Anasayfa » Blog » Evde Özel Çocuk Bakıcısı Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Özel Çocuk Bakıcısı Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

evde özel çocuk bakıcısı

Evde Özel Çocuk Bakıcısı Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş veya sosyal hayat gibi sebepler doğrultusunda çocuklarına yeterince vakit ayıramayan aileler bir çocuk bakıcısı tutarak bu sorunu çözmeye çalışır. Özellikle çocukların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve onların güvenliğinin sağlanabilmesi adına bakıcılar önemli bir görev üstlenir. Evde özel çocuk bakıcısı.

İş hayatı sebebiyle ebeveynleri yanında olmayan çocukların tek bırakılması veya evde yalnız kalması mümkün değildir. Bu nedenle hem iş hayatı hem de diğer sebepler doğrultusunda doğal olarak çocuklarına vakit ayıramayacak ailelerin çocuk bakıcıları ile anlaşmaları şarttır.

Ancak bu noktada herhangi bir çocuk bakıcısıyla anlaşmak veya bulunan ilk bakıcıyı tutmak ebeveynler için veya çocukların için istenilen faydayı göstermeyebilir. Bununla birlikte profesyonel olmayan bir çocuk bakıcısıyla anlaşılması pek çok sorunun da meydana gelmesine sebep olur. Bu nedenle evde özel çocuk bakıcısı tutmak isteyen ailelerin birçok noktaya dikkat etmesi gerekir.

Evde Özel Çocuk Bakıcısı Nedir? Ne İşe Yarar?

Çocuk bakıcısı, aileye özel olarak hizmet veren bakıcılardır. Bu bakıcılar gündüzlü bakıcılara göre farklılık gösterir ve sadece anlaştıkları ebeveynlerin çocukları ile ilgilenirler. Günümüzde bakıcıların birden fazla ebeveynle anlaşması ve farklı günlerde farklı çocuklara bakması mümkündür. Ancak evde özel çocuk bakıcıları haftanın her günü veya belirli günlerinde sadece bir çocuğa özel olarak bakıcı hizmeti sunmaktadır. Bu bakıcı çalışma modeli daha çok yatılı bakıcıya benzemektedir.

Evde Özel Çocuk Bakıcısı Tutarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlerleyen yaşlarda çocuklar ana okulu, kreş veya ilk okul gibi eğitim sistemlerine adım atarlar. Bu yaşlarda ailelere çok büyük görevler düşmez ancak okul öncesi dönemde çocuklar için büyük sorumluluklar almak gerekir. Özellikle çocukların eğitim sürecine doğru bir şekilde hazırlanabilmeleri ve sosyalleşmeye hazırlanmaları için bu dönem önem taşır.

Bu sebeple okul öncesi dönemde çocuklar aile ebeveynlerine veya bakıcıya ihtiyaç duyabilir. Bununla birlikte çocukların tüm ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için de bakıcı tercih edilebilir. Bakıcı tutmak isteyen ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken birçok nokta vardır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Çocuk bakıcısının tecrübesi kontrol edilmeli
  • Çocuk bakıcısının eğitim düzeyine dikkat edilmeli
  • Profesyonel bakıcı olup olmadığına dikkat edilmeli
  • Bakıcının aile kriterlerini karşılayıp karşılayamadığına dikkat edilmeli
  • Bakıcının yabancı dil bilgisine dikkat edilmeli
  • Çocuk bakıcısındaki sorumluluk bilincine dikkat edilmeli

Yukarıdaki maddeler başta olmak üzere bakıcı tutarken birçok noktaya dikkat etmekte yarar vardır. Bu noktalar hem çocukların gelişimi hem de ebeveynlerin sorun yaşamaması adına önem taşımaktadır.

Evde Özel Çocuk Bakıcısı Nasıl Tutulur?

Çocuk bakıcısı tutmak istiyorum ve çocuk bakıcısı arıyorum diyen ebeveynlerin yapması gereken tek şey Armoni İnsan Kaynakları ile iletişime geçmektir. Armoni İnsan Kaynakları uzmanlarımız özel olarak belirlediğiniz kriterlere uygun olan özel bakıcıları bulmakta ve CV bilgilerini size iletmektedir. Bu sayede daha kısa süre içerisinde çocuğunuz için özel bakıcı bulabilmeniz mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir