Anasayfa » Blog » Bebek, Bakıcıya Ne Zaman Verilebilir?

Bebek, Bakıcıya Ne Zaman Verilebilir?

bebek bakıcısı

Bebek, Bakıcıya Ne Zaman Verilebilir?

Kadınların hayatında bebek bakımının yanında emek isteyen, zaman isteyen farklı görevler de vardır. Böyle durumlarda olan kadınlar özellikle çalışan ve işine vakit ayırması gerekenler bebeklerini bakıcıya bırakmak durumunda kalıyorlar. Peki bebeklerini bakıcı ile baş başa bırakmak zorunda olan anneler bebeklerindeki ayrılık kaygısını azaltmak için, bebeğin bu durumdan zarar görmemesi için neler yapabilir? Bakıcı arıyorum demeden önce bebeklerin ve annelerin bu fikir üstünde oluşan kaygılarını yok etmesi gerekir.

Bebeklerdeki bağlanma sürecine önem vermek gerekir. Bebekleriniz 3. ayı takiben annesine bağlanır ve annesini güvenli liman olarak görür. Annesi bebek için sadece ona bakım yapan birisi değil yeni keşiflerindeki güvenli bölgedir. Bu sürece ‘’bağlanma süreci’’ denir. Bu süreç içerisinde yaşanan sorunlar bebeğin benliğini ve algılarını olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı bebek bakıcı ile çalışma fikrinin bu sürecin hangi aşamasında çıktığı önemlidir. Bebeğiniz ve bebek bakıcısı arasında oluşan 2. bağlanmanın nasıl olacağı çok önemlidir. Bakıcı bul süreci aileler için bu süreci atlattıktan sonra başlamalıdır. Bebek bakıcısı arıyorum diyen aileler ilk önce bebek bakıcısı fiyatları araştırması yapmamalıdır. Bebeğime bakıcı bulamıyorum umutsuzluğuna kapılmadan önce bebeğini ve kendi isteklerini iyi tanımlayabilmelidir.

Bebeğin Ayrılma Kaygısı

Bu süreçte bilinmesi gereken en önemli şey, bebeğinizi bakıcıya bırakma süreci içerisinde onun başına gelebilecek en büyük sorunun ayrılık kaygısı olduğudur. Bu duygu bebeğin aylardır bağlı olduğu annesinden ya da bir aile bireyinden ayrıldığını düşündüğü zaman yaşadığı şiddetli kaygıdır. Bebekler bu belirtiyi 6-7 aylık dönemlerde de  göstermeye başlayabilir. Çoğu bebekte kriz dönemi ise 12-18. aylarda yaşanıyor. Bundan dolayı bakıcı adayınızın, 5. aydan ya da 11. aydan itibaren ara ara evinize uğrayıp kendisini tanıtması bebeğin bakıcıya alışması ve süreci zorlanmadan atlatması için yardımcı olur.

Bebeğinizin Gözünden

Özellikle bebeğin ilk 18 ayında ufak ayrılıklar bile travmatik etki yaratabilir. Bebek terk edildiğini düşünebilir. Hatta bu düşünce onun ileriki yaşlarına da bir travma olarak yansıyabilir. Bebeklik süreci insan hayatındaki en önemli süreçtir. Bu yüzden en dikkatli davranılması gereken dönem 0-18 ay arasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir