Anasayfa » Blog » Misyon ve Vizyon Arasındaki Farklar Nelerdir?

Misyon ve Vizyon Arasındaki Farklar Nelerdir?

misyon ve vizyon

Misyon ve vizyon sözcükleri günümüz iş dünyasında çok sık karşılaştığımız sözcüklerdir. Belirli müşteri potansiyeli olan şirketlerin büyük çoğunluğu, şirket bilgileri arasında bu iki sözcüğe yer veriyorlar. Bundan dolayı bu sözcüklerin anlamları ve aralarındaki farkların neler olduğu merak uyandırıyor. Bu iki sözcüğün temel farklarına bakacak olursak, misyon şu anki pozisyonu ifade ederken vizyon ise geleceği ifade etmektedir.

Vizyonu olan şirketler iş yaptıkları alan içinde uzun vadede kalmayı hedefleyen ve bunun için gelecek planları kuran şirketlerdir. İyi tanımlanan bu kavramlar şirket için bir saygınlık belirtisi olur ve çalışanları için de motivasyon kaynağı sağlar. Misyon, her gün yapacağınız işinizi en doğru biçimde yapmanızdır. Vizyon, misyonun çevresinde şekillenen ve çalışmaların sürekliliğinin anlatılıp sağlanması ile çıkacak olan sonuçtur. Misyon şu anda olan amaç ve durumu gösterir. Vizyon, gelecek hedeflerinin belirlendiği bir kılavuzdur, ilham verir. Misyon, kısa ve öz olurken vizyon, gelecekteki amaçlar için oluşturulan bir liste olduğu için uzundur. Yine de bu kavramların tanımlarında çok uzun ve çok detaylı açıklamalar olmaması tavsiye edilmekte.

misyon ve vizyon

Misyon ve Vizyon Benzer Yönleri

Misyon ve Vizyon Benzer Yönleri

Şirketleri daha ileri taşımayı hedefleyen kavramlardır. Şirket çalışanları için bir güven kaynağıdır. Şirketin durumu ve gelişme potansiyeli hakkında bilgi verir ve çalışanları teşvik eder. Fakat çok uzun olmamalıdır. Bu içerikler yapılan işin ilerlemesi için emek sarf eden herkesin kolayca hatırlayacağı şekilde yazılmalıdır. Bu hem şirket çalışanları hem de okuyan diğer insanlar için kolay anlaşılmasını sağlar. Ayrıca teşvik edici bir özelliğe de sahiptir. Çalışanlar bu vizyon ve misyonu okuyarak çalıştıkları şirkete güven duyarlar.

Misyon ve Vizyon Önemi Nedir?

Bu kavramlar, kurum kültürü oluşturmak için en önemli şartlar arasında ilk sıralarda yer almakta. Şirket çalışanlarının ve şirketin müşterilerinin bu şirketteki vizyon ve misyonu iyi anlamaları ve benimsemeleri olumlu sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Özellikle çalışanlar için, şirketin kısa ve uzun vadedeki hedeflerinin farkında olması, bireysel ve kurumsal açıdan çok daha olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir