Anasayfa » Blog » Bebek İçin Mama Seçimi

Bebek İçin Mama Seçimi

bebek için mama seçimi

Bebek İçin Mama Seçimi

Bir bebek bakıcısının bakmakla yükümlü olduğu minik bebek ile alakalı mama seçiminde dikkatli olması arz etmektedir. Elbette genellikle aileler kendi tercih ettikleri markaları almaktadırlar. Ya da bebek anne sütünü emmiyor ise buna göre bir yol çizilmektedir. Örneğin bebeğin ilk doğduğu andan itibaren annesinin sütünü emmediği vakalara sıklıkla rastlanmaktadır. Bunun sayısız sebepleri olabileceği gibi nedeni belli olmayan durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Annenin sütünün fazla yağlı olması ya da sütünün tam gelmemesi temel nedenlerin arasında olmaktadır. Ya da bazen yara sebebi ile emziremeyen kadınlar da bebeklerine mama verirken zorlanabilmektedirler. Bebek İçin Mama Seçimi yaparken dikkat edeceklerinizi sizin için derledik.

Bebek Maması Nasıl Seçilir?

İşte görüldüğü üzere her bir annenin temel isteklerinden ve arzularından bir tanesi çocuğunu emzirebilmek olmaktadır. Ancak bunu yapmasında engel bulunan anneler de en uygun mamayı seçmektedirler. Dolayısı ile bu bebeğin bir yatılı bebek bakıcısı var ise o da buna uygun davranmalıdır. Sürekli mama değişimlerinin de bebekleri oldukça olumsuz etkileyebildiği bilinmektedir.

Bu etken ise hem sindirimsel hem de gelişimsel olabilmektedir. Mama değişimi tek başına çok ciddi sorunlara yol açmasa da oldukça mühimdir. Örneğin ek gıdalarla doğru desteklemenin yapılması da çok temkinli olunması gereken bir konudur. Bunun dışında sürekli değişen mama değişen bir besin içeriği demektir. Bu da bebeklerin sindirim sistemlerini yorabilmektedir. Yani besleme saati ve miktarının bile çok temkinli bir biçimde planlanması faydalı olacaktır. Tabi ki mamaların içeriğinin saptanması da temel dikkat etmeniz gereken noktaların arasından size göz kırpmaktadır.

bebek için mama seçimi

Bebek İçin Mama Seçimi Kriterleri

Bebek İçin Mama Seçimi Kriterleri

Yani okuduğunuz üzere mama seçme kriterlerine bir yatılı bakıcının da hakim olması gayet önemlidir. Ancak bu sayede bebeğin sindiriminin ve beslenmesinin takibi yapılabilmektedir. Bir bakıcı ne kadar tecrübeli de olsa en çok planlı olmaya önem vermelidir. Tabi ki bunun dışında mama seçimi aşaması önce nerede kararlaştırıldığı ile incelenmelidir.

Örneğin ilk zamanlarda çıkan bir emzirme problemi de var olabilmektedir. Böyle bir durumun içerisindeyseniz de doktorlara danışmanız en doğrusu olacaktır. Yine farklı ihtimallerde dahi ilgili ve düzenli gittiğiniz doktorunuza fikir için ulaşabilirsiniz. Ya da sağlık için aile hekiminize düzenli biçimde gitmekte iseniz buradan da bilgiye ulaşabilmektesinizdir. Gel gelelim bütün bu yolların haricinde sadece mamaların içeriklerini güzelce inceleyerek de işinizi çözümleyebilmektesinizdir. Aslında bir mama ne kadar doğal anne sütüne yakın ise o kadar iyi bir tercih olacaktır. Bebek bakıcısı fiyatlarından daha önemli olan bir şey var ise o da mamanın fiyatındansa kalitesine dikkat vermenizdir.

Bebek Mamasında Olması Gereken Özellikler

Aslında anne sütü ile birebir değerde olabilecek bir bebek maması yoktur. Ek gıda kapsamındaki besinlerin ya da kalitesi yüksek süt hazırlama besinlerinin varlığı olsa da anne sütüyle aynı verimi vereceklerinden bahsedememekteyizdir. Yine de kimyasal içeriklerden en uzakta olan mama markasından faydalanmanız da yerinde bir hareket olacaktır. Bir mamada markasına ya da çok satış yapmasına bakmanız asla doğru bir eylem değildir. Bundan daha önemli olan şey de kesinlikle içerik bilgisinin verildiği içindekiler kısmına bakmanız olacaktır.

İşte bir bebek mamasında olması ve olmaması gereken özellikler de bu şekilde ayrılmaktadırlar. Yine sizler için önemli bir nokta ise mamadan bebeğinizin ne kadar verim alacağıdır. Her bir bebek aynı markadaki mamayı sindiremeyebilir. Aslında bu da size bir nevi deneme yanılma süreci sunmaktadır. Ayrıca evinizde bir bebek bakıcısı var ise mutlaka bebeğinizin ek gıdasını tam olarak kabul edip etmediğini gözlemlemesini söylemelisinizdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir