Anasayfa » Blog » Bir Bebek Bakıcısı Nasıl Olmalı?

Bir Bebek Bakıcısı Nasıl Olmalı?

bebek bakıcısı arıyorum

Bir Bebek Bakıcısı Nasıl Olmalı?

Bebek bakıcısı arıyorum diyen aileler genel olarak bu sorunun cevabını arar. Bakıcı bul demek için ilk önce ailenin kendi isteklerini, ihtiyaçlarını dinlemesi ve buna uygun bakıcı araması gerekir. Bakıcı arıyorum dediniz ve kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz birkaç bakıcı adayını seçtiniz. Adaylar ile görüşmeler yapmalı, onları daha yakından tanımalı ve gerçekten istediğiniz kişinin o kişi olup olmadığına karar vermelisiniz. Bu zor bir iş olabilir. Bebeğime bakıcı bulamıyorum karamsarlığına düşebilirsiniz fakat bu adımları yaparsanız bu zor süreci kolaylıkla atlatıp aradığınız bakıcı adayını rahatlıkla bulabilirsiniz. Bebek bakıcı adaylarınızı görüşmeye çağırdınız ve görüşme bitti. Artık kendinizle baş başasınız ve dürüst bir değerlendirme yapmalısınız. Bu değerlendirme için kendinize şu soruları sorun;

 • Bebek bakıcısı olacak kişi görüşmeye temiz ve düzgün kıyafetlerle mi gelmiş? Kirlilik olumsuzluk işaretidir.
 • Düzen anlayışı konusunda fikirleriniz uyuşacak mı? Bakıcı adayı düzenli sen ise dağınıklık seviyorsan anlaşmanız zor. Diğer yandan tam tersi bir durumda da bu geçerli.
 • Güvenilir birisi gibi görünüyor mu? Görüşmeye gelirken gecikti mi? Eğer gecikme olduysa dikkatli ol işe başladığında da bu devam edebilir.
 • Fiziksel özellikleri işine uygun mu? Yaşlı ve ince bir kadın bütün gün bir bebeği kucağında taşıyıp, peşinden koşturamayabilir.
 • Çocuklar ile arası nasıl? Bakıcı adayınızı çocuğunuzla, bebeğinizle mutlaka görüştürün ve görüşmeyi bu şekilde tamamlayın. Bu şekilde aralarında nasıl bir iletişim olacağını anlayabilirsiniz.
 • Zeki bir insan mı? Bebeğinizi sizin yerinize eğitebilecek, eğlendirebilecek, zor bir durum ile karşılaştığında doğru kararları verebilecek birisi olması önemli.
 • Bakıcı ile birlikteyken rahat mısınız? Bakıcının, bebeğinizle iletişimi kadar sizinle iletişimi de önemli. Aranızda iyi bir iletişim olması ve yanında rahat hissetmeniz önemli.

Bakıcınızın varsa daha önceki çalıştığı ailelerden bilgi alarak onları değerlendirebilirsiniz. Bir deneyim sahibi değilse de onun hakkında size objektif bilgi verebilecek kişiler ile görüşerek hakkında doğru bilgilere ulaşabilir ve bu şekilde karar verebilirsiniz.

Değerlendirmelerinizin sonunda bakıcı adayının aradığınız kişi olmadığını düşünüyorsanız yeni bir aday aramaya başlayabilirsiniz. Adaydan emin değilseniz işe başladıktan sonra bir gün eve erken gelerek neler olup bittiğini gözlemleyebilirsiniz. Ya da çevrenizden bakıcı ile karşılaştıklarında onun hakkında gözlem yapmasını isteyebilirsiniz.

Bebek Bakıcı ile Deneme Sürecindeyken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Seçtiğiniz bakıcı adaylarını deneme sürecinden geçirmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde nasıl çalıştıklarını görerek daha net bir karar verebilirsiniz. İşe başlama tarihinden itibaren 2 ya da 4 hafta deneme süreci uygulamak istediğinizi bakıcıya bildirmeniz herkes için adil bir karar olacaktır.

 • Bebeğinize dikkat edin, hayatından mutlu mu, keyfi yerinde mi?
 • Eve geldiğinizde bebeğinizi mutlu, temiz ve canlı mı buluyorsunuz? Yoksa tam aksi yorgun ve mutsuz mu?
 • Bebeğinizin son bez değiştirilişi ne zaman? Uzun süre geçmiş mi?
 • Bakıcınız nasıl görünüyor? Gergin mi yoksa rahat ve mutlu mu?
 • Bakıcınız bebeğinizin neler yaptığını size anlatıyor mu? Bebekte fark ettiği bir problemi ya da olumlu bir değişikliği sizinle paylaşıyor mu? Yoksa sadece yediğini, içtiğini, uyuduğunu ve ağladığını mı anlatıyor?
 • Bakıcınız bebeğiniz için önemli bir kararı sizin vermeniz gerektiğini biliyor mu? Yoksa tek başına alabileceğini mi düşüyor?

Bebeğinizi Bakıcıya Nasıl Alıştırırsınız?

Bebeğiniz kadar sizin de bu sürece hazır olmanız gerektiğini unutmayın. Bebeğinizi bir anda bırakıp gitmek yerine yanlarında bakıcı ile birlikte birkaç gün vakit geçirebilirsiniz. Bakıcınız ile kuracağınız doğru iletişim ve güven bağı bebeğinizi de etkiler ve onun bakıcısına alışma sürecinde yardımcı olur.

Sizde iyi bir bebek bakıcısı ile çalışmak isterseniz bizi aramanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir