Anasayfa » Blog » Bebek Bakımı için Pratik Bilgiler

Bebek Bakımı için Pratik Bilgiler

bebek bakımı

Bebek Bakımı için Pratik Bilgiler

Çiftlerin en büyük hayalleri arasında çocuk sahibi olmak vardır. İlk defa çocuk sahibi olacak aileler için çocuklarının sağlıklı büyütülmesi önemli olduğu kadar onlarda telaş da uyandırır. Bu telaş varken bir de çevreden gelen öneriler çiftlerin kafasının daha da karışmasına neden olmaktadır. Bu yazıda sizlere ve bakıcı adaylarına bebek bakımı için birkaç küçük tavsiye vereceğiz.

Hijyen konusu önemli, bebek bakımı ve temizliği konusunda en önemlisi el temizliğidir. Bebek ile olacak olan bütün temaslardan önce bebek bakıcı ya da bebeğe bakacak bireyin ellerini yıkaması önemlidir. Bütün gün ellerimizle her yere dokunduğumuz için el hijyenini korumak bebek sağlığı için önemlidir. Temizlik noktasında bir diğer önemli konu ise bebeğin kulak temizliğidir. Yeni doğan bebeklerin kulakları akabilir, onların kulakları çok hassas olduğundan ötürü kulak çubuğu ile temizlenmelidir. Pamuk yardımıyla kulak içi ve kenarları çok baskı uygulamadan temizlenmelidir.

Yaşanabilecek tüm ihtimaller göz önünde bulundurularak evde, burun aspiratörü, burun damlası, pişik kremi, bebek tırnak makası, pamuk ve pansuman alkolü bulunması faydalı olur. Yeni doğan bebeklerde, cilt temizliği de çok önemlidir. Göbek bağı düşmemiş olan bebeklerde, bağ düşene kadar su ile temas edilmemeli ve daha sonra her gün yıkanmalıdır. Bebek şampuanı tercihinde ise PH değeri nötr olan ve katkısız olan şampuanlar tercih edilmelidir. Bebeğinizin beslenmesi de gelişiminde fazlaca etkili. Bebeğinizin anne sütünü bırakmasının ardından hazır mamalar kullanarak gelişimini sağlayabilirsiniz. Biberon ile hazırlanılan mamalarda ki püf nokta biberonun ağzının kapatılarak çalkalanmaması gerektiğidir. Ağzının kapatıp çalkalanması mamada gaz kabarcıkları oluşturur ve bu kabarcıklar bebeklerin sindirimi için zor bir sürece girmesinde etkili olur. Hazır mamalar en fazla 1 saat içinde tüketilmelidir. Hazırlanıp evden çıkarak saatler sonra tüketilmesi tavsiye edilmez. Bebeğinize giydirdiğiniz şeylerin de önemi büyük, bebeklerin ciltleri oldukça hassastır, bundan dolayı pamuklu kıyafetler giydirilmelidir. Bebekler sık sık terler, o yüzden kıyafetleri bir günde en az 3 kere değiştirilmelidir. Ev dışında olunduğu vakitlerde yanınızda bebeklerin tüm kıyafetlerinden en az bir tane yedek kıyafet bulundurmalı. Bebek vücudu mikrop kapmaya oldukça müsaittir, bundan dolayı bez değiştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta temiz bezin kirli bezin altına serilmesidir. Bebek bakımı özünde sanıldığının aksine zor değil kolaydır. Sadece yerinde doğru bir bakım ile çok sağlıklı büyümeleri sağlanabilir.

Deneyimli Bakıcı Nasıl Anlaşılır?

Bebek bakıcısı arıyorum diyen aileler genel olarak deneyimli bakıcı ister. Özellikle bu bebek, ailenin ilk bebeği ise tecrübesiz ebeveynler deneyimli bebek bakıcısı arayışına girer. Belli endişeler yüzünden bebeğime bakıcı bulamıyorum korkusuna kapılabilirler. Bakıcı arıyorum derken bakıcınızın ne kadar deneyimli olduğunu anlamak için, ona bebek bakımı hakkında sorular sorabilirsiniz. Bakıcı bul dedikten sonra bulduğunuz adaylara belli başlı sorular yönelterek onları tanıyabilir ve bebek bakımı hakkında neler bildiğini, bildiklerinin doğru olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bakıcınızdan neler beklediğinize bağlı olarak, bebek bakıcısı fiyatları değişebilir.

Bakıcınıza Neler Sormalısınız?

Deneyimli bakıcıyı anlayabilmek için bakıcınıza sorabileceğiniz bazı sorular vardır. Tabi ki bunların en önemlisi daha önce kaç çocuk baktığı ve şu an o çocuklar ve aileleri ile iletişimin halen devam edip etmediği ve önceki işini neden bıraktığıdır. Bunların yanında çocuk ile alakalı bazı farklı durumlarda ne gibi tepkiler verebileceğini test edebilirsiniz. Bakıcı adayının sorunlarla başa çıkma yöntemlerini sorabilirsiniz. Enerjisinin çocuğunuzun enerjisi ile uyup uymadığına ve aralarındaki bağa bakabilirsiniz. İlk yardım bilgisi olup olmadığını sorabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir