Anasayfa » Blog » Çocukların Duyguları Önemlidir: Duygusal zekayı doğumdan itibaren besleyin

Çocukların Duyguları Önemlidir: Duygusal zekayı doğumdan itibaren besleyin

çocuk bakıcısı

Çocuk için Duygusal Farkındalık Önemli

Erken duygusal farkındalık, sağlıklı, mutlu bir çocuk için üç temel oluşturur: duygusal, sosyal ve zihinsel. Erken yaşlardan itibaren duygusal anlayış geliştirmek, çocukları duygusal sorunlarla başa çıkmak için pratik başa çıkma araçlarıyla donatır ve çocukların yetişkinliğe dönüşürken günlük yaşam baskılarına nasıl yaklaştığını şekillendirir. Küçük çocuklar bu şekilde büyümüş, duygularını nasıl tanımlayacaklarını ve yöneteceklerini öğrenirken, başkalarının duygularını da anlarlar. Bir çocuk bakıcısı ile çalışan ailelerin bu yazıda yer alan önerileri çalışması da çok önemlidir.

Hepimizin duyguları vardır ama çocuklar duyguların ne olduğunu veya onlarla nasıl başa çıkacaklarını bilerek doğmazlar.  Doğumdan üç yaşına kadar çocukların kendi duygularını keşfetmelerine, nasıl hissettikleri hakkında konuşmalarına ve başkalarının duygularını anlamaya nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda beş önemli ipucunu sizler için hazırladık.

  • Duygusal oyunu teşvik edin:

Çocukların oyun yoluyla duygularını keşfetmelerine yardımcı olun. Örneğin, duygusal duygularla ilgili fiziksel tepkileri göstermeye yardımcı olması için bir oyuncak bebek veya kukla kullanın (örn. Sevinçle zıplamak veya korkudan korkmak). Çocuklar etrafta palyaço ile gezmeyi, gülmeyi ve başkalarını taklit etmeyi severler. Farklı duyguları ifade etmek için garip bir ses çıkarabilir, belirli bir ses çıkarabilir veya abartılı bir yüz hareketi yapabilirsiniz. Etkileşim anahtardır!

  • Duygular hakkında konuşun:

Çocukların duyguları öğrenmesinin en önemli yollarından biri, onlarla duygular hakkında konuşmanızdır. Bir çocuğa nasıl hissettiğini sorabilir, duyguları hakkında konuşabilir ve duygulara neyin sebep olduğunu açıklayabilirsiniz. Başkalarının duyguları hakkında da konuşabilirsiniz. Örneğin, bir çocuğa arkadaşının bir şey kaybettiği için üzgün olduğunu ve üzgün hissettiği için ağladığını açıklayabilirsiniz.

  • Duyarlı olun:

Yaptığınız şeye çocukların nasıl tepki verdiğini dinleyin ve izleyin – onlara ‘uyum sağladığınızı’ gösterin ve söylediklerini anlamlandırmaya çalışın. Duygulanım uyumlaması, yüz ifadelerinizi, jestlerinizi kullanarak veya duygularına uygun sesler çıkararak bir çocuğa kendi duygularına ve hislerine alıştığınızı göstermenizdir.

  • Övün:

Bir çocuğun duygularını kabul ederken, davranışlarına sınırlar koymak isteyeceksiniz. Olumsuz davranışa çok fazla odaklanmak yerine, iyi davranış için olumlu övgü vermek iyi bir fikirdir – ‘onları kötü olarak yakalamak’ yerine ‘onları iyi olarak yakala’! Onlara içten övgü verin, övgüleriniz samimi olsun. (örneğin, “Oh, bu çok iyi, sessiz kalmayı başarıyorsunuz – aferin!”).

  •  Öfke nöbetleriyle başa çıkın:

Bir çocuğun duygularını doğrulayın ama kuralları onlara hatırlatın (örneğin, “Traktörle oynamak istediğiniz için kızdığınızı biliyorum. Ama lütfen oyuncakları diğer çocukların oyun alanına atmayın”). İlk doğrulama ve sınır ayarından sonra, öfke nöbetini ve olumsuz davranışı görmezden gelin. Herhangi bir olumlu davranışa sıcak bakmayı unutmayın.

çocuk bakıcısı

Çocuk için Duygusal Farkındalık Önemli

Duygular kaygıları etkiler mi ?

Çok endişeli olan ve bu duyguyla nasıl başa çıkacaklarını bilmeyen çocuklar, onları korkutan şeylerden daha çok kaçınırlar – bu kaçınma kaygılarının devam etmesini sağlar; onu azaltmaz. Bu nedenle, çocukların olumsuz duygularını bu duyguların hayatlarına hükmetmesine izin vermemenin bir yolu olarak etiketleyebilmeleri ve bu duygular hakkında konuşabilmeleri daha iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir