Nüfus ve toplum sağlığı politikaları, sağlıklı yaşama yöneliş, kırsal ve kentsel nüfus hareketleri vb birçok etmenden etkilenen yaşlı ve genç nüfus oranı halk sağlığını etkiler. Halk sağlığının etkilendiği noktalardan biri de ilerleyen yaşlarda kronik rahatsızlıklara, toplumsal hayatın veya genetik yatkınlığın getirdiği birtakım sağlık sorunlarına bağlı olarak ileri yaşlarda bakım gereksinimi duymaktır.

Yaşlı bakımı gereksinimi, oldukça titiz davranılması gereken bir konu. Bir çocuğun veya bebeğin birincil bakıcısı ne kadar titiz davranmalıysa, yaşlı bakımı sağlayan kişinin de o denli titiz hareketler sergilemesi gerekiyor. Zira yaşa bağlı olarak artış gösteren rahatsızlıkların bir kısmında kişinin kendi bakımını yapamadığı durumlar mevcut.

Bakımı Kim Üstlenmeli?
Toplumların birçoğunda, aile büyüklerinin ihtiyaç duyduğu bakımı evde sağlamak için aile fertlerinden bir ya da birkaçı birlikte üstleniyor. Yaşlı bakımında gönüllülük esas alınıyor. Ancak sağlık takibi açısından yaşlı bakımında, yaşlı bakıcılarından profesyonel yardım almak, bakımı sağlanacak kişinin yaşam kalitesini artırmak açısından oldukça önem arz ediyor. Evet yaşı ilerlemiş kişilerin bakımı sağlanırken sevgiyle yaklaşmak oldukça önemli. Ancak belirtmeliyiz ki sağlık takibi, sahip olunan sorunun çözümü konusunda bilmek de sevgi kadar önemli.

Yaşlı Bakıcısının Nitelikleri Neler olmalı?
Yaşlı bakımı sağlayacak bakıcının elbette sahip olması gereken özellikler ve özen göstermesi gereken noktalar olacaktır.

Üstleneceği sorumlulukları belirlemede ve uygulamada sorumluluk sahibi olmalı.
Yaşa bağlı olarak ortaya çıkma ihtimali yüksek sağlık sorunlarını, bu sorunların takibinin nasıl yapılacağını bilmeli.
Bir yaşlı bakıcısı, bakımı sağlanacak kişinin sahip olduğu rahatsızlıklar varsa, o kişinin ihtiyaç duyacağı tedavi ve bakım süreci hakkında bilgili olmalı. Varsa kullandığı ilaçları, bu ilaçların yan etkilerini; ihtiyaç duyduğu egzersizlerin içeriklerini ve sıklıklarını bilmeli.
Eğer bakımı sağlanacak kişinin uyması gereken bir diyeti varsa bu diyete uygun gıdaların belirlenmesi adına temel beslenme ve besin bilgisine sahip olmak da yine bakıcının nitelikleri arasında.
Bir yaşlı bakıcısı ekstra sabırlı olmalı. Zira yaşlı kişilerde yaşa bağlı olarak reflekslerde, kas hareketliliğinde yavaşlama görülebilmektedir. Bakıcı ve bakımı sağlanan kişi arasında hareketlilikte farklar olabilir.
Bakıcı, yaşanan ortamın temizliğini, hava durumunu, güvenliğini, günlük ihtiyaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek durumları düzenli olarak takip edebilmeli
Genel anlamda yaşlı bakıcısının sahip olması gereken özellikler, dikkatini vermesi gereken noktaları bu şekilde belirtebiliriz. Daha detaylı anlatımlarla başka yazılarda tekrar görüşmek üzere.

Sağlıkla kalın!

[Form id=”6″]

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir