Anasayfa » Blog » Kişisel Motivasyon Arttırmanın Yolları

Kişisel Motivasyon Arttırmanın Yolları

motivasyon

Kişisel Motivasyon

Kişisel motivasyon düşük olması genel olarak beyinde oluşan negatif düşüncelerden kaynaklıdır. Bu negatif düşünceler insanların güvenlerini ve umutlarını köreltir. Konsantrasyon sorunları yaşatır. İnsanların kendileri olarak bir şeyi başarabilmesini ve güzel şeyler ile karşılaşmasını olanaksız kılar. İnsanların dış çevreden ve olumsuz deneyimlerden etkilenmesi çok doğaldır. Fakat gerektiğinden daha fazla ve uzun süreli olarak buna maruz kalmak insanların kendine gelmesini geciktirir. Kişisel motivasyonu arttırmak açısından uygulanabilecek birçok yöntem mevcuttur.

Diğer yandan da birey kendi motivasyonunu düşüren etkileri görmeli ve bunları yok etmenin ya da azaltmanın yollarına bakmalıdır. Motivasyon arayan insanlar için birkaç öneride bulunacak olursak;

  • Erteleyen ve olumsuzlaştıran sözlerden kaçınmalı.
  • Etrafında motivasyonunu arttıracak şeyler bulundurmalı.
  • Yaşanmış olan başarı filmlerini izlemeli, kitaplarını okumalı.
  • Kişisel hedeflerini makul düzeyde tutmalı, zor olduğu halde ulaşılan hedefler hakkında düşünmeli.
  • Hobilerden güç almalı, müzik ve spor gibi.
  • Zamanını kontrollü kullanmalı. Güne negatif düşünceleri atarak, gülümseyerek başlamalı.
  • Çevresindeki insanlar ile iletişim halinde olmalı, onlara yardımlarda bulunmaları.
  • Uyku düzenine ve beslenmesine dikkat etmeli, kendini geliştirmek için çabalamalı.
  • Kendini telkin etmeleri, sıkıntıların ve sorunların geçici olduğunu hatırlatmalı.
motivasyon

Motivasyon Nedir?

Motivasyon Nedir?

Motivasyon en net anlamı ile ‘’bir şeyleri yapma arzusudur’’. Hedeflerin temelde olduğu davranışları başlatmak ve rehberlik etmek üzerine devam eden süreçtir. Bu harekete geçmeyi sağlayan şeydir. İyi görünmek, temiz ve güzel kıyafetler giymek, acıktığında yemek hazırlamak bununla olan şeylerdir. Bu durum duygusal, sosyal, bilişsel ve biyolojik güçleri barındırır. Bu etkiler davranışların oluşmasında etkili olur. Günlük kullanım için  ise insan bir şeyi neden yaptığı ile alakalıdır. Bir şeyi başarmak için motive olan insan her gününü o şeye ulaşmak için çabalayabilir.

İç ve Dış Motivasyon Nedir?

Bu güç nerden ilham aldığına bakılarak 2 parçaya ayrılır. Bunlar; dış ve iç motivasyon. Dış motivasyonda insanın çevresi çıkış kaynağıdır. Genel olarak kupa, ün, para ve övgüler gibi ödülleri barındırır. İç motivasyon, bireyin kendi içinde ortaya çıkandır. Zor bir soruyu çözebilmek sadece onu çözebilmiş olmanın kişisel hazzını barındırır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir