Anasayfa » Blog » Çocuk Bakıcısı Çocuğun Güvenliği İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuk Bakıcısı Çocuğun Güvenliği İçin Nelere Dikkat Etmeli?

çocuk bakıcısı

Çocuk Bakıcısı ve Güvenlik

Çocuk bakısı olmak önemli sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Bakıcı çocuk ile geçirdiği vakit içinde çocuğun gelişimi için büyük rol oynar. Peki en uygun bakıcı seçiminde bakıcının çocukların güvenliği için dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Çocuğun beslenmesine dikkat etmeli, vitaminleri açısından yeterli gıdayı aldığını bilmeli ve çocuğun alerjisi olan gıdaları ona vermemelidir. Çocuğun banyoda güvenliğini sağlaması yani hijyen koşullarına dikkat etmesi önemlidir. Keskin eşyalara dikkat etmeli ev içinde çocuğun ulaşabileceği yerlerde bulundurmamalıdır. Küçük parçalı oyuncaklara dikkat etmeli, çocuğun yutup zarar görebileceği oyuncakları ortalıkta tutmamalıdır. Tıbbi işlemler hakkında bilgi sahibi olmalı, beklenmedik ateş ve yaralanma gibi durumlarda soğukkanlı olarak müdahale edebilmelidir. Olaylar karşısında karar verme yeteneğini hızlı olmalı ve çocuğu doğruya yöneltmelidir. Çocuk bakıcıları temel ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır. Olası riskli durumlarda hayat kurtarabilmelidir. Yalnızca evde değil, dış ortamda da çocuğun güvenliğine dikkat etmelidir. Çocukla arabada ise onu asla yalnız bırakmamalıdır. Ev içindeki mobilyaların zararlı olabilecek yönlerini görerek çocuğun ulaşmasını engellemelidir. Elektrikli aletler ve prizlerden çocuğu onlardan uzak tutmalıdır. Tehlike anında sakince çocuğu uzaklaştırmalıdır. Çocuğun yabancılar ile temasını ve nasıl olması gerektiğini çocuğa sıkça hatırlatmalıdır. Yatılı çocuk bakıcı çocuğun uykuda iken güvende olmasını sağlamak için onu sürekli kontrol etmelidir. Yüksek bir yerde yaşanıyorsa pencerelere, açık balkon kapılarına dikkat etmelidir. Psikolojik olarak evde çocuk bakmak için bakıcının psikolojisi, çocuğa davranışı önemlidir. Şiddet ve kızma eğiliminde bulunmamalıdır.

 

çocuk bakıcısı

Çocuk Bakıcısının Görevleri Nelerdir?

Çocuk bakıcısının görevlerinin ne olduğunu anlamak için ailelerin istekleri çok önemlidir. Çocuk bakıcısı arıyorum diyen bir aile mutlaka ne istediğini bilmeli ve buna göre bakıcı arayışına girmelidir. Evde çocuk bakmak, bakıcının en başta temel görevidir. Evde çocuk bakmak fiyatları için bakıcı ile iletişime geçmek ve ne istendiğini belirtmek önemlidir. İstenilen şeyler fiyatları etkileyebilir. Çocuk bakıcısı fiyatları ailenin ne istediğini bağlı olarak şekillenir. Örneğin yatılı bir bebek bakıcı isteniyorsa fiyat o doğrultuda değişebilir. Çocuk bakıcısı fiyatları 2021 yılı için de aynı şekilde belirlenmektedir. Çocuk bakıcılarından beklenen belli başlı görevler mevcuttur. Bunlar;

 • Çocukları kurslara ve okullara götürüp getirmek.
 • Çocuğun tuvalet alışkanlığı yok ise bunu öğrenmesini sağlamak veya bez değiştirmek.
 • Çocuğun arkadaşları ile vakit geçirmesini ve sosyalleşmesini sağlamak.
 • Çocuğa ödevlerinde yardımcı olmak.
 • Çocuğun beslenmesine dikkat etmek, sağlıklı yemekler ile onu beslemek.
 • Çocuğun uyku vakti geldiğinde rutinlerinde yardımcı olmak. Pijamasını giydirip, kitap okumak ve dişlerini fırçalaması için teşvik etmek gibi.
 • Çocuğun televizyon ve tablete bağlı olarak büyümesini engellemek ve daha eğlenceli aktiviteler bularak onunla oyunlar oynamak.
 • Çocukların sorumluklarının bilincinde olmasını sağlamak ve bunları yaptığından emin olmak.

Çocuk Bakıcısı ile Görüşme Nasıl Olmalı?

Çocuk bakıcısı seçerken ve onunla bir görüşme yaparken en önemli kural olan ihtiyaçlarınızı belirlemeyi ve bunu bakıcıya iletmeyi ihmal etmeyin. Bakıcı adayı olarak karşınızdaki kişi ile görüşmenizin verimli olabilmesi için iyi bir gözlem yapmalısınız. Görüşme esnasında adayın tavrı ve sorularınız için verdiği yanıtlar en önemli detaylardır. Soracağınız soruları özenle seçmelisiniz. İhtiyaçlarınız ile örtüşen sorular sorabilirsiniz. Sorabileceğiniz sorulara örnek vermek gerekirse şöyle olabilir;

 • Çocuk bakımı ve bakıcılık hakkında tecrübesi olup olmadığı,
 • Çocuk bakma işini ne kadar süre boyunca yapmayı düşündüğü,
 • Neden çocuk bakıcılığı yapmak istediği,
 • Çocuklarla iletişiminin nasıl olduğu,
 • İlk yardım bilgisinin ne düzeyde olduğu,
 • Sinirlendiğinde ne gibi tepkiler verdiği gibi sorular sorarak bakıcınızı daha iyi tanıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir