Anasayfa » Blog » Çocuklarla Etkili İletişim Kurmanın 5 yolu

Çocuklarla Etkili İletişim Kurmanın 5 yolu

Çocuklarla etkili iletişim

Çocuklarla İyi İletişim

Çocuklarla etkili iletişim kurmak; onların fikirlerini ve duygularını anlayabilmek ve paylaşabilmektir. Çocuklarla iletişim oldukça önemlidir. Sözlü veya sözsüz olarak iletişim kurabilmeniz mümkündür. Küçük yaşlarda çocuklar sevdikleri ile etkileşim içinde olmayı öğrenmelidir. Bakıcıları tarafından karşılanacak olan isteklerini ve ihtiyaçlarını belirtebilmeyi öğrenirler. Bu şekilde onların iletişim becerileri güçlenir. “Çocukla iletişim nasıl kurulur?” diye soruyorsanız size en verimli 5 yolu sıraladık;

  • Çocuklarınız ile olabildiğince konuşmalısınız ve onu dinlemelisiniz, onlarla konuşurken göz teması kurmalısınız.
  • Çocuğunuza sorular sorarak onu teşvik etmeli ve özgüvenlerinin oluşmasını sağlamalısınız. Bu sorular çocuğunuzun zihinsel gelişimi için de faydalı olacaktır.
  • Çocuğunuzun fikirlerine, duygularına saygı göstermelisiniz. Onları eleştirmeden dediklerini dinlemelisiniz, bu tutum onların düşüncelerini paylaşmak için çekinmemesini sağlar. Eleştirilmeyeceğini bilen bir çocuk çok daha fazla iletişim kurar.
  • Çocuğunuza onun gününün nasıl geçtiğini sorun. Bu durum ona önem verdiğinizi gösterir. Ondan gününü anlatmasını istemeniz aranızda güçlü bir iletişim bağı oluşmasını sağlar. Bunu bir düzen haline getirerek her akşam onun gününün nasıl geçtiğini dinleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuz ile günlük rutinler oluşturun. Mesela bir okuma zamanı belirleyin. Okuma yaparken çocuğunuzu kelimeleri tekrarlamaya ve masalların içinde bulunan resimler hakkında yorum yapmaya teşvik edin. Bu sayede çocuklarınız yeni kelimeler öğrenmek için daha hevesli olacaktır.

Çocukla Konuşurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukla iletişim kurarken dikkatli olmalısınız. Çocuklar, bebek yaşlarından itibaren çevrelerinde olan bireylerin davranışlarını yorumlamaya başlar. Daha sizler onunla konuşmadan onlar sizin ne söyleyeceğinizi ve yapacağınızı tahmin eder. Onlar sizin beden dilinizi çok erken yaşlarda keşfeder. Bu yüzden konuşmalarınızda içten ve tutarlı bir tavır sergilemelisiniz. Sizin inanmadığınız bir şeyi çocuğunuza söylemeyin. Onlar sizin adeta içinizi görür. Çocuğunuzun gözünde yalancı durumuna düşmemek için dikkatli olun. Çocuklarınız ile konuşurken en önemli 3 kuralı kesinlikle ihmal etmeyin, bunlar;

  • Onunla konuşurken mutlaka göz teması kurmalısınız.
  • Tensel temas, yani konuşurken çocuğunuza dokunmayı ve ona odaklı olduğunuzu belirtmeyi ihmal etmeyin.
  • Çocuğunuzun anlattığı her şeyi sonuna kadar dinleyin, sadece siz konuşmayın onun konuşması bittiğinde ona yorum yapın dinlediğinizi belirtin.
  • Yaşları kaç olursa olsun onların çocuk olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Üstelik o sizin çocuğunuz. Hayatı keşfetmek için çabalayan ve kendi hayat deneyimlerini oluşturmakta olan çocuğunuz için her şeyin en iyisini istersiniz. Çocuğunuza verebileceğiniz en iyi şey onunla sizin aranızda olan güzel iletişimdir.
çocuk bakıcısı

İyi Bir İletişim İçin Öneriler

İyi Bir İletişim İçin Öneriler

Çocuklarla etkili iletişim için en önem kural, ilgili bir dinleyici olmanızdır. Sizinle konuşmak için çabalayan çocuğunuzun sözünü keserek ona müdahale etmeyin. Onun masum duyguları ile alay etmeyin, sizinle paylaştıklarını herkese anlatmayın. Onun unutacağı uzunlukta nasihatler vermeyin dinlemeyebilir, dinlese bile unutabilir. Onunla emir cümleleri kurmadan konuşmaya dikkat edin.

Onların sorularını geçiştirmemeye dikkat edin. Açık, tutarlı ve onu tatmin edici cevaplar verin. Çocuğunuz adına düşünüp onun adına kararlar almayın. Onun kendi kararlarını kendisinin vermesine izin verin. Çocuğunuz ile konuşurken ona güven duyduğunuzu hissettirin ve buna uygun davranın.

Çocuklarınız doğru yöntemler uygulandığında iletişime çok açık davranırlar. Konuşmak için hevesli olurlar. Burada mesele çocuklarınızın hevesini kırmadan konuşmaya teşvik etmektir. Onlarla konuşurken kullanacağınız dilinde önemi büyüktür. Çocuğunuzla iletişim kurmanız onu tanımanız için büyük fırsat edinmeniz demektir. Siz çocuğunuz ile konuşurken kendi düşüncelerinizi eklemeden dinliyorsanız iyi bir iletişim kurmuşsunuz demektir. Önce onları etkili dinlemeli ve anlamalı sonrasında ise doğru yorumlamalısınız bu sayede onunla çok sağlıklı bir iletişim temellerini atmış olursunuz.

 

Hazırladığımız bu yazımız ebeveynlerin yanı sıra Çocuk Bakıcısı hizmeti alan ailelerimizin de bakıcısına okutabileceği, uygulamasını isteyeceği niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir