Anasayfa » Blog » Bebek Bakıcısı Seçiminde Yapılan Hatalar

Bebek Bakıcısı Seçiminde Yapılan Hatalar

bebek bakıcısı

Bebek bakıcısı Seçiminde Yapılan Hatalar

Bir bebek bakıcısı ile anlaşırken, bebeğiniz hayatına yeni dahil olan bu insanı merakla ve tedirginlikle gözlemeye başlar. Eğer bakıcı açısından buna engel bir durum ile karşılaşmaz ise zaman içinde bakıcısına alışır ve ona bağlanır. Onu sevmeye başlar. Çocuğunuz bakıcısı ile güven bağını kurduktan sonra bakıcısının işten çıkarılması yahut çıkması bebeğe güven kaybı ve üzüntü yaşatır.

Yeni bir bebek bakıcısı, yeni bir insana alışma evresine girmesini gerektirir. Eğer bebek eski bakıcısını daha çok sevdi ise bu durum çok daha zor bir hal alabilir ve aynı şekilde bu bakıcısının da bir gün gideceğini düşünerek endişeye kapılabilir. Ayrılık kaygısı yaşamaya başlayabilir. Sonuçta bakıcı bul dediğinizde kolayca bulunamadığı gibi kolayca da değiştirilmemesi gerekir. Sık sık bakıcı değişimi olması bebekleri çok olumsuz etkiler. Ebeveynler için de bu durum oldukça sıkıntılıdır. Yeni birisini bulana kadar uzun zaman geçebilir ve bu sizin düzeninizin bozulmasına neden olabilir.

Eğer bakıcınız bir sebeple sizin güveninizi yıktıysa yeni bir bakıcıya güvenmeniz sizin için zor olur. Aksine memnun olduğunuz birisi ise mesela sağlık sorunlarından kaynaklı işi bırakmak zorunda kaldı ise de onun eksikliğini mutlaka hissedersiniz. Ona benzer özelliklerde birini bulabilmeniz pek mümkün olmayabilir. Sık sık bakıcı değişimi ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hatadır. Bakıcı arıyorum derken titiz davranmanızı gerektiren en önemli sebep de budur. Eğer bir sebepten kaynaklı aceleci ve hatalı bir seçim yaparsanız fazla vakit geçmeden tekrardan bebek bakıcısı arıyorum ilanı vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumun sürekli devam etmesi sizde bebeğime bakıcı bulamıyorum korkusu uyandırabilir, çocuğunuzu ve sizi olumsuz etkileyebilir. Bu tarz sorunlar yaşamamak adına çok dikkatli davranmanızda fayda var.

Bebek Bakıcınızdan Emin Olun

Bebek bakıcısı bulmak için çok çaba sarf ettiniz ve birisi ile anlaşma evresine geldiniz. Onun doğru kişi olduğundan nasıl emin olabilirsiniz. Öncelikle ona kendinizi, bebeğinizi, ailenizi ve kurallarını doğru ve eksiksiz biçimde tanıttığınızdan emin olun. Fiyat görüşmenizde bebek bakıcısı fiyatları açısından yeterli tutarı onun özellikleri kapsamında konuşarak anlaşın. Bakıcınızın sizinle ne zamana kadar ilgilenebileceğini sorun. Çocuğunuz ile kaç yaşına kadar beraber olabilir, bakıcı değiştirme sorunu yaşamadan bakıcınız ile ne kadar süre çalışabilirsiniz, onun bilgileri, deneyimleri ve sizde uyandırdığı güven duygusuna dikkat edin. Doğru bakıcıyı bulmak bunlar göz önünde bulundurulduğunda sandığınız kadar zor olmayacaktır.

Bebek Bakıcısı Nasıl Denetlenmeli?

Bebek bakıcınıza bebeğinizi rahatlıkla bırakmak için tek yol ona güven duymanızdır. Bakıcının bebek ile sağlıklı bir iletişim kurabilmesi anne ve bakıcı arasındaki iletişim ve iş birliği ile alakalıdır. Peki tüm bunlar sizin bakıcınıza güven duymanız açısından yeterli gelir mi? Bakıcınız iş ilişkisi ve para gereğiyle bebeğiniz için bakım sağlayan kişidir. Bu nedenle, anne, bakıcı işe başladıktan sonra bir süre onunla birlikte vakit geçirmeli ve onunla iletişim kurmalıdır. Anne, bakıcı ile yeterli zaman geçiremeyecekse bir büyüğünden yardım isteyerek onun bir süre bakıcı ile birlikte vakit geçirmesini isteyebilir. Anne günün belli zamanlarında bakıcı ile telefonda görüşerek bilgi alabilir. Bakıcının ses tonu ve yanıtları bilgi verici olur. Anne bakıcıdan her günün sonunda bebeğin gün içinde neler yaptığına dair bir özet isteyebilir. Eğer bebek ve bakıcının yanında bir aile üyesi yoksa bebek kamerası ile onları gün içinde izleyebilir. Bakıcınıza geri bildirim vererek onu yönlendirmekten çekinmemelisiniz. Beslenme saati, uyku saati, hijyen gibi konularda isteklerinizi belirtin.

İyi bir bebek bakıcısı bulmak içinse Bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir