Anasayfa » Blog » Çocuk Bakıcısı Hangi Özellikleri Taşımalı

Çocuk Bakıcısı Hangi Özellikleri Taşımalı

çocuk bakıcısı

Çocuk Bakıcıları Hangi Özellikleri Taşımalı

Çocuk bakıcısı, çocuklarınızın hayatlarını, geleceklerini emanet ettiğiniz insandır. Bundan dolayı bakıcı arıyorum derken ince ve derin düşünmeniz gerektiğinin farkındasınızdır. Çocuk bakıcısı ne kadar doğru seçilirse çocuklarınızın hayatı ve geleceği için o kadar emin olursunuz. Tabi ki doğru bir çocuk bakıcısı seçmek için belli başlı özellikler vardır. Bu özelliklerin haricinde ailelerin istekleri de bulunur. Aileler kendilerine uygun doğru özellikleri belirledikten sonra çocuk bakıcısı arıyorum demeye başlamalıdır.

Ne istediğini bilen aileler bakıcı arayanlar arasında çok avantajlı olurlar. Ailelerin seçtiği özelliklere bağlı olarak çocuk bakıcısı fiyatları değişebilir. Çocuk bakıcılarında bulunması gereken genel özellikleri sizin için sıralayacak olursak;

  • Evde çocuk bakmak fikrini benimsemeli, işini sevmeli ve hakkıyla yapmalıdır.
  • Çocukları ve onlarla vakit geçirmeyi sevmesi en önemli koşullardan biridir. Bu konuda şu şekilde düşünebilirsiniz, çocukları sevmiyor ise neden çocuk bakıcısı olarak çalışsın. Fakat aklınızdan çıkarmamanız gereken bir durum var ki o da her insan sevdiği işi yapma şansını bulamaz. Dünya üzerinde işlerini maddi zorluklar yüzünden yahut istediği gibi bir iş bulamamasından ötürü yapan birçok insan vardır. Bundan dolayı bakıcı seçimi yaparken görüşme yaptığınız adayların çocukları gerçek anlamda, içten bir şekilde sevdiğinden emin olmanızda fayda vardır.
  • Bakıcınızın iletişim becerileri kuvvetli olmalıdır. Çocuklarla onlara uygun konularda sohbet edebilmeli ve onların sorduğu sorulara anlaşılır ve yanlış olmayan cevapları verecek bir insan olmalıdır.
  • Güler yüzlü, sevecen, nazik ve pozitif birisi olmalıdır ki çocuğunuz ile mutlu anlar geçirsin.
  • Hızlı karar verebilen bir insan olmalıdır. Soğukkanlı olmalıdır. Beklenmeyen olumsuz bir durum ile karşılaştığında yapması gereken şeyleri vakit kaybetmeden yapmalıdır.
  • Çocuklar adı üstünde çocuktur, bazı zamanlarda insanların sabrını zorlayan hareketleri, beyin yoran gevezelikleri ve anlamı olmayan inatları olabilir. Bunlar göz önüne alındığında iyi bir çocuk bakıcısı sabırlı olmalıdır. Bakımını yaptığı çocuğu iyi bir şekilde idare edebilmelidir.
  • Sigara veya alkol gibi alışkanlıkları olmasa daha iyi olur. Olsa dahi mesai saatleri içerisinde ve çocuğunuzun yakınında bunları yapmayacağından emin olacağınız kişiyi seçebilirsiniz.

 

çocuk bakıcısı fiyatları

Çocuk bakıcısı Seçtikten Sonra Takibe Devam Edin

Çocuk bakıcısı Seçtikten Sonra Takibe Devam Edin

Bir çocuk bakıcısı ile anlaşmış olabilirsiniz. Bunu seçimi titiz ve ince bir elemeden geçirerek yapmış olsanız dahi daha yolun çok başında olduğunuzu bilmelisiniz. Kararınızın doğru olup olmadığını zaman içinde anlayabilirsiniz. Başlarda evinizin içinde neler olduğunu kontrol altında tutmalısınız. Bunu yapmak için bakıcı ile telefon görüşmesi yapabilirsiniz ya da bir arkadaşınızdan, akrabanızdan evinize gidip duruma göz atmasınız neler olduğunu size anlatmasını isteyebilirsiniz. Gün içerisinde rastgele zamanlarda evinize giderek bizzat kendiniz de gözlem yapabilirsiniz. Çocuk kameralarından yardım alabilirsiniz.

 

 

yatılı bakıcı

Çocuğunuzun Görüşlerine ve Genel Durumuna Dikkat Edin

Çocuğunuzun Görüşlerine ve Genel Durumuna Dikkat Edin

Gün içerisinde bakıcısı ile birlikte vakit geçirecek çocuklar temel ihtiyaçlarını, isteklerini ve hislerini basit bir dil ile olsa da anlatacak durumda olması gereklidir. Eğer çocuğunuzun durumu ve şartları buna izin vermiyorsa, bakıcının performansına çocuğunuzun genel durumuna bakarak karar verebilirsiniz. Çocuğunuzun tok, temiz, dinlenmiş, mutlu ve huzurlu olmasına bakarak değerlendirme yapabilirsiniz. Çocuğunuz kendini sözlü olarak ifade edebiliyor ise onun söylediklerini dikkate almalısınız. Bakıcısından memnun olmadığını söylüyorsa ona hemen hak vermeyin, çocuklar istedikleri gibi şımartılmadığında bazen gerçekleri çarpıtabilir. Her zaman istedikleri gibi hareket edemediklerinde asılsız şikayetlerde bulunabilirler. Yine de onun söylediklerini asla kulak ardı etmeyin. Onun şikayetlerini değerlendirin ve sebeplerini anlayın. Haklı olabileceği düşüncesini unutmayın. Zaman kaybetmeden bu değerlendirmeyi yaparak haklı olduğu takdir de durumu düzeltmek adına çözüm arayabilirsiniz.

 

Size en uygun adayı bulmanız için en uygun bakıcı burada : Armoni İnsan Kaynakları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir