Anasayfa » Blog » Çocuk Bakıcısının Ev İşleri Yaparken Çocukla Yapabileceği 20 Eğlenceli Aktivite

Çocuk Bakıcısının Ev İşleri Yaparken Çocukla Yapabileceği 20 Eğlenceli Aktivite

çocuk bakıcısı

Çocuk Bakıcısı ve Çocuğun Gelişimi

Yaşları ne olursa olsun, çocukları evde yapılacak işlere dahil etmek hem siz hem de onlar için faydalı olabilir. Özellikle son dönemde pandemi nedeniyle kısıtlamalarda evde sıkılan çocukların ev işleri yaparak temel becerileri kazanmasında ve sorumluluk duygusunun gelişmesinde faydalı olacaktır. Çocuk Bakıcısı ile bu işi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Mutlu Bir Aile Olmak :Aile Ruhuna Giden Yollar kitabının yazarı Suzan Kuczmarski ev işlerinin çocukların kolektif sorumluluk alma adı verilen liderlik becerisini geliştirmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. ‘ Ailenin bir üyesi olarak çocukların evdeki işlere yardım etmelerini ve evdeki yardımların kritik olduğunu ve evin sorunsuz işlemesi gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor.’ diye belirtiyor. Dahası, bu yaygın, günlük sıradan işlere girişmek, kendi kendine yeterliliklerini de artıracak ve bu da çocukları akademik, profesyonel ve kişisel yaşamlarında başarılı olmaya hazırlayacaktır.

Çalışan anne babalar bu konuda özellikle bakıcılarından destek alarak onları evde çocuklara yaptırabilecekleri işleri keyifli hale getirmelerini sağlayabilecekleri etkinliklere yönlendirebilirler. Tabi burada bakıcının iletişim yetenekleri önemli bir etken. Sorumluluk duygusu yüksek, başarılı bir çocuk yetiştirmek isteyen aileler ve çocuk bakıcıları için ufak etkili ve eğlenceli ipuçları paylaştık.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar

Kuczmarski, iki veya üç yaşın ev işlerine başlamak için mükemmel bir yaş olduğunu belirtiyor. ‘ Basit görevleri tamamlamak, küçük çocukları yetenekli ve özgüvenli hissettiriyor, motor becerilerine yardımcı oluyor.’ diyor.

1- Evcil Hayvan Bakımı

Çocuklar evcil hayvanlarına karşı bağlılık ve sevgi hissetmek için asla küçük değillerdir. Bu yüzden bu görev onların çok hoşuna gidecektir.

2- Kirli Kıyafetler

Çocuğunuzun odasına bir kirli sepeti koyun ve odanın diğer ucundaki kirli kıyafetleri toparlayarak uzaktan onun içine atmaya çalışmasına izin verin.

3- Yatağını Toplamak

Yatağını toplarken battaniyeyi onun çekmesine izin verin hatta battaniyeyi pelüş oyuncaklarının üzerine çekmesine.

4- Bezini ve Islak Mendilini Alması

Bezini ve ıslak mendilini almasına izin verin ve size getirdiğinde sevginizi ve sevincinizi ona gösterin. Hatta avuçlarınız patlayana kadar alkışlayın.

5- Tabakları İstifleyin

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bulaşık makinesini boşaltırken farklı boyutlardaki tabakları istifleyebilirler. Bu onlara farklı boyutlardaki nesneleri kavrama yetisini öğrenmelerini kazandırabilir.

6- Eşyaları Birlikte Kaldırın

Yeni yürümeye başlayan çocukların için en iyi işlerden biri ayakkabıları, minderleri, oyuncakları ortadan kaldırmaktır. Bu onlara eve nasıl yardım ettiklerini ve nasıl bir fark yarattıklarını görebilmeleri için görsel bir sonuç verir.

Okul Öncesi

3 ile 5 yaşları arasındaki çocuklar sorumluluk alma konusunda daha heveslidirler.Bu onlara önem duygusu verir. Tek yapılması gereken işleri basit ve eğlenceli tutmak.

7- Masayı Birlikte Kurun

Masayı kurarken ondan destek isteyin ve masanın planında fikrini alın. Fincanları tabakları vs. getirmesine ve yerleştirmesine izin verin.

8- Çorapları Eşletirin ve Katlayın

Tüm çorapları bir kutuya koyun ve en sevdikleri program açın.Bu çorapları eşleştirme ve katlamayı program bitmeden önce bitirmesini isteyin.

9- Basit Yemek Hazırlığı

Çocuklar yiyecekleri buzdolabından çıkarabilir, bir sandelyede dururken bunları yıkayabilir, sebzenin kullanılmayan kısımlarını çöpe atabilir.

10- Silme İşleri

Gözetiminizden ayırmamak şartıyla onlara sprey temizleyici ve bez vererek kapı pencere ve yüzeyleri temizlemesini isteyebilirsiniz. Eğlenceli bir şarkı bu göreve iyi gidecektir

11- Bitkileri Sulayın

Ev bitkileri hakkında onlara bilgiler verirken onların bitkileri sulamasına izin verebilirsiniz. Belki onlarla konuşup bildikleri masalları da anlatırlar. Bitkilerin kendisine ait olduğunu bilmesi ve bakımını üstlenmesi iyi olacaktır.

12- Bulaşık Makinesini Boşaltın

Bulaşık makinesini boşaltmak ve bunu yaparken onlar hakkında hikayeler uydurmak güzel bir aktivite olacak.

6 / 10 Yaş Arası

Bu görevler yaşam becerilerini öğrenirken ailenin bir parçası olduklarını onlara gösterir. Burada dikkat edilmesi gerekn çocukları yönlendirmeye çalışmak yerine fikirlerine saygı duymak ve onlar için doğru bir rol olabilmek. Sonundaysa bolca övgü…

13- Alışveriş Listesi Hazırlayın

Bu, çocukların evdeki insan sayısını, ne yediklerini, yiyeceğe ihtiyaç duydukları gün sayısını ve yiyecek hazırlamanın diğer tüm yönlerini hesaplayarak matematik kavramlarını uygulamalarına olanak tanır.

14- Ayakkabıları ve Montları Kaldırın

Her çocuğun fotoğrafını, sadece kendileri için özel bir yer belirlemek için bir elbise askısının üzerine ekleyin. Ayakkabılarının aynı yere gitmesini sağlayın ve içeri girdiklerinde çocuğunuza onları kaldırmasını hatırlatın.

15- Birlikte Pişirin

Malzemelerin pişirilmesi ve ölçülmesi, matematikten kimyaya kadar her şeyi öğrenmenin yanı sıra bir tarifi takip ederken çocukların okuryazarlığını ve kelime hazinesini geliştirmenin harika bir yoludur.

16- Zeminleri Süpürün Paspaslayın

Bir görev dağılımı yapın. Aletleri nasıl kullanacaklarını bildiklerinden ve çocuklarınız için çok büyük olmayan bir elektrikli süpürge ve paspas seçtiklerinden emin olun.

17 – Çöpü Çıkarın

Poşeti nasıl bağlayacaklarını öğretin ve nereye götüreceklerini gösterin. Haftalık tüm işlerini yapmışsa çocuğunuza haftalık küçük bir harçlık vermeyi düşünün.

18 – Masayı Kaldırın

Masayı temizledikten sonra, yatmadan önce izledikleri TV programını seçebilmek gibi küçük bir ödül ayarlayın.

19 -Bulaşık makinesini Doldurun

Çocuklarınızın bulaşıkları ve bardakları her rafa nasıl koyacaklarını bildiklerinden emin olun. Yaptıkları yardımları ne kadar takdir ettiğinizi söyleyin.

20 -Köpeği Gezdirin

Evcil hayvanın beslenmesini daha genç yaşta deneyimlemiş olsalar da, bunu daha büyük, daha bağımsız çocuklar için bir sonraki evcil hayvan bakımı seviyesi olarak düşünebilirsiniz.

Her yaştan çocuk için ev işlerini yapmak, özgüven oluşturmak, onlara önemli yaşam becerileri öğretmek ve ait olduklarını hissetmelerine yardımcı olmak için hayati önem taşıyor. Onlara olumlu bir şekilde rehberlik edin ve yolda karşılaşabilecekleri çeşitli kıvrımlara hazırlıklı olmalarını sağlayın. Çocuk bakıcılarınızı ise bu aktivitelere yönlendirmekte geç kalmayın.

Çocuk Bakıcısı , Bakıcı, Çocuk bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir