Anasayfa » Blog » Montessori Eğitimi ve Çocuk Gelişimi

Montessori Eğitimi ve Çocuk Gelişimi

Montessori Eğitimi ve Çocuk Gelişimi

Montessori Eğitimi ve Çocuk Gelişimi

Montessori eğitimi kavramını açıklamak istiyorum öncelikle. Bu model eğitim kavramı çocuğun birey olma yolunda kendini tanıması, yeteneklerini anlaması ve zekâ tipini belirlemesi amacı ile geliştirilmiş bir eğtim modelidir. Bebeğin oral dönemden itibaren hareketleri ve ilgi alanı takip edilir. Böylelikle ileride eğitim alırken izlenecek yol için gerekli rehber bulunmuş olur.

Eğitim modelleri ihtiyaca göre çeşitlilik gösterir. Çocuğun yeteneğini ve zekasını ölçme olanağı sağlaması açısından Montessori eğitimi çok daha önemlidir. Çocuğunun gelişim ile yakından ilgilenen anne ve babalar için vazgeçilmezdir.

Montessori Nedir?

Montessori nedir? Sorusuna gelince; öncelikle ahşap oyuncak ya da oyun ortamını yalnızca bir gereçtir. Amacımız tamamen onlara odaklı değildir. Ancak bu yolda en kesin sonuca varmak adına kullanacağımız yegâne rehber bu oyuncaklardır. Çocuğun motor becerilerini geliştirmek başlıca sebeplerden biridir.

Bir diğer husus ise öğrenme hızı. Dünyaya gelirken her birimiz farklı genetik özelliklerle geldik. Bu yüzden sağ ve sol loblardaki iletişim hızı her birey için farklılık gösterir. Bunun için kimseyi suçlamamalıyız. Çünkü beyin ve düşünme hızı geliştirilebilir bir olgudur. Bilinçli ebeveynler olarak çocuğunuzun eğitimine katkıda bulunun.

Montessori Eğitimi Nasıl Gerçekleşir?

Montessori eğitim için sahip olmamız gerekenler araç gereçler ve alanında bilgili bir gözetmendir. Ahşap oyuncaklara sahip olarak ve internet üzerinden eğitim alarak sizlerde çocuğunuza Montessori eğitimi verin. Adının yabancı gelmesi sizi ürkütmesin. İşin özünü kavrayınca oldukça basit olduğunu göreceksiniz.

Bu eğitime başlaman” ben yapamam, beceremem” diyen birçok veli ile karşılaştık. Ancak bir hafta bile dolmadan başarılarını teyit ettiler ve çocuklarını gözlemlediler. Biraz sabır ve inançla sahip olamayacağınız hiçbir durum söz konusu değildir. Kendinize güvenin.

Her çocuk kendine özeldir. İkiz bebeklerin çoğu bile birbirine benzemez, sakın ola çocuğunuzu kimsenin çocuğu ile kıyaslamayın. 0-3 yaş aralığında oluşmaya başlayan özgüven duygusunu baltalamaktan bir işe yaramaz. Her veli dünyaya gelen çocuğunu büyütürken yaşı kaç olursa olsun kendi büyür. Yeni doğan her çocuktan öğrenecek çok şey mevcuttur.

Montessori Eğitimi ve Özgüven

Montessori eğitimi ile özgüven  yakından bağlantılı kavramlardır. Özgüven tanımı herkes için farklı özellikler gösterse de aslında kazanılmasının yolu tektir. Küçük ya da büyük başarılar sonucu bu duygu kazanılır. Çocuğunuz ayakkabı bağlarken “ sen yapamazsın” ya da “hadi çabuk olsana” gibi tabirler kullanmayın. Bu örneği Montessori eğitimi ile bağdaştırcak olursak; çocuğunuz yapamadığında onu kırıcı ve rencide edici tabirlerle üzmeyin. Unutmayın ki her çocuk özeldir.

Parmak kaslarının gelişmesi ise ayrı bir detaydır. Aslında nasıl yapılacağınız biliyordur ama kasları güçsüz geliyor olabilir. Sakın acele etmeyin, benim çocuğum yapamıyor diye telaşa kapılmayın. Çünkü çocuk alıştıkça hızlanır. Sakın bu kuralı yadsımayın. Motor beceri ve parmak kasları yapısı gelişimi değişkendir.

Çocuğunuza iyi bir eğitici olun. Sabırla yol gösterin ve tüm dikkatiniz ile gözlemleyin. Sakın bu kuralı unutmayın. Siz ebeveynler çocuğun gözünde dünyanın tanımı olarak yer alırsınız. Eğer siz güven vermezseniz çocuk dünyanın da güvensiz bir yer olduğunu düşünür ve bu ilkeye dayanarak büyür. Özgüvensiz bireyler yetiştirmek istemiyorsanız kesinlikle buna dikkat edin.

Montessori Eğitimi ve Çocuk Gelişimi

Montessori Eğitim Neyi Kapsar?

Montessori Eğitim Neyi Kapsar?

Montessori eğitimi neyi kapsar sorusunu cevaplarsak, bir sınıf ortamında ya da ev ortamında olabilir. Bu eğitime gönül verenler olarak sizlere her konuda yardım sağlayacağız. Öncelikle ahşap malzemelerin kullanımını bilmeniz çok önemli. Bunula birlikte, çocuğa nasıl öğreteceğiniz ve onu nasıl gözlemleyeceğiniz de ayrı bir parantez. Çocukların düşünce hayal ve düşünce yapısı biz yetişkinler gibi sınırlı değildir. Biz ne kadar kısıtlı bakıyorsak; onlar o kadar geniş perspektiften inceliyor ve dünyayı bir bütün olarak algılıyor. Bu yüzden hayal gücüne asla müdahale etmeyin, bırakın yaratsın!

Bebeklerin güvenliklerini de baz olarak üretilmiş olan bu malzemeler, yine sizlerin dikkatini çocukların üzerinde olmasını istiyor. Siz gözlemleyin ve çocuğu koruyun. Ayrıca gözlemlerinizi not etmek de sizin yararınıza olacaktır. Çocuğunuz dinlenirken sizler de neler yaptığını analiz edebilir, belli çıkarımlarda bulunabilirsiniz. “Yapabilme ve başarabilme becerisi” çocuğunuzu hayatta tutun yegane şeydir.

İstediğiniz kadar para harcayın, çocuk için mühim olan tek şey tatmin duygusu ve kendine inançtır. Einstein der ki; “ Aslında herkes dâhidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir.” Bu sözü baz alarak hareket edin.

Montessori Eğitimi ve Dikkat

Montessori eğitimi dikkat toplamak için de güzel bir uygulamadır. Bebekler için çok fazla uyaran olmadığı takdirde dikkatlerini ilgilendikleri şeyin üzerinde toplayabilirler. Çünkü beyinleri meşgul eden dertleri yoktur. Mutlu çocuklar yetiştirmeye gayet edin. Çocuklar sandığınızdan çok daha fazla olarak hem enerjiden etkilenir hem de ebeveynlerinin mimiklerini okuyabilir.

Bebeklerin konsantrasyon yeteneklerini de etkileyen bu uygulama sandığınızdan fazla yarar sağlamakta. Çocukların odaklanma problemlerini çözmekte. Hiper aktif bebekleri olan annelerden çok güzel geri dönüşler aldık. Canı sıkılan çocuk mutfak gereçleri ile oynamak yerine bu malzemeleri tercih etmiş. Ve sakinleşme süreleri daha da kısalmış.

Kabaca öğrenme tiplerine değinirsek; görsel, işitsel ve kinestetik öğrenme olarak sınıflandırıyoruz. Daha detaylı sınıflandırmalar için uzmana başvurun. Çocuğu gözlemleyin ve hangi öğrenme modeline yakın olduğunu siz belirleyin. Eğer görsel ise daha çok resimler, videolar üzerinden yol gösterin.

Ancak sanal alemde de çok fazla minimum süreyi aşmayın. İşitsel zekaya sahip çocuklar için şarkı, hikaye gigi yollar deneyin. Farkı siz de görün. Ancak kinestetik öğrenme adına çocuğunuz için uygulama alanları yaratın ve bunlar için çaba gösterin. Dokunma ile öğrenen çocuklar hareketli olmaya daha yatkın olmakla birlikte daha çok sıkılır. Bu yüzden yeni alternatifler üretmek zorundasınız.  Yapboz, mekanik tamir oyuncakları gibi alana yönelin.

Montessori Eğitimi Hakkında Uzman Görüşleri

Montessori eğitimi hakkında uzman görüşleri elbette oldukça pozitif. Günümüzde çocuk yetiştirmek daha zorlaştı. Eskiye nazaran çocuklar direkt teknolojinin içine doğuyor. Bu durumda da elbette ilgilendikleri materyaller telefon, tablet ve televizyon gibi eşyalar. Bunların fazla kullanımı çocuklarda dil gelişiminin yavaşlaması, zeka gelişim hızı, gözler bozukluk gibi ciddi etkiler bırakmakta. Ayrıca video izleme sitelerinden etkilenen çocuklar kesinlikle davranışlarda özenmeye gidiyor. Ne yazık ki her video yararlı değil. Ve bu yüzden aileler çok zorlanıyor.

Bu eğitim modeli çocuğu sanal alemden uzaklaştırıp kendi ile baş başa kalması ile dikkatini pekiştiriyor. Kendinin bir şeyler ürettiğini gören çocuk doyum hazzına erişiyor ve daha fazla mutlu oluyor. İlkini tamamladıktan sonra diğer turlara geçerken ayakları yere sağlam basıyor. Ayrıca eğitmenleri de dikkat etmesi gereken bir nokta var ki; çocuğun ortaya koyduklarından psikolojik sağlığını tespit etmek.

Sağlıklı ortamda büyümeyen çocuklarda kendilerine ve çevrelerine ciddi anlamda zarar verme potansiyeli mevcut. Bu sebeple hem çocuğun hem de eğiticinin öğreneceği çok şey mevcut. Sağladığı yararlar sayesinde uzman görüşleri %100 destek veriyor. Montessori eğitimi ile hem bebeğin gelişimine katkıda bulunun hem de kendinizi daha rahat hissedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir