Anasayfa » Blog » Nitelikli Bir Bebek Bakıcısı ve İlk 6 Ay Bebek Üzerindeki Olumlu Etkileri

Nitelikli Bir Bebek Bakıcısı ve İlk 6 Ay Bebek Üzerindeki Olumlu Etkileri

Bebek bakıcısı

Nitelikli bir bakıcısı ilk 6 ay bebek üzerindeki olumlu etkileri nelerdir?

Bebeklerin ebeveynlerine tamamen bağımlı yeni doğandan aktif yürümeye başlayan hareketli bir bebeğe dönüşmesi sadece 12 ay sürer. Bu inanılmaz serüvende bebekler şaşırtıcı bir hızla büyür ve değişir. 12 ay boyunca her ay yeni ve heyecan verici gelişmeler ebeveynler tarafından merak ve sevinçle takip edilir. Yeni anne babalar genellikle ne bekleyeceklerini ve bebeklerinin gelişiminde belirlenmesi gereken bir hedef olup olmadığını merak ederler. Günümüzde gerek maddi gerekse sosyal-zaman dengesi açısından çeşitli noksanlıkların ortaya çıkması ebeveynlerin çocuklarına ayırabilecekleri zamanı da doğrudan etkileyecek düzeydedir. Çocuklarına yukarıda bahsettiğimiz çeşitli sebeplerden gerekli zamanı ayıramayan anne babaların başvurması gereken en sağlıklı yollardan biriyse Bebek Bakıcısı hizmeti olmuştur.

Bakıcı hizmetinin doğrudan etkilediği birçok konu içinde en dikkat çekilmesi gerekenler, daha çok ve sık ilgiye ihtiyaç duyacak konumda olan bebeğin gelişimi, gerekse gün içinde ayrılması gereken zamanı ayıramayan ve bu durum karşısında psikolojik veya maddi anlamda iki seçenek arasında kalan ebeveynlerin durumları konularıdır. Güvenilir bir firmadan nitelikli bir bakıcı hizmeti alan ailenin, sosyokültürel, ekonomik, psikolojik  ve patolojik faydaları dışında ana hedef olan bebeğe birçok yönden olumlu katkısı olacağı su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki nedir bu olumlu yönler?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bebeklerin her ay farklı konularda geliştiğini söylemiştik. Bu konulara yakından bakacak olursak.

1 aylık bebek gelişiminde bebek bakıcısı rolü

Bebekler doğumdan itibaren anneleriyle iletişim halindedir ve bunu başlangıçta ağlayarak yaparlar. 1. aydan sonra iletişimsel davranışlara gülümseme de eklenir. İlk ayın sonunda motor becerilerde de gelişmeler yaşanır. En önemli iletişim şekli bu ayda ağlamaktır. Acıktığında, altını kirlettiğinde, yorulduğunda, gazı olduğunda hep ağlayarak tepki verir. İnsan sesine karşı ilgileri artar. İnsan sesi duyduklarına memeyi bırakıp sese yönelebilirler. Kendisiyle ilgilenildiği zaman gülümseyerek karşılık verir. Annesinin yüzünü diğer insanlardan ayırt etmeyi öğrenir. Yerde yatmaktan hoşlanır. 1-2 saniye gibi çok kısa bir süre insan yüzüne bakabilir. Bu ayda elleri yumruk şeklindedir.

Bu ayda çocuğun fiziksel ihtiyaçları; besleme, alt değiştirme, gaz çıkartma ve yıkama hakkında bilgi sahibi olan bakıcılar yukarıda bahsettiğimiz birçok konuya hakim ve yaşanacak tüm olumlu gelişmeleri aileye izah edebilecek deneyimdedirler. Unutmayın nitelikli bir bakıcı nitelikli bir firmayla çalışır.

2 aylık bebek gelişiminde bakıcının rolü

Etrafta olup bitenlerle ilgilenmeye başlamıştır. Ani ve yüksek seslere irkilerek tepki verir. Oyuncakları 1-2 saniye gibi çok kısa bir süre elinde tutabilir. Bu sahip olduğu yakalama refleksi sayesinde mümkündür. Ellerini inceleyerek uzun sürelerle vakit geçirir. Ağlama şeklinden ne istediği bakıcı tarafından ayırt edilebilir. Kol ve bacaklarını sürekli hareket ettirir. Sağa ya da sola dönmek için çaba sarf eder. Deneyimli bir bakıcı tüm olanları kontrol ve uygulama aşamalarında bebeğin gelişimine doğrudan katkıda bulunur.

 3 aylık bebek gelişiminde bebek bakıcısı rolü

3 aylık bebeklerde kaslar daha güçlü hale gelir ve bebekler artık kafasını tamamen dik tutabilir. Bu ayda el göz koordinasyonu da gelişmeye başlar. 3. ayını tamamlayan bebekler; Oyuncaklara uzanır ve eline alır. Doğumdaki saçları dökülmeye ve yerine yeni saçlar çıkmaya başlar. Doğum sırasında mavimsi bir renkte olan göz rengi bu ayda değişebilir. Doğuştan var olan refleksleri kaybolmaya başlar. Refleksler yerini yavaş yavaş kontrollü ve amaçlı hareketlere bırakır. Bakıcı bu zaman aralığında yaptırdığı ufak fiziksel aktiviteler veya bebeğin yapmasına alan sağlayan davranışlarla fiziksel gelişime büyük katkı sağlar.

3 ayını doldurmuş bir bebek insan yüzüne bakmıyorsa, gülümsemiyorsa, kucağa alındığında ağlamayı kesmiyorsa ve insan sesine dönmüyorsa gelişimsel bir problem olabileceği için mutlaka bir çocuk gelişimi ya da çocuk psikiyatrisi uzmanına gösterilmesi gerekir. Bu konuda bakıcının bilgi ve deneyimi büyük rol üstlenmektedir.

4 aylık bebek gelişiminde bakıcının rolü

Bu aydaki bebeklerin birincil iletişim yolu hala ağlamaktır. Fakat bu ayda hece benzeri sesler de çıkarmaya başlar. Bu ayda bulduğu her nesneyi ağzına götürerek keşfetmeye çalıştığı için boğulma tehlikesine karşı son derece dikkatli olmak gerekir. İşte burada bakıcının rolü büyük önem kazanmaktadır. Ailenin bebek yanında olamaması olsalar bile dikkat dağıtıcı unsurların olması(iş, ev işleri vs.) bebeğin sağlığı açısından sorun teşkil edebilir. Bakıcının sorumluluğu olan bu alanda dikkat çekilmesi gereken noktalardandır.

5 aylık bebek gelişiminde bebek bakıcısı rolü

5 aylık bir bebek artık birçok hareketini ve davranışını bilinçli bir şekilde yapan küçük bir insan gibidir. 5 aylık bebekler; Agulamalar, cıvıldamalar, kahkahalar gibi çok çeşitli sesler çıkarır. İnsanlarla iletişim halinde olmaktan keyif alır. Kollarını açarak kucağa alınmak istediğini gösterir. Anne ve babasına gülümser ve karşılık bekler. Annesi yoksa bakıcı konuşurken dudak hareketlerini dikkatle takip eder.  Konuşmada adı geçtiğinde dönüp bakar. İlk dişleri görünmeye başlayabilir.

Bakıcının bebekle sohbeti onu eğlendirmesi fiziksel yardımla gezdirmesi bu zaman diliminde büyük önem taşır. Bebeğe doğrudan olumlu yansır.

6 aylık bebek gelişiminde bakıcının rolü

6 aylık bebekler farklı dokudaki nesnelere dokunmaktan keyif alır. Ebeveynlerinin konuşmalarını dikkatlice dinler ve uygun tepkilerle karşılık verir. Çoğu bebek ek gıdaya geçiş için de hazır hale gelir. 6 ayını doldurmuş bebekler şunları yapabilir; Oyuncakları yüksekten bırakarak düşüşünü izler. Bu şekilde sebep sonuç ilişkisini keşfeder. Nesneleri tutmak için her iki elini de aktif olarak kullanır.

Her yöne doğru dönebilir. Bazı bebekler artık desteksiz şekilde oturabilir. Bu ayda emeklemeye başarabilen bebekler vardır. Kendisine gülümseyen herkesle yakın iletişim kurmaya çalışır. Hızlı hareketleri takip edebilir.

Bebek Bakıcısı bebeğe yaşamak istediği ve öğrenmeyi hedeflediği duygularda yardımcı olması önem taşır. Bebeğin psikolojisini tahmin edebilecek deneyimdeki bakıcı 6. ayda bebeğe fiziksel ve psikolojik açıdan büyük destek sağlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir