Anasayfa » Yabancı Dil Bilen Bakıcı Maaşları

Yabancı Dil Bilen Bakıcı Maaşları

Yabancı dil bilen bakıcı

Yabancı Dil Bilen Bakıcı Maaşları Yükseliyor mu ?

Yabancı dil bilen bakıcı, özellikle çocuklarının küçük yaşta yeni bir dil öğrenmelerini isteyen ebeveynler tarafından yaygın olarak tercih edilir. Bu durum da yabancı dil bilmenin bakıcı ücretlerini arttırıp arttırmadığı sorusunu akıllara getirmektedir.

Her ne kadar yabancı dil bilen bakıcıların maaş ücretlerinin daha fazla olduğu düşünülse de uygun maaşlarla çalışan ve yabancı dile hakim bakıcıların sayısı da bir hayli fazladır. Ayrıca bakıcı maaşlarını etkileyen tek unsur yabancı dil bilmek olmadığından, yabancı dil bilmenin maaşları arttırdığını söylemek mümkün değildir.

Yabancı dil bilen bakıcının maaşları, özellikle hangi dili bildiğine göre değişiklik gösterir. Günümüzde daha çok İngilizce, Fransızca, Almanca gibi dilleri bilen bakıcılar tercih edildiğinden, bu dilleri bilen bakıcıların maaşları da farklılık oluşturabilir.

Yabancı Dil Bilen Bakıcı Maaşları Nasıl Belirlenir?

Çocukların kolay ve sağlıklı bir şekilde yabancı dil öğrenebilmeleri için pek çok ebeveyn, yabancı dil bilen çocuk bakıcısıyla çalışmayı ister. Bu nedenle de bu kritere sahip olan çocuk bakıcısı maaşları merak edilir. Peki yabancı dil bilen çocuk bakıcısı maaşları nasıl belirlenir? Yabancı dil bilen bakıcıların maaşlarını etkileyen unsurlar şu şekildedir;

  • Bakıcının hangi yabancı dilleri bildiği,
  • Bakıcının yabancı dil seviyesi,
  • Bakıcının uyruğu,
  • Çalışma saatleri,
  • Görev tanımında bulunan işler,
  • Çocuğun yaşı,
  • Yaşanılan yer vb.

Bu gibi unsurlar başta olmak üzere, yabancı dil bilen çocuk bakıcısı maaşlarını etkileyen pek çok kriter vardır. Aileler bu kriterleri belirledikten sonra, kendilerine uygun olan adaylar ile görüşebilir.

Bakıcının yabancı uyruklu olup olmaması, maaşları etkileyen unsurlardan biridir. Türkiye’de yabancı bakıcılar da sıklıkla tercih edilir. Özellikle Filipinli bakıcı adaylarını değerlendiren ailelerin sayısı bir hayli fazladır. Ana dilleri İngilizce olan bu bakıcılar, genellikle dil eğitimi konusunda başarılı olmalarıyla tanınır. Bu da maaşlarını doğrudan etkileyen unsurlardan biridir.

Yabancı Dil Bilen Bakıcı Nasıl Seçilir?


Yabancı dil bilen bakıcı tercihi yaparken ebeveynler, Türk bakıcıları tercih edebilecekleri gibi yabancı bakıcıları da tercih edebilir. Dil seviyesi olarak ileride olan yerli bakıcılar ve ana dilleri olduğu için yabancı dil eğitiminde başarılı olan yabancı bakıcıların birbirinden ayrılan pek çok noktası vardır. Her iki özellikteki bakıcı adayları da çocuğun dil eğitimine büyük oranda katkı sağlar. Genellikle aileler, kültür eğitimini göz önünde bulundurarak tercih yapar. Yeni kültürleri tanımak isteyen aileler yabancı bakıcıları daha çok tercih ederken, çocuklarının Türk kültürüne uygun olarak yetişmesini ön planda tutan ailelerin Türk bakıcıları daha fazla tercih edebildiği bilinmektedir.

Yabancı il bilen bakıcı seçerken uyruğunun haricinde, referanslarının güçlü olması ve yeterli tecrübeye sahip olması da beklenir. Çocuk gelişimi ve dil eğitimi konusunda donanımlı ve deneyimli olan bakıcı adayları, diğer adaylardan bir adım daha öndedir. Bu nedenle de genellikle, görüşmelerde ilk olarak bu alandaki eğitimler, referanslar ve tecrübe sorulur. Aynı zamanda maaş beklentisini öğrenmek de adayları değerlendirirken sorulması gereken soruların başında gelir. Maaş ve diğer koşulları aileye uyum sağlayabilen bakıcılarla, uzun yıllar sağlıklı bir şekilde çalışılabilir.

Uygun Maaşla Çalışan ve Yabancı Dil Bilen Bakıcı Nasıl Bulunur?

Yabancı dil bilen bakıcı bulurken, ailenin maddi durumuna uygun adayları bulmak da önemlidir. Bu süreçte maaş beklentisi aileyle uyum sağlayabilen adaylarla anlaşma olasılığı daha yüksektir. Ebeveynler, bu önemli kriteri de değerlendirmeye alarak adayları karşılaştırır. Bu noktada Armoni İnsan Kaynakları’ndan destek alınarak, uygun adaylarla çok daha rahat bir şekilde görüşme sağlanabilir.