Anasayfa » Blog » Bebek Bakıcısı İçin Pratik Bakım Tavsiyeleri

Bebek Bakıcısı İçin Pratik Bakım Tavsiyeleri

bebek bakıcısı

Bebek Bakıcısı

Bebek bakıcısı arıyorum diyen ebeveynler için bebek bakımı ile ilgili birkaç bilgiyi sizler için derledik.

Bir bebek bakıcısı için bebek bakımında yapması gereken ve işini kolaylaştıracak çok basit temel ilkeler vardır. Bunları uyguluyor olması işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer hamile bir anneyseniz ve ilk kez bir bebeğiniz olacaksa bu yazıyı sizlerin de okumasını tavsiye ederiz. İlk defa bebek bakıcısı olarak görev alan kişi de bu yazıyı bebeğe bakmaya başlamadan önce okuması pratik bilgiler verecektir.

1- Bir Form hazırlayın

Bebek Bakıcısı

Bu forma acil durumlarda aranacaklar listesini mutlaka ekleyin. Bebeğin neyle besleneceğini, bebeğin alerjenlerini ve acil durumda bilinmesi gerekecek diğer şeyleri yazın.
. Bebeğin günlük rutinlerini takip edebilmek amacıyla bir defter tutun, uyku saatlerini çiş saatlerini, huzursuzlandığı zaman dilimlerini vb. not tutarak rutinlerini bilir ve rutin dışına çıkılan zamanları daha iyi görebilirsiniz.

2- Bebeğin Rahat Olduğundan Emin olun.
bebek bakıcısı

Bebek Bakıcısı

Rahatsızlık ağlamaya neden olur ve bu da işi sizin için çok daha stresli hale getirir. Ağlamaya başlarlarsa aşağıdaki adımları izleyin:

. Bebek ağlamaya başlarsa bezini kontrol edin. Dışkı varsa veya bebek bezi ıslaksa bezin değiştirilmesi gerekir. Eskisini çıkarmadan önce yeni bir bebek bezi alın. Bebek bezini değiştirmek yeni bir bebek bezini ve siz değiştirirken bebeği meşgul edecek bir şey çıkarın. Mikrop, kir ve bakterilerin bebeğin kırılgan poposuna yayılmasını önlemek için ellerinizi yıkayın. Önce bebek bezini çıkarın. İkinci olarak, eğer bebek erkekse, özel alanına temiz bir bez yerleştirin. Bebek kızsa bakteri yaymamak için önden arkaya sildiğinizden emin olun. Üçüncüsü, bebeği ihtiyaç duyduğunuz kadar mendil ile silin .Son olarak, bebeğin ayaklarını kaldırın, kirli bebek bezini çıkarın ve temiz bir bezi kaydırın. Ön taraftaki desen tarafını kilitleyin. Bez değiştirildikten sonra bebeğin ellerinin ve ayaklarının temiz olduğundan ve herhangi bir çiş veya kaka içermediğinden emin olun

Bebek hala ağlıyorsa veya kirli bir bezi yoksa, bu genellikle bebeğin acıktığı anlamına gelir. Bu yüzden annenin size kullanmanızı söylediği sütü ısıtmanız gerekecek. Mikrodalga fırında bir şişeyi ısıtmayın. Mikrodalgalar ceplerde haşlanmış sıcak sütlere neden olabilir ve bazı kısımlarını ısıtmadan bırakabilir. Şişeyi ocağın üzerine bir tencereye koyun ve suyu ısıtın. Şişeyi ısıttıktan sonra, şişe kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun ve şişeyi iyice sallayın. Sonra sütün bir kısmını bileğinizin etine sıkın ve süt çok sıcaksa, süt artık çok sıcak olmayana kadar şişeyi sallamaya devam edin. Süt bebeğin içmesi için hazır olduğunda, bebeği yukarı kaldırın ve lastik emziği yavaşça bebeğin ağzına sokun. Bebek boğulabileceği için meme ucunu aşağı doğru çevirmeyin. Yudum aralarında molalar verin. Molalar sırasında, bebeği oturtun ve omuz bıçaklarının arasında sırtına hafifçe vurun. Bebek genellikle geğirir

3 – Bebeğin Beslenmesi

Bebek Bakıcısı

Bebeği katı mamayla beslemeniz istenmişse, genellikle onu mısır gevreği veya bebek maması ile beslemeniz gerekecektir. Bebek maması çok sulu ise, ebeveyn tarafından onaylanmışsa bir çorba kaşığı bebek pirinci ile karıştırın. Sonra, bebeğin üzerine bir önlük koyun ve mama sandalyesine koyun. Bebeği asla sandalyede gözetimsiz bırakmayın. Kaşığı zorlamayın. Yemeğe tıkanırsa veya kaşıktan kaçarsa, muhtemelen doludur.

3- Bebekle Oynayın
bebek bakıcısı

Bebek Bakıcısı

Bir bebekle oynayabilmek için her zaman vakit bulabilmeniz gerekir ve bu oyunlar nazik ve bebeğin hızında olmalıdır. Küçük nesneleri bebekten uzak tutun ve ağzına ne koyduğundan emin olun.

– Şarkı söyleyin ve Şarkı söylerken bebeğin gözlerine bakın.
– Bir bebek oyuncağını ondan uzakta tutun. Oyuncağı ileri geri hareket ettirmeyi deneyin. Küçük bebekler oyuncağı gözleriyle izleyecek, daha büyük bebekler ise oyuncağa uzanıp kapacak.
– Dans! Bebeği kucağınıza koyun ve yavaşça bir yandan diğer yana hareket edin ve müziğe göre sallayın. Herhangi bir müzik, yüksek sesli veya uygunsuz olmadığı sürece işe yarar. Yemek yedikten hemen sonra bundan kaçının, bu aktiviteyi denemeden önce yemekten sonra yaklaşık yarım saat bekleyin.
– Aksiyon tekerlemeleri ve oyunlar eğlencelidir
– Bebeğin üzerine uzanabileceği bir aktivite yorganı, bir aktivite salonu, bir ana kucağı veya bir bebek salıncağı varsa, onları yatırın veya bunlardan birine oturtun. Oyuncakları ve aktiviteleri göstermeyi ve etkileşimi teşvik etmeyi deneyin.
– Yürüyüşe çıkın. Sivrisineklerin çok olduğu saatlerde yürüyüş yapmaktan kaçının. Bebeği bir bebek arabasına yerleştirin ve güvenlik için kemerini bağlayın. Yavaşça yürüyün ve puseti itin. Doğada “Bakın! Ördek var!” Gibi öğelere işaret edin. Bebeğin karnında veya ayaklarında soğuk kar veya gıdıklayan çimen gibi dışarıdaki nesneleri hissetmesine izin verin.
– Kitapları okuyun. Bebekler için kitaplar, bebeklerin sayfaları çiğnemesini veya yırtmasını önlemek için bez veya karton kitaplar olmalıdır. Küçük senaryolu birçok parlak resimli olanlar en iyisidir. Bebek ilgisini kaybetmeye başladığında, kitabın ortasında olsanız bile okumayı bırakın ve başka bir şeye geçin. İçinde farklı dokular bulunan kitaplar da bebekler için harikadır.
– Aynaları deneyin! Çocuklar için üretilmiş kırılmaz aynaları kullanın. Aynayı bebeğin önünde tutun ve bir süre kendilerini görmelerine izin verin. Sonra onları kucağınıza oturtun ve aynayı ikinizin önünde tutun. Aptal, kaşlarını çatma, gülümseme ve burnunuzu seğirme gibi yüz hareketleri yapın.

 5- Bebeği yıkamak
bebek bakıcısı

Bebek Bakıcısı

Bebeği yıkamak için küveti 4/1 oranında su ile doldurun. Sonra bebeği yavaşça kollarının altından ve altından kaldırın ve küvete yerleştirin. Bebeği tam yatırmayın! Sonra, bir bezle bebek için güvenli vücut yıkamasına hafifçe ovun. Durulayın ama yüzüne su dökmeyin. Sonra, bebeğin kafasını yıkamak için aynısını yapın, ama çok, ÇOK nazikçe. Bir bezle durulayın. Bitirdiğinizde bebeği yumuşak bir havluyla kurulayın ve hafif bir masajla bebek yağı uygulayın.

Bebek Bakıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir