bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı

Yabancı Bakıcı ile Çalışmak

Çocuk ve bebek bakıcılığı için çoğu ebeveynler yabancı bakıcı tercih etmektedir. Yabancı bakıcı ile çalışmanın pek çok avantajı vardır. Örneğin yabancı bir bakıcı ile büyüyen çocuğun ikinci bir dil öğrenmesi çok kolay olacaktır. Yabancı dili küçük yaşta öğrenen çocuklar çok daha akıcı bir şekilde konuşmaktadır. Ancak yabancı bakıcı çalıştırmanın bazı şartları vardır. Bu şartlara uyan bakıcıları gönül rahatlığı ile işe alabilirsiniz.

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmanın Şartları Nelerdir?

 

İşe alacağınız yabancı bakıcının kesinlikle oturma ve çalışma izninin olması gerekir. Eğer oturma ve çalışma izni yok ise İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurması gerekir. Yabancı bakıcı çalıştırmak isteyen bazı anne ve babalar bakıcının kendi dillerini konuşmasını isteyebilir. Çünkü kendi dilini konuşan bakıcı ile daha kolay anlaşabileceğini düşünürler.

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmanın Faydaları Nelerdir?

 

1- Yabancı bakıcılar yatılı çalışmayı daha çok isterler. Çünkü kendi ülkelerinden ayrı oldukları için kalacak yer sıkıntısı çekerler. Yatılı kalan bakıcılar çocuklarla daha çok vakit geçirirler. Böylelikle onları daha iyi tanır ve daha çok şey öğretirler.

2- Çocukların bakımından ziyade yabancı bakıcılar çocukların dil gelişimine yardımcı olurlar. Çocukların yabancı dil öğrenmesi kolaylaşır.

3- Yabancı uyruklu bakıcılar bu işi meslek edinirler. Bu nedenle girdikleri işlere geçici gözüyle bakmazlar. Böylelikle sizinle uzun süre çalışabilir.

4- Yabancı Bakıcılar ailelere çocuğun gelişiminde destek olduğu gibi ev işlerinde de destek olabilirler.

5- Aileler kendi özel hayatlarının gizliliği noktasında da daha güvenli olacaklardır.

6-  Bebek bakıcısının yabancı olması  çocuğumuzun farklı bir kültürü tanımasına da yardımcı olacaktır.

 

 

bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı

 

Yabancı Bakıcı Çalıştırmadan Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

 

Yabancı bakıcı çalıştırmadan önce güvenilir yerlerden aramak önemlidir. Yabancı bakıcı için armoniinsankaynaklari.com sitesine göz atabilirsiniz. Yabancı bakıcı çalıştırmadan dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise vereceğiniz maaştır. Yabancı bakıcılar maaşlarını genellikle dolar üzerinden almak isterler. Dolar sürekli arttığı için bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yabancı bakıcıya Türk Lirası üzerinden maaş teklif etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bir bakıcı ile anlaşırken referanslarını kontrol etmeyi unutmayın .

 

çocuk bakıcısı

 

Yaşları ne olursa olsun, çocukları evde yapılacak işlere dahil etmek hem siz hem de onlar için faydalı olabilir. Özellikle son dönemde pandemi nedeniyle kısıtlamalarda evde sıkılan çocukların ev işleri yaparak temel becerileri kazanmasında ve sorumluluk duygusunun gelişmesinde faydalı olacaktır.

Mutlu Bir Aile Olmak :Aile Ruhuna Giden Yollar kitabının yazarı Suzan Kuczmarski ev işlerinin çocukların kolektif sorumluluk alma adı verilen liderlik becerisini geliştirmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. ‘ Ailenin bir üyesi olarak çocukların evdeki işlere yardım etmelerini ve evdeki yardımların kritik olduğunu ve evin sorunsuz işlemesi gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor.’ diye belirtiyor. Dahası, bu yaygın, günlük sıradan işlere girişmek, kendi kendine yeterliliklerini de artıracak ve bu da çocukları akademik, profesyonel ve kişisel yaşamlarında başarılı olmaya hazırlayacaktır.

Devamını Oku

Yabancı bakıcı hizmetinde önemli noktalar nelerdir?

Son yıllarda aileler çocukları yabancı dil öğrensin diye yurt dışından gelen yabancı bakıcıları tercih ediyorlar. Peki sizlerin tercihleri arasında yabancı bakıcılar var mı? Sizce bu durumun avantaj ve dezavantajları neler? Gelin biraz göz atalım.

Devamını Oku

Bakıcım ile nasıl iletişim Kuracağım ?

Çocuk bakıcısı ve ebeveynlerin sağlıklı iletişim kurması en az bebek ile bakıcının iletişimi kadar önemlidir. Bakıcı işe başladığında aile ile işin tanımını ve çerçevesini net bir şekilde belirlerse, ve bunun sonucunda ailenin de kendisinden beklentilerini onaylarsa sorun yaşama olasılığı çok düşük olmaktadır.  Ancak genelde açık, sağlıklı bir iletişim kurulmadığı için iki taraf da birbirinden ne yapması gerektiğine dair çok fikir sahibi olmayabiliyorlar. Peki siz ebeveynler bakıcı ile sağlıklı iletişim açısından nelere dikkat etmelisiniz?

Devamını Oku

 

Çalıştığım Şirket Yeterince Güvenilir mi ?

Ebeveynler için hayatta en önemli şey çocuklarının sağlıklı, mutlu ve huzurlu şekilde büyümeleridir. Bu yolculukta anne ve babaların takıldıkları iş ve zaman engeli sonucunda başvurdukları bakıcı hizmeti ’de en hassas konulardan biri olmaktadır. Peki bakıcı hizmeti alacağınız firma hakkında nelere dikkat etmeli, nasıl bir yol izlemelisiniz. İşte o önemli noktalar.

Devamını Oku

 

Bakıcı

Hiperaktif Çocuk ve Bakıcı

Hiperaktivite, çocukluk çağında en yaygın görülen psikiyatrik bozukluktur. Hiperaktif çocuklar; yerinde duramayan, aşırı derecede hareketli, aceleci ve bulunduğu ortamdaki akranlarına oranla duygusal ve fiziksel olarak aşırı davranışlar göstermeleri ile ön plana çıkar. Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar, sosyal hayatlarının yanı sıra aile ortamlarında da pek çok problem yaşar. Dikkat, konsantrasyon, dürtü ve hareket kontrolü bozukluklarından oluşan hiperaktivite, çocuğun akademik başarısının düşmesine de yol açar. Çocuğun derslerde akranlarından geri kalmasına da neden olan bu durum, zaman içinde öz güven zedelenmesine ve yetersizlik hissine yol açabilir.

  • Bakıcınız en büyük destekçiniz olacak

Okul çağındaki çocukların yaklaşık %5’inde görülen hiperaktivite, doğru şekilde tedavi edildiğinde çocukta olumlu gelişmeler gözlenir. Böylece sosyal çevreye daha uyumlu ve topluma adapte bir hâle gelir. Hiperaktivite tanısı koyulduktan sonra ilaçlı ve ilaçsız tedavi yöntemleri değerlendirilir. Çoğunlukla her iki yöntem birden uygulanır. Bilişsel davranışçı terapi ve konuşma terapisi uygulanabilir. Bireysel eğitimin yanı sıra ebeveyn eğitimi de uygulanabilir. Bu noktada bakıcınızın nitelikleri ve çocuğa davranışı en büyük etken konumuna gelmektedir.

  • Nitelikli bakıcının çocuğa etkileri

Çocuğun en iyi arkadaşı konumunda olan bakıcısı gerek ona koyacağı kurallar gerekse onu her türlü konuda rahatlatacak uygulamalar ile sürecin en büyük yöneticisi durumundadır. Çocuğun gelişimini en doğru şekilde yönetebilmek için öncelikle gerek bakıcı tarafından gerekse ebeveynler tarafından kurallar konmalıdır. Bu kuralların net ve hiçbir koşulda esnetilemez olması son derece önemlidir. Hiperaktivite tanısı almış çocuğun olumlu davranışlarının cesaretlendirilmesi önemlidir. Bu durumda da en büyük yardımcı bakıcıdır. Çocukla ilgilenildiği belli edilmeli, olumsuz davranışlarından ziyade olumlu davranışlarından söz edilmelidir.  Sık sık yaptıkları konusunda geri bildirimde bulunarak çocuğun davranışların ebeveynlerini ne kadar mutlu ettiğinden bahsedilebilir. Konuşarak öğüt vermek çoğunlukla çocuğun öfkelenmesine neden olur. Bakıcının yanında anne ve babanın sabırlı, anlayışlı olması ve davranışlarını kontrol etmesi konusunda yardımcıdır. Tüm bunlar yapılırken bazı günlerde çocuğun yalnızca kötü bir gün geçirmiş olma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Ayrıca hekim ile düzenli olarak iletişimde kalmak, çocuğunuzun iyileşme sürecinde yardımcıdır.

  • Bakıcınız nasıl destek olacak?

Öncelikle bakıcınız deneyimi ve niteliklerine sadık kalmalı, bu yazacaklarımızı bilmek ve yapmakla görevlidir. Bu süreçte çocuğu hareket edebileceği ortamlara götürmelidir. Çocuklara, gün içinde koşup oynayabilecekleri ve özgürce hareket edebilecekleri ortamların sağlanması gerekir. Kurallı ortamlar azaltılmalıdır. Kurallar önemlidir ve sosyalleşmenin en kritik unsurlarından biridir. Ancak, çocukların doğasından gelen hareketlilik zaman zaman kurallarla çatışmayı kaçınılmaz hale getirir. Bu durumlarda en büyük sakinleştirici ve yönetici bakıcınızdır. Özellikle güneşle birlikte çocukların hareket ihtiyacı arttığı için bu risk daha da artar. Bu nedenle, mümkün olduğunca daha az kural gerektiren ortamlar sunmaya özen gösterilmelidir. Daha esnek oyunlar oynatılmalı ve zorunlu olmadıkça kurallarla ilgili abartılı beklentiler içine girilmemelidir.

  • İlk unsur; Nitelikli bakıcı

Tüm bu gelişimi olumlu sağlayacak noktalar sadece işini iyi bilen ve nitelikli bakıcılar sayesinde olacaktır. Çocuğunuzun mutluluğu ve sağlığı için iyi bir bakıcı seçmelisiniz.

https://www.armoniinsankaynaklari.com/cocuk-bakicisi

Sayfamızı da ziyaret etmenizi, uzmanlarımızdan bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 

bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı, yatılı bakıcı,  bakıcı, bakıcı, bakıcı, bakıcı, bakıcı

Çocuk Bakıcısı

Çocuk Bakıcısı

 

Çocuğun bakıcısı ile mutlu olduğunu nasıl anlarım ?

Bakıcı hizmeti alan ailelerin akıllarında çeşitli sorular oluşabiliyor. Bu soruların başında gelen ve en önemlileri olan acaba çocuğum bakıcısıyla mutlu mu? Onunla anlaşabiliyor mu? Soruları. Çocuğunuzun nitelikli bir bakıcıyla gerek fiziksel gerekse psikolojik yönden olumlu olarak gelişme eğilimi çok yüksektir. Fakat bazı durumlarda çocuğun bakıcıyla arasında olan negatif enerji, uyuşamama sorunu bu gelişmelere tam anlamıyla gölge düşürmektedir. Bakıcınız güvenilir bir firmadan tecrübeli bakıcılar arasından seçilmiş, eğitimli, anlayışlı ve sabırlı olsa da, çocuğunuz bakıcınızla iyi anlaşamayabilir. İşte bu noktada çocuğunuza yardımcı olabileceğiniz ve yeni bir bakıcı hizmeti alma yoluna giderken bu yola hangi sorunlar ışığında gideceğinizi belirlemekte önemli olan basit yolları konuşalım.

  • Birbirlerine karşı ilgisizler mi?

Durumu anlamanızda her zaman gözlemleriniz belirleyici olmaktadır. Çocuğunuzun bakıcısına bakıcınızın çocuğuna olan bakışlarını gözlemlemeniz çok önemlidir. Sezdiğiniz negatiflik büyük ihtimalle çocuğunuzun mutsuzluk içerisinde olduğunu bakıcısıyla anlaşamadığını gözler önüne serebilir. Fakat unutmayın ilişki iki kişiliktir bakıcının davranışları da belirleyicidir.

  • Çocuk huzursuz mu?

Bakıcı hizmeti alan çocuklar genelde bakıcıların tek işinin onlarla ilgilenmek olduğundan dolayı mutsuz veya huzursuz olmaz aksine etraflarına neşe saçar ve enerji yüklü olurlar. Fakat çocuğunuz da huzursuzluk seziyor, bakıcısıyla yaptığı etkinliklerde hırçın tavırlar sergiliyor ve bu etkinlikleri yapmak istemiyorsa bakıcısıyla arasında bir enerji problemi olabilir.

  • Beraberlerken ortak noktada buluşabiliyorlar mı?

Bakıcının çocukla ilgilendiği süre boyunca yaptığı tüm davranışlar çocuğun mutlu olmasına yönelik olmalıdır. Zaten nitelikli bir bakıcı sorumluluğunu ve davranış yönetimini iyi bilir. Yaşanılan sorunların temelinde güvenilir firma seçimi de yatmaktadır. ( (https://www.armoniinsankaynaklari.com/) . Çocuk bakıcıyla kaldığı süre boyunca onun seçimlerinden memnunsa eğlenebiliyor ve öğrenebiliyorsa herhangi bir sorun yoktur. Fakat ortak noktada buluşmakta zorlanan bakıcı ve çocuk enerji uyumsuzluğu sorunuyla baş başa kalmış olabilir. Erken safhada bakıcıyla konuşmak bu durumda en önemli noktalardan biridir.

  • Sorun bakıcıda mı? Çocuğunuz ’da mı?  

Bunu anlamak için, ilk önce çocuğunuza sorular sorun ve onunla bakıcısı hakkında konuşmaya çalışın. Doğru soruları sorduğunuzda konuşmaya başlayacaktır. Bazen çocukların bakıcıları sevmemesinin nedeni istediği oyuna belli süreden fazla izin vermemesi, sevmediği bir şeyi yemesi için zorlaması olabilmektedir. Eğer sorun böyle basit bir konuysa çocuğunuzla uzlaşmaya çalışın. Bakıcıyla uyum için de bazı küçük fedakarlıklar verebilirsiniz ancak bazı noktalarda duruşunuzu korumanız en iyisi olacaktır.

  •         Her zaman çözüm üreten olun.

Sorunu anlamadan, çocuğun ve bakıcının sadece konuşularak aşılabilecek sorunları olmasına rağmen aceleyle bakıcı değişimine karar vermek doğru değildir. Her zaman çözüm üreten ve kurtarıcı olarak olaylara yaklaşmanız hem çocuğunuzun gelişimi ve mutluluğu hem de bakıcınızın mutluluğu için en iyi sonucu verecektir. Aşamadığınız noktalarda hizmet aldığınız firmaya başvurmaktan çekinmeyin.

 

 

 

Çocuk bakıcısı, bakıcı, ataşehir bakıcı, yatılı bakıcı, 

Elbette her çiftin tercihi bu yönde olmak zorunda değil ancak çocuk sahibi olmak, mutlu bir aile için gerçekten oldukça pozitif tarafları olan bir olay. Hayatımızda aldığımız en büyük sorumluluklardan biri kesinlikle çocuk sahibi olmak. Ancak çocuk sahibi olduktan sonra çalışan ebeveynlerin ebeveynlerden biri çalışmayan ailelere göre daha farklı sorumlulukları, yanıt bulmaları gereken soruları olabiliyor ve bazıları öyle durumlar ki hata ihtimali olabildiğince minimum olmalı. Bunlardan biri de “Çalışırken çocuğumla kim ilgilenecek?” sorusu.

Devamını Oku