Anasayfa » Blog » Hangi Dönemlerde Çocuk Bakıcısı İhtiyacı Duyulur?

Hangi Dönemlerde Çocuk Bakıcısı İhtiyacı Duyulur?

çocuk bakıcısı

Hangi Dönemlerde Çocuk Bakıcısı İhtiyacı Duyulur?

Belli dönemlerde neredeyse tüm ebeveynlerin çocuk bakıcısı ihtiyacı olur. Bunun sebeplerinde ise doğumdan önce destek ve bazen de iş yoğunluğu nedeni ile aile hayatına vakit bulamama gibi sebepler yer alıyor. Bundan dolayı aileler çocuk bakıcısı arıyorum serüvenine başlıyor. Son dönemlerde bakıcı bulmak eskisinden daha kolay. Anne adayları 2. çocuğa hamile olduklarında genelde doğumdan önce bakıcı arayanlar kervanına katılıyor.

Hamilelik süreci zorlu ve uzun bir süreçtir. Bu süreç içine giren anneler profesyonel destek sayesinde hem hamilelik sürecini kolay geçiriyor hem de ilk çocuklarının ihtiyaçlarında kendisine destek verebilecek birini bulmuş oluyor. Doğumdan sonraki ilk 3 sene içinde bakıcı arıyorum diyen ebeveynlerin sayısı oldukça fazla. Bebekler için bedensel ve zihinsel gelişim dönemi olan bu dönemde çocuk bakıcısı alanında bilgili ve deneyimli kişilerin ebeveynlerin yanında bulunması çok önemli. Bakıcı bulma sürecinde dikkatli olmakta fayda var. Çocuğunuzun duygu durumunun analinizi iyi yapabilecek bir bakıcı tercih etmeniz faydalı olur. Yoğun iş temposu yüzünden bakıcı arayanlar da oldukça fazla. Yoğunluk dönemi geçici olsa dahi ebeveynler çocuk bakıcı ihtiyacı hissediyor. Bu dönemlerde işlerini evde yapıyor olsalar bile evde çocuk bakmak için vakit bulamayabiliyorlar. Çocukların temel ihtiyaçlarını bakıcıları karşılarken ebeveynlere de çocukları ile güzel zaman geçirmek kalıyor. Bakıcılara ihtiyaç duyulan bir diğer dönem de özel günler oluyor. Aileler çocuklarını güvenilir birisine emanet ederek yıldönümü vs. gibi özel günlerini gönül rahatlığı ile kutlayabiliyor. Sizin ihtiyacınız hangi dönem için olursa olsun bu konuda titiz ve güvenilir kişiler ile çalışın. Şunu unutmamalısınız, bakıcı ile iletişiminiz ne derece iyi olursa çocuğunuz ile ilişkisi de o derece iyi olur.

Bakıcılar için İlk Yardım Bilgisinin Önemi

Bakıcı, çocuğun bakımından sorumlu olduğu kadar sağlığından da sorumludur. Bakıcı, bakımını yaptığı bebeğin sağlığını en iyi düzeyde tutmalıdır. Bunun yanında ilk yardım konusunda bilinçli olmalıdır, olumsuz bir durumda müdahale edebilmelidir. Örneğin, çocuğun boğazına takılan bir şey olduğunda müdahale edebilmelidir. Çocuğun midesinin az üstüne hafifçe baskı uygulayarak takılan şeyi çıkarmalıdır. Bu gibi basit görünen ama hayat kurtaran detaylara hakim olmalıdır. Her zaman küçük bir sorun olmayabilir, böyle durumlarda bakıcının müdahalesi çok daha kritik bir hal alır. Doğru müdahalelerde bulunarak hayat kurtarabilir. Bakıcı ilk yardım bilgisini bilmelidir evet ama doğrusunu bilmelidir. Sadece bilmekle kalmamalı bunu uygulayabilmelidir. Bakıcı seçimlerinizde ilk yardım sertifikası olan bakıcıları tercih edebilirsiniz. Bakıcı seçme kriterleriniz arasına bunu da ekleyebilirsiniz. Böylece bakıma ihtiyaç duyan bebeğinizi, çocuğunuzu bakıcınıza gönül rahatlığı ile emanet edebilirsiniz.

Çocuk Bakıcısında Fiyat Kriterleri

Çocuk bakıcısı ile konuşma yaparken fiyat hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz, ne gibi kriterler dahilinde fiyatlar etkilenir, bu konuda bahsedilmesi gereken ilk önemli nokta bakıcınızı gündüz yarım gün olarak mı yoksa yatılı tam gün olarak mı çalıştırmak istediğinizdir. Çocuk bakıcısı fiyatları noktasında bu önemli bir kriterdir. Bunun yanında sizin özel isteklerinizin de önemi büyüktür. Bakıcınızdan neler beklediğiniz, ev işlerine yardım etmesini istiyor musunuz yoksa sadece çocuğunuza gereken bakımı vermesi yeterli mi? Yahut bakıcınızın çocuk bakımı konusunda eğitimli ve deneyimli olmasını mı bekliyorsunuz, bu ve bunun gibi birçok özel istediğiniz olabilir. Tüm bunları bakıcı adayınız ile görüşerek beklentilerinizin ne denli karşılandığına bakarak fiyat anlaşması yapabilirsiniz. En iyi bakıcıyı bulabilmek için ilk önce kendinizi dinlemesiniz. Sonra aradığınız bakıcıyı çok kolay bulabilirsiniz.

Sizin için en uygun Bakıcıyı bulmak için çalışan uzman ekibimizle iletişime geçmek için bizi arayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir