Anasayfa » Blog » Bebeklerde Ayrılık Kaygısı ve İpuçları

Bebeklerde Ayrılık Kaygısı ve İpuçları

Bebeklerde Ayrılık Kaygısı ve İpuçları

Bebeklerde Ayrılık Kaygısı

Bebeğinizin biraz farklı davranmaya başladığı bir zamanlar olabilir. Biraz daha size bağımlı olabilir, insanlardan korkabilir veya yalnız kaldığında ağlayabilir. Bu bebeklerde ayrılık kaygısı olarak bilinir ve bebeğinizin gelişiminin normal bir parçasıdır.

Ayrılık anksiyetesine neyin neden olduğunu, tipik olarak ne zaman başladığını ve bu gelişim aşamasından geçerken bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olmak için hangi önlemleri alabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Ayrılık Kaygısı Nedir?

Ayrılık kaygısı, hemen hemen tüm çocukların yaşadığı bir aşamadır. Bu, bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun duygusal gelişiminin tamamen normal bir parçasıdır ve küçük çocuğunuz muhtemelen yaklaşık 2 yaşındayken bundan kurtulacaktır.

bebek bakıcısı

Bebeklerde Ayrılık Kaygısının Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Ayrılık Kaygısının Belirtileri Nelerdir?

Ayrılık kaygısı evresinde bebeğiniz şu belirtileri gösterebilir:

 • Yabancıların etrafında gerilebilir, hatta arkadaşları, akrabaları veya çocuk bakıcısı gibi düzenli olarak gördüğü insanların yanında utangaç davranabilir.
 • Onu birisiyle bıraktığınızda veya odadan her çıktığınızda ağlayabilir veya yaygara koparabilir.
 • Yatma vaktinde onu beşiğe bıraktığınızda, siz dönene kadar ağlayabilir.
 • Gecenin bir yarısı sizi aramak için ağlayarak uyanabilir

Ayrılık Kaygısı Ne Zaman Başlar?

Pek çok bebek için ayrılık anksiyetesi yaklaşık 8 aylıkken başlar , ancak bebeğinizde ayrılık anksiyetesinin belirtilerini 4 ay gibi erken bir zamanda görmeye başlayabilirsiniz . Bunun nedeni, 4 ila 7 ay arasında bebeklerin, göremeseler bile, insanların ve nesnelerin var olduğunu anlamaya başlamasıdır. Buna nesne kalıcılığı denir.

Örneğin, odayı terk ederseniz, bebeğiniz uzaklaştığınızı bilecektir. Hala var olduğunu bilmesine rağmen, seni göremediği için üzülecek. Zamanı anlayamazsa (bu, yaşlanana kadar gelişmez), ne zaman döneceğinizi bilmez, hatta geri dönüp ağlayamayacağınızı ya da yaygara koparabileceğinizi bilemez.

Burada yazdığımız her durum bebek bakıcısı için de geçerlidir.

Ayrılık Kaygısı Ne Kadar Sürer?

Tüm çocuklar kendi zaman çizelgelerine göre gelişir, ancak ayrılık anksiyetesi aşaması tipik olarak bir bebek 10 ila 18 aylık olduğunda zirveye çıkar . Genellikle bebeğinizin ikinci yılının son yarısında geçer.

Ayrılık kaygısı süresinin uzunluğu, belirli durumlara nasıl tepki verdiğinizden etkilenebilir. Örneğin, bir ağlama büyüsü sırasındaki cevabınız bebeğinizi koşmak ve rahatlatmaksa, ağlama nöbetinin ileride gitmenizi engelleyeceğini öğrenebilir.

Küçük çocuğunuzu üzgün olduğunda rahatlatmak istemeniz doğaldır. Nasıl tepki vereceğinizin, daha sonra benzer bir durumda nasıl tepki vereceğini etkileyebileceğini unutmayın.

Bebeğiniz yürümeye başlayan çocukken, hala ayrılık kaygısı belirtileri gösterebilir. Böyle bir durumda, bir öfke nöbeti geçirmek yerine çocuğunuzun geri dönüşünüzü beklemeyi öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz

Bazı nadir durumlarda, ayrılık kaygısı ilkokul yıllarına kadar devam edebilir. Çocuğunuzun endişesi konusunda endişeleriniz varsa, çocuğunuzun sağlık uzmanına danışın.

Bebeklerde Ayrılık Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Bebeğinizin ayrılık kaygısıyla başa çıkmak için atabileceğiniz bazı adımlar:

 • Ayrılmanız gerekiyorsa, bunu bebeğinizin sakinleşme olasılığı daha yüksek olduğunda, örneğin uyku zamanından sonra veya onu besledikten sonra yapmaya çalışın. Bebeğiniz yorgun, aç veya hasta olduğunda ayrılık kaygısına daha duyarlıdır. Bebeğiniz hastaysa, onunla olabildiğince çok zaman geçirmeye çalışın.
 • Bebeğinizi bir başkasına verdiyseniz, bu kişiye ister yeni bir oyuncakla, ister aynanın önünde oynayarak, hatta banyo yaparak olsun, dikkatini dağıtmasını sağlayın. Bu, fark edilmeden kaçmanız için bir şans.
 • Kontrollü olarak o oyuna vs. daldıkça ayrılma uygulamaları yapın ve hemen geri gelmeyin.
 • Bebeğinizi bir bakıcıya veya kreşe bırakmanız gerekirse, onu hemen bırakıp kapıdan dışarı atmamaya çalışın. Gitmeden önce onunla biraz zaman geçirin. Bebeğinize günün ilerleyen saatlerinde geri döneceğinize dair güvence verin ve belirli bir saati belirtin: “Öğle yemeğini yedikten sonra geri geleceğim.”
 • Yapacağını söylediğinde geri döndüğünden emin ol. Bu, çocuğunuzun güvenini geliştirmeye yardımcı olur ve ayrı geçirdiği zaman boyunca bunu başarabileceğine dair güvenini inşa etmesine yardımcı olur.
 • Siz ayrıldıktan sonra bebeğinizin gözyaşlarının azalacağını kendinize hatırlatın. Sonunda dikkatini yanındaki kişiye çevirecektir.

Bağımlılık anneye olduğu gibi onunla çok vakit geçiren bakıcılara da olabilir. Bebek bakıcısı arıyorum diyen anneler bizimle iletişime geçerek bu konuda destek alabilirler.

Gece Bebeklerde Ayrılık Kaygısı

 • Yatmadan önce odadan çıktığınızda bebeğiniz endişeli hissediyorsa veya gece boyunca orada olmadığınızı görünce uyanıp üzülüyorsa bu zor olabilir.
 • Bu hem siz hem de bebeğiniz için zorlu ve yorucu bir durum olabilir, ancak bu sürenin geçeceğinden emin olabilirsiniz. Bu aşamada sakin kalmaya ve tutarlı bir davranış modeli geliştirmeye çalışın. Zamanla bebeğiniz sabah hala orada olacağınızı öğrenecek.

Geceleri Ayrılık Kaygısından Kaçınmanıza Yardımcı Olacak Taktikler ve İpuçları

Geceleri ayrılık kaygısını azaltmak için deneyebileceğiniz birkaç strateji:

 • Bir uyku vakti rutini oluşturun . Yerinde bir tane bulundurmak fark yaratabilir çünkü tutarlı bir kalıbı koruyarak bebeğinizin beklentilerini belirleyebilir.

 • Çocuk odası kapısını açık bırakın. Bebeğiniz sizi diğer odada duyabildiğini bilerek rahatlayabilir.

 • Bebeğinize bir geçiş nesnesi verin. Bebekler normalde bu süre zarfında teselli edici bir alışkanlık geliştirir: Başparmağını emebilir, ileri geri sallanabilir ve / veya bir nesneye vurabilir ve kucaklayabilir. Doktorunuza ona küçük bir battaniye veya doldurulmuş bir hayvan vermenin uygun olup olmadığını sorun.

 • Bebeğinizin davranışını ödüllendirmeyin. Gecenin ortasında sizi aradığı için bebeğinizi istemeden ödüllendirmemeye çalışın. Hasta olmadığından ve bezinin değiştirilmesine gerek olmadığından emin olmak için onu kontrol edebilir ve sözlü olarak onu rahatlatabilirsiniz. Bunun ötesinde, onu kaldırmayın, yanınızda yatağına geri götürmeyin veya ışığı yakmayın. Ayrılmadan önce bebeğinizi tekrar uyumaya teşvik edin. Ağlamaya devam ederse, onu biraz daha rahatlatabilirsiniz.

Sizin için en güncel bebek bakıcısı fiyatları için uzman ekibimiz sizi yönlendirecektir. Yatılı bebek bakıcısı ve gündüzlü bebek bakıcısı ya da yabancı bebek bakıcısı portföyümüzde sizin için en uygun bakıcıyı bulacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir