Anasayfa » Blog » Çocuklarda Geç Konuşma

Çocuklarda Geç Konuşma

çocuklarda geç konuşma

Çocuklarda Geç Konuşma

Anne ve babaların endişelendiği konuların başında çocuklarda geç konuşma, henüz çocuğun kendini ifade edememesi yer almaktadır. Özellikle bu süre her çocuk için ayrı olmakla çoğu zaman benzer yaş zamanlarında birçok çocukta da birlikte görülmektedir. Anne ve babalar ne zaman endişelenmelidir, neler yapılmalıdır, normal bir durum mudur gibi birçok soru bu süreçte merak edilmektedir. Uzmanlar ise bu süreci açık bir şekilde ifade etmektedir. Çocukların farklı nedenler ile konuşma sürecini geç tecrübe etmesi mümkündür. Çoğunlukla bu durum normal olup bazı durumlarda ise bir uzmana danışılması tercih edilmektedir.

Anne ve babalar için uzman yardımı yol gösterici olabilir. Pediatristler bu süreçte önemli rol oynamaktadır. Evde ise anne ve baba çocuklar için rol modeldir. Bir diğer önemli faktör ise çocuk bakıcısı olabilir. Özellikle profesyonel bir bakım hizmeti ile çocuğun kendi güven alanına geçmesi daha kolay olabilir. Tüm bu süreç, içinde bulunan unsurların koordineli çalışması ile mümkündür. Bu sebeple anne ve babaların rol model olarak görevlerini yerine getirmesi kadar profesyonel bir bakıcı hizmetinden yararlanması da yararlı bir seçenektir.

Çocuklarda Konuşmanın Süreçleri

Genel itibari ile bakıldığında çocukların bir yaşına geldikleri süre çevresinde ilk sözcüklerini söyledikleri görülmektedir. Aynı zamanda 2 yaş itibari ile en az 50 sözcük söyleyecek kapasiteye ulaştıklarını ifade etmek mümkündür. Süreci ise sırası ile şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Bebeklerin altıncı aya ulaşmaları ile ilk hecelemelerini yaptıkları gözlemlenmektedir.
  • Bir yaşını doldurtan sonra bebeklerin anne, baba, dede gibi iki heceli kelimeleri ezberleyip söylemeleri normaldir.
  • 2 yaşından itibaren ise kısa kısa cümle kurdukları gözlemlenmektedir. Çocukta geç konuşma ise bu aşamaya kadar normal bir durum olabilir.
  • 3 yaşından itibaren ise bebeklerin, çocukların istediklerini soru ya da cümle ile anlatma becerisini kazandıkları görülmektedir.

Özellikle geç konuşma durumunda ise çoğu zaman heceler söylenir fakat cümle ya da kendini soru ya da cümle ile ifade etme durumu ortada olmayabilir. Geç konuşma için her zamanda yardım alınabilmektedir. Çoğu durumda çocuklar konuşma yetisini kazanabilmekte ve konuşmaya başlayabilmektedir. Bu durumda özellikle masal okuma, alıştırma yaptırma gibi birçok yardımcı aktivite vardır. Gerekli olduğu durumda yatılı bakıcı hizmeti ile çocuğun profesyonel bir yardım alması da iyi bir seçenek olabilir.

çocuk bakıcısı

Çocukta Geç Konuşma Nedenleri

Çocukta Geç  Konuşma Nedenleri

Çoğu zaman normal olan geç konuşma, 3 yaşından sonra yaş ilerledikçe bazı sorunların varlığının işareti olabilir. Örneğin, otizm, zihinsel yetersizlik durumu, genetik sorunlar, serebral parsi, felç gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Ciddi olmayan sorunlar sebebi ile de bu sürecin gecikmesi normaldir.

Anne ve babalara verilenebilecek tavsiye ise özellikle 3 yaştan sonra bu durumun gözlemlenmesi uzmana başvuru için haklı bir sebeptir. Eğer bir uzman yardımı alınmaz ise sonrasında psikolojik sorunlar, okuma yazmada zorlanma, akademik başarı eksikliği başta olmak üzere birçok farklı soruna neden olabilmektedir. Bu noktada çocukta geç konuşma görülürse mutlaka bir uzman danışılmalıdır.

Bu sorunun en önemli nedenleri arasında ise görme sıkıntısından kaynaklanma, aileden kaynaklı genetik durum, evde birkaç dilin bir arada kullanılması, telefon ve televizyon gibi cihazlarla sık sık erilimin olması, stresli ortamlar, travma, zeka sorunları, işitsel birtakım sorunlar geç konuşmaya neden olabilmektedir.

Çocuklar iyi anlaşabilen, konuşma beceresine özel destek veren bakıcılar sayesinde için rahat olsun. Bu noktada profesyonel bir bakıcı hizmetine uygun bakıcı fiyatları sağlayan firmalar bulunmaktadır. Böylelikle özel ilgi vererek çocuklarınızın daha rahat bir konuşma ortamında bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarımız için güvenilir ve deneyimli bir çocuk bakıcısı bulmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir