Anasayfa » Blog » Evde Çocuklarla Keyifli Vakit Nasıl Geçirilir?

Evde Çocuklarla Keyifli Vakit Nasıl Geçirilir?

çocuk bakıcısı

Çocuk ile evde nasıl keyifli zaman geçireceksiniz?

Çocuklarınız yaşları kaç olursa olsun anne ve babaları ile vakit geçirmek isterler. Çocuklar anne ve babaları ile vakit geçirdiklerinde zaman kavramını unuturlar. Güzel vakit geçirirler ve o anlar çocuklar için oldukça kıymetli anlardır. Günümüz şartlarında anne ve babalar çalışma hayatında çok aktif olduklarından çocuklar daha küçük yaşlarda çocuk bakıcısı ve kreşler ile büyüyorlar. Anne ve babanın çalışma saatlerine göre eğer evde olan bir bebek bakıcısı yoksa, çocuklar kreşe gidiyor ve anne ve babasının mesaisine göre evine dönebiliyor. Çocuk günün büyük bir vaktini anne ve babasından uzak geçiriyor ayrıca onları özlüyor. Akşam olduğunda anne ve babası ile vakit geçirmek için fırsat arayan çocuk; anne, babaların farklı telaşları arasında görünmez olabiliyor. Aile büyükleri, oyun ablası ya da bakıcısı ile vakit geçiren çocuk bütün gün akşam olup anne ve babasının dönmesini bekler. Siz anne, babalar çocuklarınızla olan kısıtlı zamanınızı nasıl daha verimli hale getirebilirsiniz çocuğunuzla evde nasıl kaliteli vakit geçirirsiniz? İşte birkaç öneri;

 • Eve geldiğinizde çocuğunuz ile sohbet edin, onu dinleyin ve gününü anlatmasını isteyin
 • Akşam yemeği vakti geldiğinde beraber sofraya oturun
 • Çocuğunuza onun yapabileceği bazı sorumluklar verin, masaya bir şey taşımak gibi
 • Çocuğunuz ile oyunlar oynayın
 • Çocuğunuza ayırdığınız zaman ona özel olsun ve bu zamanı bölmeyin
 • Çocuğunuza ayırdığınız belli bir zaman olmasını sağlayın
 • Çocuğunuzu eleştirmeyin
 • Çocukla vakit geçirmek sadece anneye özgü değil, bu vakti ailecek değerlendirin
 • Ailecek özel anlar ve anılar biriktirin
 • Evde vakit geçirme oyunları üretin

Çocuk ile Vakit Geçirmenin Önemi

Çalışan ebeveynler olarak günlük hayatta koşuşturma içinde olduğunuz için çocuğunuz ile çok sık vakit geçiremeyebilirsiniz. Çocuklar için önemli olan anne, baba ile geçirdikleri sürenin uzunluğu değildir. Beraber olduğunuz zamanda ne kadar kaliteli vakit geçirdiğiniz ona neler hissettirdiğinizdir. Çocuğunuzla vakit geçirirken önemli olan onunla birebir ilgilenmeniz ve ona vakit ayırmanızdır. Çocuklarınız size bir şey anlatırken onu dinliyormuş gibi yapmayın, mutlaka dinleyin ve yorum yapın. Bu onlar için çok kıymetlidir.

çocuk bakıcısı

Çocuk ile Vakit Geçirmenin Önemi

Çocukların Yaşlarına Göre Oyunlar ile Kaliteli Vakit Geçirmek

Çocukların her yaş grubuna göre ilgi alanları ve eğlendikleri şeyler farklılaşır. Buna göre bir program oluşturmak ve çocuğun yaşına göre aktivite bulmak önemlidir. Evde vakit geçirme oyunları için yaşlara göre farklı öneriler hazırladık.

 • 0 – 2 yaş arası bebekler ile vakit geçirmek; bu dönem çocukların bağlanma ve güven dönemleridir. Bu süreçte bebekler dünyayı anlamlandırmaya çalışırlar. Konuşmalarının ve zihinsel gelişimlerinin artacağı bu dönemde çocuk ile göz teması kurulmalı, dil gelişimini destekleyen oyunlar oynamalısınız ve onlarla konuşmalısınız. Oyunu aniden bırakmak çocuğun güven duygusunu zedeler, bunu unutmamak gerekir. Çocuğa özgüven kazandırmak için ona oyunlar içinde başarılı olduğunu fark ettirmek ve olumlu davranmak gerekir.
 • 3 yaş çocuklar; çocuğun zihinsel gelişimi bu yaşta desteklenmelidir. Hayal gücüne dair oyunlar üretilebilir. Lego, hamur veya resim gibi etkinlikler yapılabilir. Bu yaşta çocuk fazla soru sormaya başlar. Bu nedenle onun bütün sorularına anlamlı ve gerçek cevaplar vermek iletişiminizi daha kaliteli hale getirir.
 • 4 yaş çocuklar; bu yaştaki çocuklar için insan ilişkileri önem kazanır. Ailesi ile ilişkisi kız, erkek çocuk ayrımı farklı aktivitelere yönelme bu yaşta olur. Çocukların kas becerileri hayal dünyaları bu yaşta gelişmeye devam eder. Bu yüzden resim, kesme ve yapıştırma veya bir müzik aleti ile oyunlar oynayabilirsiniz.
 • 6 – 7 yaş çocuklar; çocuklar bu yaşa geldiklerinde kendilerinin ve istedikleri şeylerin farkında olur. Bu döneminde çocuk ile onun ilgilendiği aktiviteleri beraber yapmak gerekir. Onun ilgi alanları ve sevdiği şeyleri keşfetmeniz için en ideal yaştır. Bu yaşlardaki çocuk ile doğayı keşfetmeye çıkabilirsiniz. Birlikte kitap okuma saatleri planlayarak kitap sevgisi aşılayabilirsiniz veya hayvanları beslemeye çıkabilir, hayvan belgeselleri seyredebilirsiniz.

Yazımızda yer alan bilgileri çocuk bakıcısı ile de uygulanabilecek pratik bilgilerdir. Çocuk bakıcısı ile çalışıyorsanız onlarında bu pratik bilgileri bilmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer henüz bir bakıcı veya oyun ablası ile çalışmıyorsanız bizi arayarak sizin için en uygun bakıcıyı bulabiliriz. Size bir telefon kadar yakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir