Anasayfa » Blog » İlk Kez Çocuk Bakıcısı Alacak Ailelere Tavsiyeler

İlk Kez Çocuk Bakıcısı Alacak Ailelere Tavsiyeler

çocuk bakıcısı

İlk Kez Çocuk Bakıcısı Alacak Ailelere Tavsiyeler

Çocukları için doğru çocuk bakıcısı seçimi, aileler için en zor durumlardan bir tanesidir. Çocuklarını çalışarak büyütmek zorunda olan aileler, onları bir bakıcıya emanet etmenin zorluğundan söz eder. Fakat aileler çocuk bakıcısı bulma konusunda belli noktalara dikkat ederlerse hem kendileri hem çocukları için doğru seçimi yapabilir. Bunu yapabilmek için iyi bir araştırma yapmak ve kriterleri önceden belirlemek gerekiyor.

Sonuç olarak her ailenin istekleri ve ihtiyaçları farklı olabiliyor. Peki çocuk bakıcı bulmak ve işe alım süreçleri için dikkat edilmesi gerekenler neler? İlk olarak kademeli ilerleyin. Bakıcı arayanlar, bakıcı bulma süreci içinde adaylar ile görüşürken aceleci olmamalı. Bakıcı adayınızı işe almadan önce kesinlikle birkaç görüşme yapın. Bakıcınızın ailesi ile tanışabilir ve aranızdaki güven bağını güçlendirebilirsiniz. Bakıcınızı ne kadar tanırsanız sizinle çalıştığı süre içerisinde o kadar rahat olursunuz.

Bakıcınız Hakkında Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Bakıcı arıyorum diyen ailelerin dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesi de bakıcı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bakıcınızın eğitimi, yaşı, karakter özellikleri, prensipleri, çocuk bakıcı mesleğini ne kadar zamandır yaptığı, sağlık durumu, çocuklara karşı tavırları ve onlarla olan ilişkisi gibi konuları öğrenmeniz gerekir. Bunları öğrenirken bakıcı adayının vermiş olduğu cevapları analiz ederek sizin kriterlerinize uygun olup olmadığını anlamanız gerekir. Sonuç olarak evde çocuk bakmak için yeterli bilgi ve deneyimin olması gerek. Bakıcının, çocuğunuzun kişisel gelişimine, bedensel ve ruhsal gelişimine direkt olarak etki ettiğini unutmayın. Çocuk bakıcısı arıyorum derken duygularınızla hareket etmemelisiniz. Çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcıyı duygusallık olmadan profesyonel bir şekilde değerlendirin. Tabii ki profesyonellik katı bir tavır değildir. Bakıcılık farklı bir meslektir ve duygusal bağlarda kesinlikle önemlidir. Hislerinize güvenin ama yine de tamamen bu şekilde seçim yapmayın.

Şartlarınızı En Başta Belirtin

Bakıcı ile anlaşma konusunda yapılan hatalardan en büyüğü şartlarınızı en baştan konuşmamanız olur. Bakıcının çalışma saatleri, gündüz mü yoksa yatılı mı hizmet vereceği, ev işlerinde yardım edip etmeyeceği, maaş gibi konuları en başta konuşun. Aksi halde ilerleyen zamanlarda bakıcınızdan ev işleri istediğinizde tatsızlık olabilir. Çocuk bakıcı fiyatları da bunlarla belirlendiği için her şeyi konuşmanız sizin için önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir