Anasayfa » Refakatçi ve Görevleri

Refakatçi ve Görevleri

Refakatçi ve Görevleri

Refakatçi ve Görevleri

Yatılı refakatçiler yaşlıların, hastaların, yatalak hastaların ve engelli bireylerin günlük yaşantısında onlara yardımcı olmak için 7/24 yanlarında duran kişilere denir. Refakatçiler yatılı olarak yardımcı oldukları bireylerin tüm ihtiyaçları ve durumları hakkında detaylı bilgi sahibi olan kişilerdir. Yatılı refakatçiler hastanın durumuna bağlı olarak hastanede veya kişinin yaşadığı evde kalabilirler. Refakatçi hastayla ilgili bilgilendirme ve gelişmeleri hastanın yakınları ve doktoruyla paylaşmalıdır. Bu esnada da aslında refakatçi görevlerinin büyük bir titizlik ve dikkat gerektiğini söylemek doğru olacaktır. Yatılı bir refakatçinin sahip olması gereken özelliklerden biri de sabırlı olmasıdır. Tüm günü hastayla geçiren bireylerin hastaların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek fiziksel ve psikolojik güce sahip olmaları gerekir. Aksi takdirde yatılı refakatçi hastanın memnuniyetini yüksek tutamadığında hastalar için mutsuz bir yaşantı oluşabilir.

Yatılı Refakatçi Görevleri

Yatılı refakatçinin temiz ve titiz olması gerekiyor. Hastaya konforlu ve rahat bir ortam sunabilmesi için temiz olması ve hastanın temizlik ihtiyaçlarını da karşılayabilmesi gerekiyor.

Hastanın durumuna bağlı olarak hareket ve pozisyonlarını takip etmeli ve gerektiğinde bu hareketlerin yapılmasına yardımcı olmalıdır. Tabi refakatçinin iş görüşmesinde fiziksel açıdan yeterliliği göz önüne alınmalı ve buna bağlı görevleri dağıtılmalıdır.

Ayrıca hastanın kullanması gereken ilaçların takibini yaparak ve sonuçları gözlemleyerek, acil durumlarda ambulansı veya hastanın doktorunu aramalıdır.

Refakatçinin; Hastaya yemek yedirme, tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesini sağlama, günlük ve kişisel temizliklerde yardımcı olma, günlük egzersiz ve hastanın hoşlandığı hobilerle ilgilenmesini sağlamak gibi görevleri de sıralayabilir.

Hastane Refakatçisinin Görevleri

Hastane refakatçisi yatılı olarak hastanede yaşlı ve hastaların başında duran ve ihtiyaçlarını gidererek yardım eden kişidir. Hasta refakatçisinin sahip olması gereken özellikler arasında;

  • Dikkatli çalışması,
  • Hoşgörü olması,
  • Hastaya karşı ilgili olması,
  • Titiz olması,
  • Hastanın durumuna bağlı fiziksel güce sahip olması,
  • Hastaya ve çevresine saygılı ve sorumluluk sahibi olması,
  • Anlayışlı ve çevik olması,

Gerekmektedir. Hastane ortamında hastanın bakımından sorumlu kişilerin hastayla iletişiminde daha dikkatli ve titiz olması gerekmektedir. Bu nedenle gerektiğinde eldiven ve maske takarak hastaya daha ciddi bir hastalık bulaştırmaması gerekir. Hastanın yaşadığı ortamın devamlı olarak sterilizasyonunu sağlayarak hastanın sağlığını korumalıdır.

Hastanın doktorunun belirlediği ilaçların takibini yaparak hemşire ve doktorlara tedaviyle alakalı bilgi vermelidir. Ayrıca refakatçiler hastaların sahip olduğu alerjik reaksiyonlar hakkında bilgi sahibi olarak tedavisi esnasında doktorunu bilgilendirmeli ve yiyeceklere de dikkat etmelidir.

Hastane ortamında yaşlı ve yatalak hastaların bakımlarından sorumlu refakatçiler gereken durumlarda hastaları dışarı çıkarma, gezdirme, hava aldırma, kitap okuma gibi aktiviteler gerçekleştirmelidir.

Hastane refakatçilerinin baktığı kişiler yaşlı ve yetişkinler olabileceği gibi küçük çocuklar da olabilir. Dolayısıyla çocukları seven ve eğlendirebilen, güler yüzlü, eğlenceli ve onlarla vakit geçirmekten hoşlanan kişilerin bu işe başvurması gerekmektedir.

Refakatçi Fiyatları

Refakatçi fiyatları hastaların durumuna bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Ayrıca hastaların günlük yaşamından sorumlu olmanın yanı sıra ev temizliği ve yemek yapma gibi işlerin de bulunması fiyatı artırmaktadır. Refakatçinin iş yükü arttıkça maaşı da artmaktadır. İşe girmeden önce görevlerinin net bir şekilde belirtilmesi gerekir ve refakatçi yapmak istemediği görevler için daha sonra sorun yaşamaz.

Profesyonel ve işinde tecrübeli refakatçiler iş ararken daha fazla fiyat isteyebilir. Birçok hastaya bakmış olmaları ve bu işi yaptıkları süre alacakları maaşlarda doğrudan etki yaratmaktadır.

İşinde tecrübeli ve profesyonel kişiler 4.500 TL ila 10.000 TL’ye kadar maaş alabilirler. Günlük refakatçi ücretleri içinse bizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Düzenli ve sürekli hasta bakıcılar için ise yine bizden destek alabilirsiniz.