Anasayfa » Blog » Bebeklerde Ek Gıda Geçişi

Bebeklerde Ek Gıda Geçişi

bebeklerde ek gıda

Bebeklerde Ek Gıda

Çalışan anneler, bebeklerde ek gıda geçişi dönemlerinde bebek bakıcısına ihtiyaç duymaktadır. Oldukça sabır ve dikkat gerektiren bu dönemin nasıl geçirileceği hakkında detaylı bilgi almak çok önemlidir. İlk 6 ay bebekler anne sütüyle besin ihtiyacını karşılamaktadır. Anne sütünün içerisindeki zengin mineraller ve besin değerleri bebeğin gelişimine katkı sağlar. Bebeğin anne sütünden aldığı besin değerleri oldukça önemlidir ve ilk 6 ay bu değeri ek gıdalar ile karşılamak zordur. İlk 6 aydan sonraki dönemlerde ek gıdaya geçiş dönemi başlar. Bebeğin anne sütünden aldığı besin değerlerini desteklemek ve güçlendirmek amacıyla ek gıdaya geçiş dönemi oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğe verilen tüm besinler ilerleyen zamanlarda yeme alışkanlıklarını da değiştirebilir. Bu nedenle son derece dikkatli ve programlı bir süreç olarak yürütülmesi gerekir.

Bebeklerde Ek Gıda Başlama Süreci Nasıl Olmalı

Ek gıdaya geçiş sürecinde anneler oldukça sabırlı davranmalıdır. Bebeğe verilecek öğünlerin 6. aydan sonra dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Tabii ki bu dönemde anne sütüne devam edilmektedir. Ek gıda sürecindeki önemli nokta bebeğin anne sütünden aldığı değerlerin desteklenmesidir. Ek gıdaya geçişteki ilk dönemde bebeğe verilen besinler çok küçük ölçeklerde olmalıdır. Günde yaklaşık 1 ila 2 çay bardağı ölçüsünde ek gıda verilebilir. Bebeğe verilen yiyeceklerin bebeğin tepkisi ve beğenisi yönünde devam ettirilmesi gerekmektedir.

Ek gıdaya geçişin ilk adımlarında bebek günlük besin değerinin çoğunluğunu anne sütünden almaya devam etmektedir. Ek gıdaya geçişteki ilk süreçten sonra 12. aya kadar program bu şekilde devam edebilir. Yalnızca 9-12 aylık dönem içinde günlük anne sütü alımı ile ek gıda eşit seviyeye gelebilir. Ek gıdaların içerikleri ve ölçülerinin dozu arttırılmadan aynı şekilde devam edilerek bebeğin besinlere alışması sağlanır.

bebeklerde ek gıda

bebeklerde ek gıda

Ek Gıda Olarak Bebeklere Verilmesi Gereken Besinler

Bebeklerde Ek gıda geçiş sürecinin başlangıcı ve devamında planlı bir program hazırlığı yapmak oldukça önemlidir. Bebeğinizin hangi besinlerden hoşlandığı ve tepki gösterdiğini görmek için bu süreci yavaş ilerletmek daha doğru olacaktır. Ayrıca birbirine çok fazla karıştırılan besinler çok daha fazla yararlı olur anlamına gelmemektedir.

 • Ek gıda olarak verilmesi gereken besinlerde en önemli nokta mevsimine uygun sebze ve meyvelerin bebeğe tanıtılması olacaktır.
 • Sebze ve meyveler püre haline getirilerek bebeğin kolayca öğütebileceği şekilde verilmelidir.
 • Hazır ve ambalajlı gıdalar yerine taze ve ev yapımı yiyecekler verilmelidir.
 • Besin değeri yüksek tahıllar ve yoğurt gibi yiyeceklerle sebzeleri karıştırarak püre haline getirebilirsiniz.
 • Yiyeceklerin sıvı veya püre halinde olması bebeğinizin yiyecekleri öğütmesine yardımcı olacaktır.

Ek Gıda Olarak Bebeklere Verilmemesi Gereken Besinler

Tabii ki her bebeğin her yiyeceğe karşı gösterdiği tepkiler farklı olacaktır. Bunun haricinde bebeklerin alerjik reaksiyonlar gösterebileceğini de göz önünde bulundurarak yemek programını hazırlamalısınız. Bu aşamada doktorunuzla iletişim halinde kalmalı ve çeşitli besinlerde uzak durmalısınız. Hazırladığınız listeyi evinizde sizinle yaşayan yatılı bebek bakıcısıyla ve diğer ev sakinleriyle paylaşmanız gerekmektedir. Böylece bebeğinizin hangi besinleri aldığını çok daha kolay kontrol edebilirsiniz.

 • Genellikle bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olan besinler domates, çilek, bal, buğday ürünleri, süt ve süt ürünleri olabilir.
 • Yiyecekleri bebeklerinize çok fazla karıştırmadan verdiğinizde hangi besine hangi tepkiyi gösterdiğini de rahatlıkla görebilirsiniz.
 • Bebeklerde sindirim yetişkin bir bireyinki kadar güçlü olmamaktadır. Bu nedenle ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğinize zor sindirilen besinler vermeden kabızlığı önlemeniz gerekmektedir.
 • Kabızlık ve gaz problemleri bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durum bebeğe sıkıntı yaşattığı gibi anneleri de oldukça üzmekte ve yormaktadır. Bu nedenle ek gıdaya geçişlerde muz, patates ve pirinç pilavı gibi yiyecekler sıklıkla tercih edilmemelidir.
 • Şekerli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durarak verdiğiniz besinleri doğal pekmez gibi yiyeceklerle tatlandırabilirsiniz.
 • Ayrıca bebeğinizi huzursuz yapan ve uykusuz bırakan yiyecekleri de tercih etmemelisiniz. Bunlar genellikle kafein içerikli içecekler ve baharatlı yiyecekler olabilir. Beslenme programında bu yiyecekleri listenizin dışında tutmanız en doğrusu olacaktır.

Bebek Bakıcıları ve Bebeklerin Gelişimi

Bebek bakıcısı annelerin iş hayatından dolayı yoğun olmaları ve bebekleriyle ilgilenememe durumunda devreye girmektedir. Özellikle bebeklerin 6-12 aylık dönemde ek gıdaya geçişin de başlamasıyla yoğun ilgiye ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla annesinin kontrolü altında hazırlanan programlara hâkim olan ve bebeğin gelişimine katkıda bulunan bebek bakıcısına oldukça ihtiyaç duyulmaktadır.

Bebek bakıcıları bebeğin beslenmesi ve günlük tüm ihtiyaçlarının sevgi çerçevesinde giderilmesinden sorumlu kişilerdir. Bu nedenle anne ile daima iletişim halindedir ve gün içerisinde yaşanan gelişmeleri anneye aktarmaktadır. Bu noktada yaşadığınız ev şartlarına uygun bir bebek bakıcısı bulmak da oldukça zorlu bir süreç haline gelebilir. Çocuğunuzun özellikleri ve gelecekte sahip olmasını istediğiniz yetenekler doğrultusunda bebek bakıcılarını çeşitli niteliklerde arayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun bir yabancı dile hâkim olmasını istiyorsanız bebek bakıcınızda bu özelliğin olmasına dikkat edebilirsiniz. Bunun gibi diksiyon eğitimi, spor ve zihinsel aktiviteler ve daha birçok özellikler de bebek bakıcılarında bulunabilmektedir. Tabii istediğiniz niteliklere göre ödemeniz gereken maaş da artış gösteriyor.

bebek bakıcısı

Bebek Bakıcıları ve Bebeklerin Gelişimi

Bebek Bakıcısı Fiyatları

Bebek bakıcısı fiyatları ortalama asgari ücretten fazla olmaktadır. Ayrıca bakıcının eve ulaşımdaki zorluğu, bakacağı kişinin yaşı ve bakımın içeriğine göre de fiyatlar değişmektedir. Hafta sonu tatil veya evin diğer temizlik ve yemek işleriyle ilgilenmesiyle alakalı da ücretler farklılık gösteriyor. Ayrıca hangi şehirde yaşadığınız da oldukça önemlidir.

Bebek bakıcıları çeşitli alanlarda uzmanlıkları ile bebeklerin yetenekleri ve gelişimi konularında eğitimler de vermektedir. Özellikle günümüzde İngilizce ve diğer yabancı dilleri çocuklarının küçük yaşlarda öğrenmesini isteyen ebeveynler olmaktadır. Yabancı bakıcılar veya yabancı dili olan bakıcılar bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir.

Bakıcılar ev içerisinde çocuğunuzla ilgilendiği gibi evle alakalı diğer işlerle de ilgilenebilir. Fakat bunu kişiyi işe almadan önce belirtmeniz ve anlaşma yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bakıcıların evin diğer işlerinde görev almalarına göre maaşları da artmaktadır.

Bebek bakıcısı fiyatları ortalama4500 TL ve üzeridir. Fakat bebek sayısına göre ve bebek bakıcısının niteliklerine göre fiyat artmaktadır. Özellikle yabancı dil bilen ve yabancı bebek bakıcıları ortalamanın daha üstünde fiyat istemektedir. Ayrıca çalışan annelerin saatlik olarak işe aldığı bebek bakıcıları da vardır. Gündüz-gece mesaileri veya kaç saat çalışıldığına bağlı olarak fiyat aralıkları da değişmektedir.

Yatılı Bebek Bakıcısı

Genellikle Yatılı bebek bakıcıları ulaşımın çok zor olduğu zamanlarda veya tam gün çalışılması istendiğinde iş başvurusu yapmaktadır. Yatılı bakıcı işe almak istediğinizde saatlik ücret ile çalışan bakıcılara göre daha fazla bütçe ayırmanız gerekmektedir. Çünkü günün tüm saati sizinle ve aile yaşamınızla zaman geçirecek ve evdeki her türlü konuya hâkim olacaklardır. Yatılı bakıcı işe almadan önce kendi düzenini kurması için ona ait bir mekân oluşturmalısınız. Ayrıca ev içerisinde yapılması gereken tüm işlerin önceden konuşulması ve anlaşma yapılması uygun olacaktır.

Yatılı bakıcılar bebeğin küçük yaşlarda daha düzenli bir programla büyümesi açısından avantajlı olabilmektedir. Özellikle anne sütünden kesilen bebeklerde ek gıdaya geçiş süresi sabırlı ve zor olduğu için bebeklerle ilgilenmek ekstra zaman gerektirecek. Bu koşullarda çalışan veya yardıma ihtiyacı olan anneler için yatılı bebek bakıcıları oldukça değerli olacaktır. Fakat devamlı olarak ev içerisinde bir bakıcının yaşamasını istemeyen kişiler buna karar vererek gündüzlü bakıcı arayışına girebilirler. Son olarak bebek bakıcısı arayışına giren ebeveynlerin bakım konusu ve bakıcı niteliklerine göre birçok araştırma yaparak karar vermesini tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir