Anasayfa » Blog » Çocuk Gelişimi ve Bileşenleri

Çocuk Gelişimi ve Bileşenleri

çocuk gelişimi

Çocuk Gelişimi

Bilim adamları, çocuk gelişimini bilişsel, sosyal, duygusal ve fiziksel olarak tanımlar. Çocuk gelişimi doğru desteklendiğinde bireyin gelişimi doğru kanalize olacaktır. Bu aşamaları bilmek ebeveynlerin ve çocuk bakıcısı adaylarının işlerini kolaylaştıracaktır.

Çocukların gelişimi genellikle bu kategorilerde tanımlanırken, gerçekte bundan daha karmaşıktır. Örneğin, çocuklar yürümeyi öğrendiklerinde (fiziksel gelişim), bildikleri kelimelerin sayısı (bilişsel gelişim) ile değerlendirildiğinde dil gelişiminin sıçradığını biliyoruz. Ya da güçlü bağlar kurmanın (sosyal duygusal gelişim) çocukları dünyalarını keşfetme ve dünya hakkında daha fazla şey öğrenme (bilişsel gelişim) için nasıl güvende hissettirebileceğini düşünün. Bölümleri, birbirinden ayrı oldukları için değil, kolaylık sağlamak için yapıyoruz. Bütün gelişimsel Süreçler bir bütündür ve birbirini destekler.

  • Bilişsel gelişim

Bilişsel gelişim, çocukların nasıl düşündüğünü, keşfettiklerini, yeni bilgileri nasıl anladıklarını, dil öğrenmelerini ve bir şeyleri nasıl çözdüklerini içerir.

Araştırmacılar bilişsel gelişimin farklı yönlerine baktılar. Açıktır ki, insan zihni doğuştan gelen yeteneklere sahiptir ve bir tohumdan ağaç gibi büyür. Ancak nasıl büyüdüğü önemlidir, büyüdükçe çevresinde olanlardan büyük ölçüde etkilenir.

Modern bilişsel gelişim teorisi, “ilişkisel” bir yaklaşımı vurgular ve sosyal etkileşimi çocukların bilişsel gelişiminin gerçekleştiği araç olarak görür. Farklı bir şekilde ifade edilirse, zihin sosyal etkileşimin bir parçası olma ve aynı zamanda katkıda bulunma süreciyle oluşur . Büyüyen çocuklar sadece çevrelerindeki insanlardan ve durumlardan etkilenmez, aynı zamanda çevrelerinde olup bitenleri ve insanların onlara karşı nasıl davrandığını da kendileri etkiler. Ailelerde büyümek, uzun bir yoğun sosyal etkileşim dönemi sağlar ve çocukların nasıl düşündüğü ve dili öğrenmesinin temelini oluşturur.

çocuk gelişimi

Çocuk Gelişimi

  • Sosyal duygusal gelişim

Sosyal duygusal gelişim, öz farkındalık oluşturmayı, duyguların öz yönetimini (öz düzenleme olarak da bilinir), sosyal farkındalığı, ilişki becerilerini, yürütme işlevini ve sorumlu karar vermeyi içerir. Duygusal öğrenme aynı zamanda empati, ahlak ve kimlik gelişimini de içerir. Kişinin duygularını kontrol etmek ve bir duyguyu deneyimlemenin onu ifade etmekten farklı olduğunu anlamak, sosyal duygusal gelişimin merkezinde yer alır.

Araştırmacılar sosyal duygusal gelişimin aşamalarını belirlediler: İlk aşamalar bakış, bağlanma, dikkat ve jestlerdir. Bir sonraki aşama, farklı insanların sahip olabileceği ve aynı şey hakkında farklı inançlara göre hareket edebileceği de dahil olmak üzere, başkalarının bakış açılarının anlaşılmasının ortaya çıkmasıdır. Daha sonra empatinin gelişimi gelir, bunu ilişki becerileri (veya başkalarına karşı nazik olmak) izler.

Bilişsel gelişimde olduğu gibi, sosyal duygusal gelişim, ilişkiler yoluyla kademeli bir öğrenme sürecidir ve en önemli etki ailelerdir. Çocuklarında sosyal duygusal öğrenmeyi aktif olarak teşvik eden, başkalarının bakış açılarını görmelerine yardımcı olan ebeveynler, daha empatik becerilere sahip çocuklara sahip olurlar. Benzer şekilde, ebeveynlerin evde yardım etme konusunda cesaretlendirmeleri, daha sonraki yaşamlarında çocuklarda daha fazla sosyal anlayışla ilişkilidir. Otoriter olan – bağıran, fiziksel cezalandıran ve çok kontrolcü olan – ebeveynlerin sosyal öğrenmede daha az becerikli çocukları vardır.

Bakıcılarla günlük etkileşimler, bebeklerin beyin gelişimini doğrudan etkiler. Bakım, besleme ve koruma beklentileri karşılandığında, bebek beyinleri olumlu tepki vererek bebeklerin bu bebek bakıcısı ile daha kolay ve kendinden emin bir şekilde ilişki kurmasını sağlar. Beklentileri karşılanmayan veya daha az karşılanan bebekler için, sosyal ve duygusal gelişim, dil ve entelektüel gelişimde olduğu gibi daha çok zarar görür.

Çocukların sosyal duygusal gelişimini etkileyen faktörler arasında büyüdükleri kültürler, kardeşleri olup olmadığı ve etkileşimlerinin kalitesi, ne kadar oyunda rol yaptıkları, akranlarıyla ilişkileri, mizaçları ve dil seviyeleridir.

  • Fiziksel Gelişim

Çocuklar, kaba motor becerileri (örneğin, üç tekerlekli bisiklet sürme) ve ince motor becerileri (örneğin, resim çizme) öğrendikleri motor gelişim aşamalarından geçerler. Çocukların motor becerilerinin ne kadar hızlı geliştiğini anlamak için, yürümeye ve kaşık tutmaya yeni başlayan bir yaşındaki bir çocuğu hayal edin ve ardından scooter sürmeyi ve ayakkabılarını bağlamayı öğrenen beş yaşındaki bir çocuğu hayal edin.

Fiziksel gelişimin kilometre taşları, çoğu çocuğun erken bebeklik döneminde yaptığı eylemlerden (örneğin, destekle başlarını kaldırarak) çoğu 9 aylık çocuğun yaptığı eylemlere (örneğin emekleme), yürümeye başlayan çocukluk dönemine (örneğin parmak uçlarında durma) ve ötesinde.

Kardiyovasküler, immün, nöroendokrin ve metabolik sistemler de bir çocuğun gelecekteki kapasitesini şekillendirmede rol oynar.

Çocukların gelişimi, temel ihtiyaçları karşılandığında desteklenir. Çocuklar besleyici yiyecekleri, yeterli barınakları, iyi sağlık hizmetleri, yeterli uykuları ve çocuk bakıcısı ile sıcak, destekleyici ilişkileri olduğunda daha güçlü bir şekilde gelişirler.

Bloklarımızda çocuk ve bebek gelişimi ile ilgili daha fazla yazıyı bulabilirsiniz.

Armoni İnsan Kaynakları Bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı konusunda beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak bakıcılar ile buluşturur. Bakıcılar hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir