Anasayfa » Blog » Ebeveynler Bakıcı ile Sağlıklı İletişim Kurmak İçin Nelere Dikkat Etmeliler?

Ebeveynler Bakıcı ile Sağlıklı İletişim Kurmak İçin Nelere Dikkat Etmeliler?

Bakıcı ile nasıl iletişim Kuracağım ?

Bakıcı ile nasıl iletişim Kuracağım ?

Bakıcısı ve ebeveynlerin sağlıklı iletişim kurması en az bebek ile bakıcının iletişimi kadar önemlidir. Bakıcı işe başladığında aile ile işin tanımını ve çerçevesini net bir şekilde belirlerse, ve bunun sonucunda ailenin de kendisinden beklentilerini onaylarsa sorun yaşama olasılığı çok düşük olmaktadır.  Ancak genelde açık, sağlıklı bir iletişim kurulmadığı için iki taraf da birbirinden ne yapması gerektiğine dair çok fikir sahibi olmayabiliyorlar. Peki siz ebeveynler bakıcı ile sağlıklı iletişim açısından nelere dikkat etmelisiniz?

Birbirlerinin taleplerini ya da eksiklerini net bir şekilde dile getirmedikleri için büyük sorunlar yaşanabiliyor. Kimi ebeveynler bakıcıların insiyatif almasını ve onlara danışmadan da kendi doğru bildiği şeyleri yapmasını isterler, kimi de dadılarının tamamen kendi söylediklerini yapmasını ister. Burada ayırt edici olan işe başlarken işveren ve çalışanın kendi aralarında bu gibi beklenti ve talepleri açıkça konuşmalarıdır. Eğer bunlar baştan konuşulmuşsa sonrasında bir sorun yaşanmaz.

Öncelikle bakıcılık hizmeti günümüzde profesyonel firmalar tarafından sunulan ve uzmanlık gerektiren bir meslek konumunda. Bakıcının ne iş yapacağı veya ne çerçevede hizmet vereceği tıpkı bütün hizmet sektörlerinde olduğu gibi işveren ile bakıcı arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Bir bakıcıdan beklenmesi gereken en önemli özellikler çocukları sevmesi, onlara ruhsal, psikolojik ve fiziksel açılardan en yüksek desteği verebilmesi, çocuklarla anlaşabilmesi, zorluklarla baş etme becerisi daha da özel olarak bakacağı çocuğa özgü tutumlarının varlığı ve niteliğidir. Bakıcı sevecen, güler yüzlü ve konuşkan olmalıdır. Konuşmayı sevmeyen, sözel iletişimi eksik bir bakıcı çocuğun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Çocuklar duydukları sözcüklerle ve kurdukları iletişimle gelişim gösterirler. Bu nedenle depresif eğilimleri olmayan, cana yakın ve konuşkan bakıcıları tercih etmelisiniz. Bakıcının sorun yaratmayacağını anlamak içinde dediğimiz gibi sağlıklı sorular ile sağlıklı iletişimi tercih etmeniz gerekmektedir. Doğru iletişim doğru sonuçlar verir.

Kriterlerinizi netleştirdikten sonra bakıcının varsa daha önce çalıştığı işverenleri ile iletişime geçebilirsiniz. Özellikle eski işverenlerine içtenlikle tavsiye edip etmeyeceklerini sorun. Doğru bakıcınızı bulabilirseniz artık alışma sürecine geçmeniz gerekecek.

Bakıcınızın fikirlerini önemseyin

Nitelikli bir bakıcı, çocuğun kendine özgü davranışlarına rehberlik edebilecek ve onu anlayabilecek bir karaktere sahip olmalıdır. Bu noktada kendini geliştirebilmiş meslek etik kurallarına sadık kalabilmiş bakıcılar önemli noktaları fark ederek sizlere bu noktalar hakkında gerekli bilgileri verebilecek tek kişi olduğundan bakıcınızın fikirlerine ben merkezli değil geniş bir pencereden bakmanızda sizlere büyük bir fayda sağlayacaktır.

Bakıcı ile Çocuğunuz İçin Sağlıklı İletişim Kurun

Bakıcınızla sohbetlerinizde her daim yapıcı, öğretici ve gelişime yönelik olmanızda fayda var. Çünkü ancak bu durumları önemsediğinizde sağlıklı iletişim kurmuş olursunuz. Sağlıklı iletişimde ben dili, açık iletişim ve empati önemli rol oynadığından düşünce farklılıkları ve çeşitliliği, bir sorun olmak yerine öğretici göreve sahip olur. Herhangi bir konu tartışılırken sağlıklı iletişimde bulunan kişi kendi fikirlerini ve konuyla ilgili duygularını ben dili ile ifade eder. Konuyla ilgili kendini ifade ederken imalı ve dolaylı konuşmalar yerine açık iletişimde bulunur. Bunun sonucunda gerek ortadaki problemi kaldırmakta gerekse çocuğun gelişimine katkıda bulunacak tüm faydalı uygulamalara açık bir kapı bırakmış olursunuz.

Bakıcı ile Çocuğunuz İçin Sağlıklı İletişim Kurun

Bakıcı ile Çocuğunuz İçin Sağlıklı İletişim Kurun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir