Anasayfa » Bebek Bakıcısı Görev Tanımı Nedir?

Bebek Bakıcısı Görev Tanımı Nedir?

bebek bakıcısı

Bebek Bakıcısı Görev Tanımı Nedir?

Özellikle çalışan annelerin sıklıkla başvurduğu yöntem olan bebek bakıcısı, çalıştıkları aile ile anlaştıkları süre boyunca bebeklerinin tüm bakımlarını üstlenen, ihtiyaçlarını karşılayan kişidir.

Çalışma saatleri ve görevleri işverenlerinin taleplerine ve ihtiyaçlarına göre değişebilir. Tam gün veya yatılı olarak hizmet verebilirler. Bakıcı arıyorum diyen bir anne öncelikle bakıcı görev tanımlarını iyi bilmelidir. Genel olarak ailelerin bakıcı için belirlediği belli başlı hizmetler vardır. Ayrıca kişisel talepleri de bulunabilir. Bebek bakıcısı görevleri buna göre detaylanıp değişebilir. Bu değişikler sayesinde bebek bakıcısı fiyatları belirlenir. En temel görevlerini sıralayacak olursak;

Bebeğinizin dinlenme, beslenme, oyun, hava alma ve eğlence gibi ihtiyaçlarında doğru eksiksiz biçimde ona yardımcı olmak.

Bebeğinizi dikkatlice gözlemek ve ev kazalarından koruyarak güvende olmasını sağlamak.

Bebeğin gelişiminde yanlış giden bir durum gördüğünde bunu ailesi ile paylaşmak.

Bebeğin hastalanması halinde ailesine durumu bildirerek, gereken tedbirleri sağlamak aileden veya doktordan gelen önerileri uygulamak.

Görev tanımı içinde bulunuyorsa ev işlerinde yardımcı olmak.

yatılı bebek bakıcısı

Bakıcı Adaylarınıza Bütün Taleplerinizi Net Bir Şekilde İletin

Bebek bakıcısı arıyorum diyen ailelerin temel olarak beklediği işler bulunur. Bakıcı bul denildiğinde bu işlerin ne olduğunu belirlemek ve bakıcıya iletmek onların görevidir. Bebeğime bakıcı bulamıyorum demeden önce kriterlerinizi belirleyip o şekilde arayış içinde olmanız bakıcı bulma aşamasını kolaylaştıracaktır. Bu kriterleri prensipleriniz ve kurallarınız belirler. Bebeğinizin nasıl beslenmesi gerektiğini, onunla nasıl aktiviteler yapılacağı, hangi bakımların uygulayacağı sizin seçimleriniz doğrultusunda olur. Bu yüzden bu prensiplerinizin ve kurallarınızın neler olduğunu adayınız ile görüşme esnasında ona net bir şekilde iletmelisiniz. Bu sayede verimli bir iletişim sağlayarak doğru bakıcıyı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yatılı Bebek Bakıcısı Olsa Bile Akşamları Çocuğunuz ile İlgilenmeyi İhmal Etmeyin

Çocuğunuz gün boyu sizi göremiyorsa akşam eve döndüğünüzde onunla ilgilenmelisiniz. Beraber vakit geçirmelisiniz. Bakıcısını görevini iyi yapan ve sizi rahat ettiren birisi olsa dahi bebeğiniz size ihtiyaç duyar. Bu yüzden işten yorgun gelseniz dahi onunla vakit geçirmeyi, onu sevmeyi ihmal etmeyin, ona zaman ayırın. Bu bebeğiniz ile iletişiminizin kesilmemesi açısından önemlidir. Aksi halde bebeğiniz güvensizlik ve yoksunluk hissedebilir. Aranızda ki bağ zedelenebilir.