Anasayfa » Blog » Gündüzlü Bakıcı Arayanlar Nelere Dikkat Etmeli ?

Gündüzlü Bakıcı Arayanlar Nelere Dikkat Etmeli ?

gündüzlü bakıcı

Gündüzlü Bakıcı Arayanlar İçin Tavsiyeler

Genellikle karşımıza çalışan veya bebeğine bakarken yardıma ihtiyacı olan annelerin bebek bakıcısı arayışı çıkıyor. Fakat yaşlılar ve bakıma muhtaç tüm insanlar kendilerine eşlik edebilecek bir bakıcı arayışı içine girebilir. Bebek ve çocuk bakıcısı ararken ebeveynler bakıcılarda belirli niteliklerin bulunmasına dikkat etmektedir. Ayrıca yabancı bakıcılar da günümüzde sıklıkla tercih edilmekte ve özellikle çocukların gelişimine katkıda bulunmaktadırlar. Bu noktada gündüzlü bakıcı veya yatılı bakıcı seçenekleri değerlendirilebilir.

Gündüzlü Bakıcı İşe Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tabi ki her bakıcının aldığı eğitime veya tecrübelerine göre farklı nitelikleri olabilir. Fakat bu başlığımızda bir bakıcı ile anlaştığınızda nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz. Özellikle evinizde bir yabancının çocuğunuzla veya sizinle ilgileniyor olması son derece hassas bir konudur.

  • Öncelikle bakıcının bakımlı ve temizliğine özen gösteren biri olması gerekiyor. Çünkü bakıcılık yaptığı kişilerin ilk olarak dikkatini çeken şey bu olacaktır. Özellikle bebeklerin çok daha hijyenik bir ortama ihtiyacı olduğu için bu özellik oldukça önemlidir.
  • Bakıcının belirli bir eğitim almamış olsa bile belirli bir deneyimi olmalı. Özellikle bebek bakıcılarının bebek beslenmesi ve diğer ihtiyaçları gibi konularda deneyimli olması daha güven vericidir.
  • Bakıcının iş saatlerine özen göstererek zamanında gelmesi ve dakik olması son derece önemlidir. Bu nedenle işe başlama saatleri ve gösterdiği özenle ilgili fikir alabilmek için en azından deneme süreci geçirmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Acil durumlarda ne yapılması gerektiğini bilen ve soğukkanlı bir kişiliğe sahip olan bakıcıların tercih edilmesi olası panik durumlarının atlatılması açısından önemlidir.
  • Bakıcıyla anlaşmadan önce şartlarınızı ve kurallarınızı belirtmeli ve açıkça konuşmalısınız. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda anlaşmazlıklar yaşanabilir ve siz de bu durumdan mutsuz olabilirsiniz.

Gündüzlü Bakıcı ve Yatılı Bakıcı Arasındaki Farklar

Eğer iş saatleriniz esnekse veya tamamlamanız gereken düzenli işleriniz varsa gündüzlü bakıcı bakmanız çok daha doğru olacaktır. Gündüzlü bakıcılar genellikle evde yalnız kalan çocuk veya yaşlıların bakımı için aranmaktadır. Bu nedenle sabahtan akşama kadar yaklaşık 8 ila 10 saat arasında çalışabilirler. Maaşları saatlik veya günlük olabileceği gibi aylık da olabilmektedir. Eğer evinizde bütün gün sizinle yaşayan birini istemiyor, yalnızca ihtiyaç halinde arayışa giriyorsanız gündüzlü bakıcı tam size göre.

Yatılı bakıcıların maaşları gündüzlü bakıcılara göre tabii ki daha fazladır. Bunun nedeni ise tüm günü sizinle geçiren bakıcılar evin her durumuna hakimdir ve genellikle tüm işlerle ilgilenirler. Ayrıca yalnızca kendilerine ait bir odaları bulunmaktadır ve tüm günün çalışmaktadırlar. Yatılı bakıcıların maaşları daha düzenli olmalıdır ve bunun için de ayrı bir program oluşturmanız gerekir. Aynı zamanda evin ihtiyaçları ile de ilgilendiği için bakıcı ile sürekli iletişim halinde olmak oldukça önemlidir. Bu nedenle eğer evinizde size eşlik eden ve ihtiyaçlarınızı karşılamada yardımcı olan bir bakıcı istiyorsanız yatılı bakıcı ilanlarına göz atabilirsiniz.

bebek bakıcısı

Gündüzlü Bakıcı ve Yatılı Bakıcı Arasındaki Farklar

Bebek Bakıcısı

Bebek bakıcıları aslında çalışan ve çalışmayan tüm annelerin yardımına koşan ve en az anneler kadar hassas olmaya çalışan kişilerdir. Çalışan anneler uzun mesailer nedeniyle bebekleriyle çok az iletişim kurmaktadır. Yeni doğan bebeklerin anneleriyle aralarındaki iletişim oldukça önemlidir fakat çalışması gereken ebeveynler için durum bu kadar kolay olmamaktadır. Bu nedenle bir bebek bakıcısı arayışında olan anne bebeğine sevgi ve ilgiyle yaklaşarak tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderebilen biri olmasına bakar. İkiz ve üçüz bebeği olan anneler de çalışmasalar bile evde çocuklarla ilgilenirken yorulabilir ve zorlanabilirler. Bu durumda gündüzlü bakıcı arayışına girerek yüklerini azaltmak isterler.

Bebek Bakıcısı Arayanların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Bebekleri için bakıcı arayan ebeveynler detaylı araştırma yapmadıklarında birçok sorunla karşılaşabilir. Genellikle yatılı bakıcı arayışında olan anneler bu sorunları yaşamamak adına uzun süre araştırma yapmaktadır. Çünkü bu sorunlardan etkilenen yalnızca anne ve baba değil çocuklar da olmaktadır. Annesinden günün çoğunu uzak geçiren bebeklerin bakıcılarıyla aralarında bir sevgi bağı oluşmaktadır. Bebekleri belirli kurallar ve alışkanlıklarla büyüten bakıcılar bebeğin neredeyse tüm özelliklerine hâkim olabilir. Fakat çoğu ebeveyn dikkatli araştırma yapmadığı için sürekli bakıcı değiştirme mecburiyetinde kalıyor.

  • Öncelikle sıklıkla bakıcı değiştirmek çocuğunuzun ve sizin de psikolojisi için oldukça olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle iyi bir deneyim sürecinden geçerek karar vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Bir bebek bakıcısında hangi özelliklerin bulunması gerektiğine karar vermelisiniz. Aksi takdirde karşılaştığınız her durumda farklı tepkiler vermeniz aranızdaki iletişim kopmasına neden olabilir.
  • Ebeveynlerin daha iyi iletişim kurabilmesi açısından yerli bakıcılar seçmesi tavsiye edilebilir. Fakat yabancı bebek bakıcılarıyla iletişim kurabiliyorsanız böyle bir seçim yapmanıza gerek kalmayacaktır.
  • Bakıcının yaşı ve bebeklerle alakalı tecrübesi de son derece önemli bir faktördür. Bebeklerin sıkça karşılaştığı rahatsızlanmalar veya ek gıdaya geçişlerdeki önemli noktaları bilmeyen bakıcılar ne yazık ki tercih edilmemelidir.
  • Ayrıca eğer bir bebek bakıcısı arıyorsanız ve evinize ulaşım oldukça zorsa bunu göz önüne almalısınız. Bakıcıya çeşitli avantajlar sunmanız doğru olacaktır. Örneğin ulaşım parasını karşılamak gibi.

Yatılı Bakıcı

Yatılı bakıcı günün her saatini sizinle geçiren ve hatta sizinle yaşayan kişilerdir. Genellikle evin tüm işlerine hâkim olurlar ve evin ihtiyaçlarından haberleri vardır. Kimi bakıcılar yatılı olarak kalsalar bile ev işlerini yapmadan yalnızca bebeklerle veya yaşlılarla ilgilenmektedir. Fakat evin diğer ihtiyaçlarıyla ilgilenmesini istediğiniz kişilerin maaşlarının daha yüksek olacağını unutmamalısınız.

Yatılı bakıcı arayan kişilerin öncelikle evinde bakıcıya özel bir oda veya mekân hazırlaması gerekmektedir. Ayrıca iş haricinde özel hayatın gizliliği ile ilgili sınırların aşılmaması da oldukça önemli bir faktördür. Beraber yaşadığınız bebek bakıcısını iyi tanımanız ve hatta kendinizi açık bir şekilde tanıtmanız da oldukça önemli. Nelerden hoşlanıp hoşlanmadığınızı ve sizin için nelerin önemli olduğunu anlaşma yapmadan önce konuşmalı ve belirtmelisiniz.

Özellikle çocukların ve yaşlıların yatılı bakıcılarına alışmaları hayatlarındaki en önemli dönüm noktası olabilir. Bu nedenle ani ayrılıklar da kişilerin psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle yatılı bakıcı ararken dikkat etmeniz gereken nokta doğru kişiyi bulmanızdır.

Bakıcı Fiyatları

Bakıcı fiyatları bakım işlerine ve bakıcının deneyimlerine göre değişmektedir. Günümüzde yabancı dile sahip olan bakıcıların daha fazla arandığını söylemek mümkün. Bu nedenle son dönemlerde yabancı bakıcılar da son derece önem arz etmektedir. Yabancı bakıcılar genellikle yatılı olarak çalışmaktadır. Bunun en önemli sebebi çocuğun 7/24 yabancı dil ile konuşmasını sağlayarak daha çabuk ve güçlü bir öğrenme sürecinin oluşması. Tabi yatılı bakıcıların maaşları gündüzlü ve saatlik çalışan bakıcılara göre daha fazladır.

Gündüzlü bakıcılar daha çok çalışan ebeveynlerin tercih ettiği kişilerdir. Ayrıca yalnızca çocuk ve yaşlıların bakımı ile ilgilenmezler. Ev ile ilgili temizlik, yemek, ütü gibi işlerle de uğraşabilirler. Gündüzlü bakıcıların ortalama çalışma süresi 8 ila 10 saat arasındadır. Bakıcı fiyatları ise ortama 3500 TL ( 2021 yılı )ve üzeri olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bunun yanı sıra saatlik ve günlük çalışan bakıcıların da olduğunu hatırlatmak gerekir. İş saatlerine ve ihtiyaçlara göre ebeveynlerin gündüzlü bakıcı arayışında dikkat etmesi gereken noktaları iyi araştırması gerekmektedir. Çünkü işini yarıda bırakan ve güveninizi kıran kişilerle anlaşmış olmak sizi üzen bir durum haline gelebilir. Bebek bakıcısı arayışında olan anneler iş durumlarına ve çocuklarının yaşlarına göre gündüzlü veya yatılı bakıcı seçimleri yapabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir