Anasayfa » Blog » Hasta Bakıcısı Arıyorum mu Diyorsunuz ?

Hasta Bakıcısı Arıyorum mu Diyorsunuz ?

hasta bakıcısı

Hasta Bakıcısı Bulmak

Hasta bakıcısı arıyorum diyen insanlar bazen çevrelerindeki insanlara haber vererek bu arayışını duyurmayı seçerler. Bu yol her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Fakat iyi bir hasta bakıcı arayışınız var ise mutlaka bir danışmalık şirketinden yardım alarak profesyonel ve eğitimli bir hasta bakıcısı ile çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Pek çok alternatif arasından kendi hastanıza ve kriterlerinize uygun olan bakıcıyı bulmak çok kolay olur. Sıradan bir bakımdan fazlasını istiyorsanız mesela yatılı hasta bakıcı gibi bir opsiyon istiyorsanız bunu belirterek ihtiyaçlarınız dahilinde bir bakıcı bulabilirsiniz. Özellikle yaşlı hastalarınız için evde hasta bakıcı arıyorsanız, sizlerin sadece yemek yaparak hastanın yanında olan bir bakıcıya değil daha profesyonel ve nitelikli bir bakıcıya ihtiyacınız var demektir. Bazı yaşlı hastalarda yara bakımı, genel sağlık, alt temizliği ve banyo gibi işleri yapabilecek bir bakıcıya ihtiyaç oluyor. Bu gibi işleri profesyonel bir şekilde aklınızda pürüz kalmadan halletmek istiyorsanız profesyonel bir yardım almalısınız.

hasta bakıcısı

Profesyonel Hasta Bakıcı Ne Yapar?

Profesyonel Hasta Bakıcı Ne Yapar?

Aile büyükleriniz yaşlı ve hastalığı için sürekli ve özenli bir bakıma ihtiyacı varsa ona mutlaka güvenilir bir hasta bakıcı bulmalısınız. Yaşlı hastanızın, yemeğini yapacak, ilaçlarını verecek, yaşadığı ortamı düzenli ve temiz tutacak aynı zamanda oyalanması adına ona belli uğraşlar bularak onu eğlendirecek ve vakit geçirmesini sağlayacak. Bu gibi bakımların yanı sıra daha da özenli ve detaylı bir bakım istediğinizde profesyonellik için bakıcı ile isteklerinizi paylaşarak onun yetkinliklerini öğrenmelisiniz. Hasta bakıcı fiyatları bu seçenekler çerçevesinde değişiklik gösterebilmektedir. Yatılı hasta bakıcı fiyatları ile normal yarı zamanlı hasta bakıcı ücretleri farklılık gösterebilir. Seçtiğininiz veya seçeceğiniz bakıcı için bakımını yapacağı yaşlı hastanın;

 • İlaçlarının takibini yapar ve doğru dozu doğru zaman içinde hastaya verir.
 • Hastanın temizliği ve kişisel bakımı ile ilgilenir.
 • Yatak yaraları oluştuysa onlara pansuman yapar.
 • Gerekiyorsa altını temizleyip, banyosunu yaptırır.
 • Beslenmesine dikkat ederek, sağlıklı beslenmesini sağlar.
 • Hastanın, yatan hasta olması durumunda onun yatış şeklini düzenli periyotlarla değiştirir.
 • Hastanın bulunduğu ortamın hava temizliği ve düzeni ile ilgilenir.
 • Hasta ile televizyon izlemek, kitap okumak ve onun hobileri ile ilgilenip ona yardımcı olmak gibi onun sıkılmasını engelleyecek aktiviteler ile zaman geçirmesine yardım eder.
 • Hastanın, hastalığı hakkında olumlu veya olumsuz her türlü değişiklik hakkında ailesine ve yakınlarına bilgi vererek, neler yapmaları gerektiğini anlatır.

Yaşlılar İçin Meşguliyet Terapisi Uygulamasının Önemi

Bakıma ihtiyaç duyan yaşlılarınız, bazı fiziksel olan etkinlikleri gerçekleştirebilecek kadar kendine yetebiliyorsa, bakıcısının ona meşguliyet terapisi uygulamasını yapması gerekir. Bu uygulama, yaşlı büyüklerinizin kendisini olumsuz düşüncülere kaptırmaması için, kendini faydasız hissetmemesi ve boşlukta olduğu duygusuna girmemesi için önemlidir. Bu uygulama ile yaşlı birey hayata tutunur ve yaşadığı her günden zevk almaya başlar. Meşguliyet terapisi uygulaması yaşlı bireyin durumunu göz önünde bulundurarak farklı çeşitlerde yapılabilir. Yaşlı bakıcısı;

 • Bakımını üstendiği kişi ile onun katılacağı bir kurs esnasında onun yanında olabilir.
 • Onunla beraber televizyon programları seyrederek, bu programlar üzerine sohbet edebilir.
 • Yaşlı birey ile spor aktiviteleri yapabilir, onu zorlamayacak şekilde.
 • Bireyin arkadaşları ve akrabaları ile sohbet etmesini ve onları ziyaret etmesini sağlayabilir.
 • Onunla özel küçük gezintilere çıkabilir.

Bu gibi aktiviteler ve daha başka şeyler bireyin enerjisi, ihtiyaçları ve ilgi alanlarına göre belirlenir. Onu fazla zorlamadan yapabileceği şeyleri, ona iyi gelecek ve onun hoşlanacağı aktiviteleri seçmek önemlidir. İyi bir bakıcı birey isteksiz olsa dahi ona bunların ne kadar faydalı olduğunu ve kendisini dinç hissetmesi için gerekli olduğuna ikna edebilmeli. Aile bireyleri ise hasta bakıcısı adayına bu noktada destek olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir