Anasayfa » Blog » Hasta Bakıcı Nasıl Olunur?

Hasta Bakıcı Nasıl Olunur?

hasta bakıcısı nasıl olunur

Hasta Bakıcı Nasıl Olunur?

Hasta bakıcılık zor bir iştir. Hasta bakıcı olacak kişinin psikolojik olarak bu işi yapmak için hazır olması gerekir. Hazır olmayan bazı hasta bakıcılarında strese bağlı depresyon oluşabilir. Bu uyarılardan sonra, hasta bakıcı aranıyor ilanlarına başvurmak için kişinin meslek liselerinden hasta ve yaşlı hizmetleri alanı mezunu olması beklenmektedir. Fakat ilkokul mezunu olmanız durumunda ise çeşitli seminer ve eğitimlere katılarak hasta bakıcı unvanını almanız mümkündür. Hasta bakıcı şirketleri ile çalışmak için bu şartları taşımanız gerekir. Nasıl çalışmak istediğinizi belirlemelisiniz. Günlük hasta bakıcı olarak mı, hastanede hasta bakıcı olarak mı, evde yatılı bakıcı olarak mı? Kendinize uygun mesai saatlerinde çalışmalısınız.

Son dönemlerde en aranan hasta bakıcı tercihleri arasında covidli hasta bakıcı bulunuyor. Hasta bakıcılığı yapmak için kendinizi her açıdan değerlendirmeli ve bu konuda psikolojinizin sağlam olduğunu kanıtlamalısınız. Hasta bakıcılık yapabilmek için gereken tüm şartları sağladığınızdan emin olduğunuz takdirde ve gerekli eğitimleri aldığınız takdirde hasta bakıcı olmak için herhangi bir engeliniz bulunmaz. Yaptığınız işi benimseyerek en iyisini yapmak için çabalamalı, bu işin zorlukları olduğu kadar insanı mutlu eden bir yanının olduğunu da unutmamalısınız.

Hasta Bakıcının Bazı Görevleri

Hasta bakıcıların belli başlı görevlerinden bahsedelim.

  • Hastanın kullanması gereken ilaçları ve malzemeleri zamanında hastanın kullanması için hazırlamak. Hasta kendisi kullanamadığında yardımcı olmak.
  • Hastanın yatış şekli, temizliği, giydirilmesi gibi konularda yardımcı olmak.
  • Hastanın odasının temizliğini ve havalandırılmasını sağlamak.
  • Gereken durumlarda hastanın altını temizlemek ya da sürgü vermek.
  • Hastaya egzersiz yaptırmak.
  • Hastaya masaj yapmak.
  • Hastanın düzenli ve sağlıklı beslenmesini sağlamak.
  • Gerektiği durumlarda temel ilk yardım uygulamak.
  • Hasta bakıcıların hataları, hastalar için kötü sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı hasta bakıcı her zaman hastaya karşı dikkatli olmalıdır.
  • Hasta bakıcı arayanlar genel olarak hasta bakıcıların sigara kullanmamasını tercih ediyor. Hastanın yakınlarında sigara kullanımı hastayı olumsuz etkileyebiliyor.

Bakıcı ücretleri içinse durum günlük hasta bakıcı ücretleri ve yatalak hasta bakıcı fiyatları gibi farklı kategoriler içinde değerlendirilir. Hasta bakıcıların eğitimleri, yetkinlikleri, bilgiler herhangi bir kısıtlamasının olup olmaması gibi farklı durumlar da değerlendirmenin içine girebilir.

Hasta Bakıcı Olmak için Psikoloji Önemli

Hasta bakıcılığı yapabilmek için bu işi psikolojisinin yetebileceği kişiler tercih edilir. Bakıma ihtiyacı olan kişilere bakım yapmak bazı bireyleri çok mutlu ederken bazılarını ise depresyona sürükleyebilir. Eğer bu konuda eğitimi olmayan bireyler hasta bakıcılığı yapmaya çalışırsa sonuçları hem o bireyler için hem de hasta için pek iyi olmaz. Genel olarak evde bakıcılık hizmeti alan hastalar yatalak hastalar ya da Demans hastaları olur. Her iki hastalık için de bakım oldukça zordur ve özen gösterilmesi gerekir. Yatalak hasta bakımı oldukça fazla emek ister, Demans yani halk arasında Alzheimer hastaları için ise bakımı yapan kişide sağlam irade gerekir. Bu hastaların sağlıkları önemli olduğu kadar mutlulukları da oldukça önemlidir. Bundan dolayı bu hastaların bakıcılarının hoşgörülü, güler yüzlü ve anlayışlı biri olması gerekir. Herhangi bir acil durum olduğunda soğukkanlı olmalı, mantıklı ve doğru kararlar alabilmeli ve bunları uygulayabilmelidir. Hastanın ailesini ve doktorunu düzenli olarak bilgilendirmelidir. Bu konularda eksik ya da yetersiz olan bakıcı panik yapabilir ve olumsuz sonuçlar doğuracak karar verebilir. Özellikle Demans hastalarının bakımında zorlanan bakıcılar için bu kişilerin eğitimli olması oldukça önemlidir. Hasta bakıcılığı çok kutsal bir iştir. Bakıma ihtiyacı olan kişiye yeterli bakımı verebilmek zor olduğu kadar son derece değerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir