Anasayfa » Blog » Ev Aşçısı ve Görev Tanımları

Ev Aşçısı ve Görev Tanımları

Ev Aşçısı

Ev Aşçısı ve Görev Tanımları Nelerdir?

Ev aşçısı görev tanımları içerisindeki en önemli nokta yemek yaptıkları kişilerin belirlediği programa ve damak zevkine uyabilmeleridir. Ev aşçısı ailelerin kendileri için tercih ettiği ve belirlediği yemek zevklerine göre yemek yapan kişilerdir. Aşçılık okulundan mezun veya çeşitli kurslarla kendisini geliştiren, kişi sayısına göre yemek yapabilen ve tecrübeli bireyler ev aşçılığı için başvuruda bulunabilirler.

Bu esnada geleneksel yemekler yanı sıra farklı dünya lezzetlerine hakim aşçılar bu aşamada diğerlerinin önüne geçebilirler. Ev aşçısı olmak için kendi yemek kurallarınızın dışında ev halkının beslenme programına yönelik çalışmanız gerekmektedir. Yemek yapacağınız ailenin ekonomik ve kültürel durumlarından, çocuk ve yetişkin sayısına kadar birçok etken önem arz etmektedir. Buna bağlı olarak yaşlı, hasta veya çocuklara yönelik hazırlayacağınız yemeklerin içerikleri hakkında bilgi sahibi ve tecrübeli olmalısınız. Yaşlı ve hastaların beslenme programları oldukça hassastır.

Ev Aşçıları Hangi Durumlarda Aranır?

Bazı aileler yoğun iş şartlarında evde kısıtlı vakit geçirmektedir. Bu nedenle yemek hazırlama ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarından eksik kalmaktadırlar. Ev aşçıları da bu durumlarda ev halkına hazırladığı yemekler karşılığında ücret almaktadır. Genellikle mutfaktan sorumlu olan aşçılar gelir ve giderlerin hesabını yaparak ev sahibiyle bu durumu konuşur ve aylık mutfak masraflarını yemek programına göre ayarlar.

Yalnızca hasta ve yaşlılara değil, diyet yapmak isteyen ve düzenli olarak yemek daveti veren kişiler de gündüzlü ev aşçılarını işe alırlar. Gündüzlü ev aşçısı ev halkının belirlediği saatlerde yemekler yaparak, mutfağın temizliği ve düzeninden de sorumlu olmaktadır. Gündüzlü ev aşçıları günün belirli saatlerinde yemek yaptığı gibi davetler ve acil durumlar için kısa süreliğine de hizmet vermektedir. Yatılı ev aşçıları ise ev halkıyla beraber yaşar ve 7/24 ihtiyaç anında yemek yapar.

Yatılı Ev Aşçısının Görevleri

Yatılı ev aşçıları kaldıkları ailelerin ve kişilerin yaşantılarına ve damak zevklerine uygun yemekler yaparlar. Ev aşçıları birçok mutfakta kendilerini geliştirmiş kişiler olabilir. İtalyan, Fransız ve Çin Mutfağı üzerinde kendini geliştirmiş aşçılar da kolayca iş bulabilir.

Aynı zamanda geleneksel yemekleri Türk aile yapısına uygun olarak en lezzetli haliyle hazırlamış ve tecrübeli aşçılar iş bulmada zorluk yaşamazlar. Yatılı ev aşçıları evin bireylerinin belirlediği yemek programına uygun olarak yemek yapmaktadırlar. Bu esnada evin bazı kurallarına uymaları gerekebilir.

Yatılı ev aşçıları çocuklar, yaşlılar, bakıma muhtaç kişiler için de yemek yapmaktadır. Ayrıca gündüzlü aşçılara göre maaşları da genel anlamda daha fazla olabilir. Aldıkları ücret içerisinde deneyim, mezun oldukları okullar, çalışmaları ve yemek bilgisi de değerlendirilir.  Ev aşçılarının güvenilirliğinin üst seviyede olması ve geçmiş deneyimlerinde sorunlar yaşamamış olması gerekir. Bu sayede iş bulması kolaylaşır.

Ev Aşçısı

Ev Aşçısı Fiyatları

Ev Aşçısı Fiyatları

Ev aşçıları genel olarak bir ailenin isteyeceği her konuda bilgiye sahip olmalıdır. Fakat bazı kişiler yalnızca belirli yemekler için de ev aşçısı alabilir. Bu esnada uzmanlık yapmış ve o konuda kendini geliştirmiş aşçılar sıralamada öne geçmektedir. Ev aşçıları eğer yurt dışında çeşitli eğitimler almış ve kendisini daha fazla geliştirmiş ise iş bulma aralığı genişlemektedir.

Ev aşçısı olarak görev yapmak isteyen kişiler işe yeni başladıklarında birçok iş koluna oranla daha yüksek maaşlar almaktadır. Uzmanlık alanı, deneyimi vs. doğrultusunda bu rakamlar değişmektedir.

Size de en uygun şekilde bir ev aşçısı bulmamız için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir