gelişimine yardımcı olurlar. Çocukların yabancı dil öğrenmesi kolaylaşır.

3- Yabancı uyruklu bakıcılar bu işi meslek edinirler. Bu nedenle girdikleri işlere geçici gözüyle bakmazlar. Böylelikle sizinle uzun süre çalışabilir.

4- Yabancı Bakıcılar ailelere çocuğun gelişiminde destek olduğu gibi ev işlerinde de destek olabilirler.

5- Aileler kendi özel hayatlarının gizliliği noktasında da daha güvenli olacaklardır.

6-  Bebek bakıcısının yabancı olması  çocuğumuzun farklı bir kültürü tanımasına da yardımcı olacaktır.

 

 

bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmadan Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

 

Yabancı bakıcı çalıştırmadan önce güvenilir yerlerden aramak önemlidir. Yabancı bakıcı için armoniinsankaynaklari.com sitesine göz atabilirsiniz. Yabancı bakıcı çalıştırmadan dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise vereceğiniz maaştır. Yabancı bakıcılar maaşlarını genellikle dolar üzerinden almak isterler. Dolar sürekli arttığı için bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yabancı bakıcıya Türk Lirası üzerinden maaş teklif etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bir bakıcı ile anlaşırken referanslarını kontrol etmeyi unutmayın .

 

çocuk bakıcısı

 

Yaşları ne olursa olsun, çocukları evde yapılacak işlere dahil etmek hem siz hem de onlar için faydalı olabilir. Özellikle son dönemde pandemi nedeniyle kısıtlamalarda evde sıkılan çocukların ev işleri yaparak temel becerileri kazanmasında ve sorumluluk duygusunun gelişmesinde faydalı olacaktır.

Mutlu Bir Aile Olmak :Aile Ruhuna Giden Yollar kitabının yazarı Suzan Kuczmarski ev işlerinin çocukların kolektif sorumluluk alma adı verilen liderlik becerisini geliştirmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. ‘ Ailenin bir üyesi olarak çocukların evdeki işlere yardım etmelerini ve evdeki yardımların kritik olduğunu ve evin sorunsuz işlemesi gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor.’ diye belirtiyor. Dahası, bu yaygın, günlük sıradan işlere girişmek, kendi kendine yeterliliklerini de artıracak ve bu da çocukları akademik, profesyonel ve kişisel yaşamlarında başarılı olmaya hazırlayacaktır.

Devamını Oku

Yabancı bakıcı hizmetinde önemli noktalar nelerdir?

Son yıllarda aileler çocukları yabancı dil öğrensin diye yurt dışından gelen yabancı bakıcıları tercih ediyorlar. Peki sizlerin tercihleri arasında yabancı bakıcılar var mı? Sizce bu durumun avantaj ve dezavantajları neler? Gelin biraz göz atalım.

Devamını Oku

bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı

Yabancı Bakıcı ile Çalışmak

Çocuk ve bebek bakıcılığı için çoğu ebeveynler yabancı bakıcı tercih etmektedir. Yabancı bakıcı ile çalışmanın pek çok avantajı vardır. Örneğin yabancı bir bakıcı ile büyüyen çocuğun ikinci bir dil öğrenmesi çok kolay olacaktır. Yabancı dili küçük yaşta öğrenen çocuklar çok daha akıcı bir şekilde konuşmaktadır. Ancak yabancı bakıcı çalıştırmanın bazı şartları vardır. Bu şartlara uyan bakıcıları gönül rahatlığı ile işe alabilirsiniz.

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmanın Şartları Nelerdir?

 

İşe alacağınız yabancı bakıcının kesinlikle oturma ve çalışma izninin olması gerekir. Eğer oturma ve çalışma izni yok ise İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurması gerekir. Yabancı bakıcı çalıştırmak isteyen bazı anne ve babalar bakıcının kendi dillerini konuşmasını isteyebilir. Çünkü kendi dilini konuşan bakıcı ile daha kolay anlaşabileceğini düşünürler.

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmanın Faydaları Nelerdir?

 

1- Yabancı bakıcılar yatılı çalışmayı daha çok isterler. Çünkü kendi ülkelerinden ayrı oldukları için kalacak yer sıkıntısı çekerler. Yatılı kalan bakıcılar çocuklarla daha çok vakit geçirirler. Böylelikle onları daha iyi tanır ve daha çok şey öğretirler.

2- Çocukların bakımından ziyade yabancı bakıcılar çocukların dil gelişimine yardımcı olurlar. Çocukların yabancı dil öğrenmesi kolaylaşır.

3- Yabancı uyruklu bakıcılar bu işi meslek edinirler. Bu nedenle girdikleri işlere geçici gözüyle bakmazlar. Böylelikle sizinle uzun süre çalışabilir.

4- Yabancı Bakıcılar ailelere çocuğun gelişiminde destek olduğu gibi ev işlerinde de destek olabilirler.

5- Aileler kendi özel hayatlarının gizliliği noktasında da daha güvenli olacaklardır.

6-  Bebek bakıcısının yabancı olması  çocuğumuzun farklı bir kültürü tanımasına da yardımcı olacaktır.

 

 

bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmadan Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

 

Yabancı bakıcı çalıştırmadan önce güvenilir yerlerden aramak önemlidir. Yabancı bakıcı için armoniinsankaynaklari.com sitesine göz atabilirsiniz. Yabancı bakıcı çalıştırmadan dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise vereceğiniz maaştır. Yabancı bakıcılar maaşlarını genellikle dolar üzerinden almak isterler. Dolar sürekli arttığı için bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yabancı bakıcıya Türk Lirası üzerinden maaş teklif etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bir bakıcı ile anlaşırken referanslarını kontrol etmeyi unutmayın .

 

çocuk bakıcısı

 

Yaşları ne olursa olsun, çocukları evde yapılacak işlere dahil etmek hem siz hem de onlar için faydalı olabilir. Özellikle son dönemde pandemi nedeniyle kısıtlamalarda evde sıkılan çocukların ev işleri yaparak temel becerileri kazanmasında ve sorumluluk duygusunun gelişmesinde faydalı olacaktır.

Mutlu Bir Aile Olmak :Aile Ruhuna Giden Yollar kitabının yazarı Suzan Kuczmarski ev işlerinin çocukların kolektif sorumluluk alma adı verilen liderlik becerisini geliştirmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. ‘ Ailenin bir üyesi olarak çocukların evdeki işlere yardım etmelerini ve evdeki yardımların kritik olduğunu ve evin sorunsuz işlemesi gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor.’ diye belirtiyor. Dahası, bu yaygın, günlük sıradan işlere girişmek, kendi kendine yeterliliklerini de artıracak ve bu da çocukları akademik, profesyonel ve kişisel yaşamlarında başarılı olmaya hazırlayacaktır.

Devamını Oku

Yabancı bakıcı hizmetinde önemli noktalar nelerdir?

Son yıllarda aileler çocukları yabancı dil öğrensin diye yurt dışından gelen yabancı bakıcıları tercih ediyorlar. Peki sizlerin tercihleri arasında yabancı bakıcılar var mı? Sizce bu durumun avantaj ve dezavantajları neler? Gelin biraz göz atalım.

Devamını Oku

bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı

Yabancı Bakıcı ile Çalışmak

Çocuk ve bebek bakıcılığı için çoğu ebeveynler yabancı bakıcı tercih etmektedir. Yabancı bakıcı ile çalışmanın pek çok avantajı vardır. Örneğin yabancı bir bakıcı ile büyüyen çocuğun ikinci bir dil öğrenmesi çok kolay olacaktır. Yabancı dili küçük yaşta öğrenen çocuklar çok daha akıcı bir şekilde konuşmaktadır. Ancak yabancı bakıcı çalıştırmanın bazı şartları vardır. Bu şartlara uyan bakıcıları gönül rahatlığı ile işe alabilirsiniz.

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmanın Şartları Nelerdir?

 

İşe alacağınız yabancı bakıcının kesinlikle oturma ve çalışma izninin olması gerekir. Eğer oturma ve çalışma izni yok ise İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurması gerekir. Yabancı bakıcı çalıştırmak isteyen bazı anne ve babalar bakıcının kendi dillerini konuşmasını isteyebilir. Çünkü kendi dilini konuşan bakıcı ile daha kolay anlaşabileceğini düşünürler.

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmanın Faydaları Nelerdir?

 

1- Yabancı bakıcılar yatılı çalışmayı daha çok isterler. Çünkü kendi ülkelerinden ayrı oldukları için kalacak yer sıkıntısı çekerler. Yatılı kalan bakıcılar çocuklarla daha çok vakit geçirirler. Böylelikle onları daha iyi tanır ve daha çok şey öğretirler.

2- Çocukların bakımından ziyade yabancı bakıcılar çocukların dil gelişimine yardımcı olurlar. Çocukların yabancı dil öğrenmesi kolaylaşır.

3- Yabancı uyruklu bakıcılar bu işi meslek edinirler. Bu nedenle girdikleri işlere geçici gözüyle bakmazlar. Böylelikle sizinle uzun süre çalışabilir.

4- Yabancı Bakıcılar ailelere çocuğun gelişiminde destek olduğu gibi ev işlerinde de destek olabilirler.

5- Aileler kendi özel hayatlarının gizliliği noktasında da daha güvenli olacaklardır.

6-  Bebek bakıcısının yabancı olması  çocuğumuzun farklı bir kültürü tanımasına da yardımcı olacaktır.

 

 

bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmadan Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

 

Yabancı bakıcı çalıştırmadan önce güvenilir yerlerden aramak önemlidir. Yabancı bakıcı için armoniinsankaynaklari.com sitesine göz atabilirsiniz. Yabancı bakıcı çalıştırmadan dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise vereceğiniz maaştır. Yabancı bakıcılar maaşlarını genellikle dolar üzerinden almak isterler. Dolar sürekli arttığı için bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yabancı bakıcıya Türk Lirası üzerinden maaş teklif etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bir bakıcı ile anlaşırken referanslarını kontrol etmeyi unutmayın .

 

çocuk bakıcısı

 

Yaşları ne olursa olsun, çocukları evde yapılacak işlere dahil etmek hem siz hem de onlar için faydalı olabilir. Özellikle son dönemde pandemi nedeniyle kısıtlamalarda evde sıkılan çocukların ev işleri yaparak temel becerileri kazanmasında ve sorumluluk duygusunun gelişmesinde faydalı olacaktır.

Mutlu Bir Aile Olmak :Aile Ruhuna Giden Yollar kitabının yazarı Suzan Kuczmarski ev işlerinin çocukların kolektif sorumluluk alma adı verilen liderlik becerisini geliştirmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. ‘ Ailenin bir üyesi olarak çocukların evdeki işlere yardım etmelerini ve evdeki yardımların kritik olduğunu ve evin sorunsuz işlemesi gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor.’ diye belirtiyor. Dahası, bu yaygın, günlük sıradan işlere girişmek, kendi kendine yeterliliklerini de artıracak ve bu da çocukları akademik, profesyonel ve kişisel yaşamlarında başarılı olmaya hazırlayacaktır.

Devamını Oku

Yabancı bakıcı hizmetinde önemli noktalar nelerdir?

Son yıllarda aileler çocukları yabancı dil öğrensin diye yurt dışından gelen yabancı bakıcıları tercih ediyorlar. Peki sizlerin tercihleri arasında yabancı bakıcılar var mı? Sizce bu durumun avantaj ve dezavantajları neler? Gelin biraz göz atalım.

Devamını Oku

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız