Anasayfa » Blog » Evden Çalışan Anne ve Bebek Bakıcısı

Evden Çalışan Anne ve Bebek Bakıcısı

bebek bakıcısı

Bebek Bakıcısı ve Evden Çalışan Anneler

Bebeğinizi dünyaya getirdiniz ve çalışma hayatınızdan ötürü gerekli özeni gösteremediğinizi düşünüyorsanız bu noktada, bebek bakıcıları belli nedenler ile bebeklerinin günlük bakımı için vakit ayıramayan ailelerin yardımcısıdır. Özellikle çalışan anneler evde çalışsalar dahi yoğunluktan ötürü bebeklerinin ihtiyaçlarına yetişmekte güçlük çekebiliyor.

Bebeğin bakımı ile ilgilenmesi açısından bir bebek bakıcısı yardımı almak oldukça önemli bir detaydır. Bebeğinizin ihtiyaçlarını sizin istekleriniz doğrultusunda eksiksiz yapmaya çalışır. Bakıcılar tam zamanlı çalışabilir, yatılı bebek bakıcısı olabilir, part-time veya sadece hafta sonu çalışabilir. Bu gibi durumlar ebeveynlerin ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleşir. Belli dönem beraber vakit geçirmek bebeğinizin bakıcıya olan güven bağını daha rahat kurmasını sağlayacaktır. Bebek bakıcısına kolaylıkla alışırken siz de bakıcınızın bebeğiniz ile olan iletişimine dikkat edebilirsiniz. Bu gözlem sonucunda istediğiniz veya istemediğiniz şeyleri bakıcınız ile paylaşmanız daha kolay olacaktır. Siz kaygısız biçimde onu bakıcısı ile tanıştırdığınızda bebeğinizin güven duygusunu da geliştirmiş olacaksınız. Bebeğiniz ile geçirmiş olduğunuz kaliteli vakit sayesinde ilişkiniz güçlenecek ve bebeğiniz bakıcısını anne gibi görmeyecektir.

İhtiyaçlarınızı Bakıcınız ile Paylaşın

Sizler bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız ihtiyaçlarınızı belirlemeniz en önemli aşama olacaktır. Bu ihtiyaçlarınızın sonucunda bebek bakıcısı ücretleri gibi durumlar şekillenir. Güvenilir bebek bakıcısı bulmak için ihtiyaçlarınızı bakıcı adayına tam olarak açıklamalısınız. Bakıcınızdan bebek bakımı tavsiyeleri isteyerek onun bebek bakımı hakkında bildiklerini öğrenebilirsiniz. Bebek bakıcısı ile konuşmanız da ona sorumluluklarının, çalışma saatlerinin ve özel durum varsa bunların anlatılması önemlidir. Yatılı bebek bakıcısı istiyorsanız bunu görüşme esnasında belirtmelisiniz. Çalışma saatlerini ve ondan istediğiniz işleri anlatarak varsa özel durumunuzu da bildirdikten sonra bakıcı ile görüşmenizin nasıl sonuçlandığına daha olumlu bakabilirsiniz. Her bakıcının kendine özel çalışma yöntemi olabilir. Bakıcı adayınıza bazı sorular sorarak onun bebek bakma stilini öğrenebilirsiniz. Olaylara hangi pencereden baktığını görmeniz açısından ya da sizinle fikir zıtlığına düşüp düşmediğini anlamanız için bu yöntem işe yarar. Fikir ayrılığı noktasında bakıcınıza belirlediğiniz yöntemler ile bebeğinize bakılmasını istediğinizi belirtin. Sizin fikirlerinize uyarak, sizin yöntemlerinizi benimseyerek bebeğinize bakılmasını istediğinizi vurgulamanız size bakıcı ile anlaşmanızda kolaylık sağlar.

bebek bakıcısı

Evden Çalışan Anne ve Bebek Bakıcısı

Bebek Bakıcısı Adayınızda Aramanız Gereken Nitelikler

İlk kez bir bebek yardımcısı talep ediyorsanız mutlaka birkaç farklı bakıcı ile görüşün. Farklı bakış açılarını değerlendirerek, bebeğinizin bakıcı ile nasıl anlaştığını gözlemlemeniz için bu adımı yapmanız önem arz eder. Alternatifleri değerlendirerek en iyisini bulmanız için ve kriterlerinizi netleştirmek adına ihtiyaçlarınızın tam olarak farkında olun ve tüm ihtiyaçlarınızı bakıcı ile paylaşın. Bebek bakıcısında olması gereken özellikler neler? Öncelikle ideal bir bebek bakıcısı tabi ki her anne için farklılık gösterebilir. Fakat ortak beklentiler vardır. Bunlar; bebeğe karşı şefkatli olabilmesi, güvenilir ve tecrübeli olmasıdır. Yani siz çalışırken gözünüzün arkada kalmayacağı biri olmalıdır bebeğinizin bakıcısı. Bebeklerin, sadece yemek yedirmek, alt değiştirip uyutmak günümüz şartları göz önüne alındığında yeterli gelmeyebiliyor. Bunlar dışında farklı gereksinimleri de olur bebeklerin. Günümüzde ideal bir bakıcıdan beklentiler, bebek ile oyun oynaması, ona kitap okuyarak dil gelişimine destek olması, herhangi bir davranış problemi gördüğünde bunu ebeveynlere ileterek çözüme kavuşturması önemli detaylar oluyor. Bebek bakıcısında en önemli detay deneyimdir. Çocuk gelişimi ile ilgili bölümlerden mezun olmalı ya da bu konuda gelişime açık olması gerekir. Bebeklerin dil gelişimi açısından bakıcının aksanının düzgün ve anlaşılır olması da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir