Anasayfa » Blog » Oyun Ablasının Önemi

Oyun Ablasının Önemi

oyun ablası

Oyun Ablasının Önemi

Oyun ablası çocukların zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından çok önemlidir. Bakıcı ve oyun ablası her ne kadar birbirine benzetilse de farklı şeylerdir. Bakıcı çocuğun temel ihtiyaçlarını ve bakımını üstlenirken oyun ablası ise çocuğun öğrenme yetenekleri üzerinde yoğunlaşarak onun gelişimini sağlar. Oyunlar oynatarak hem çocuğa arkadaş hem de bir öğretici rolü alırlar.

Ebeveynler çocuğun gelişim dönemindeki eğitimini göz ardı edebiliyor. Fakat unutmamaları gereken nokta çocukların erken yaşta olan eğitimi ve oynadığı oyunların onların gelecek hayatı için önemli olduğudur. Çocukların bu yaşlarda kiminle zaman geçirdiği çok önemlidir. Oyun ablaları aldıkları eğitim gereği çocuğun yaşına göre neye ihtiyacı olduğunu bilerek o yönde eğitimler verir, oyunlar oynatır. Enerji yönünden genç bireyler oldukları için her zaman çocukların enerjisini yakalarlar. Oyun ablası çocuğun kendini geliştirdiği her an yanında olur ve ona destek olur. Çocuğun gelişimde rollü oldukça büyüktür. Oyun ablası ile büyüyen çocukların diğer çocuklara göre iletişim becerileri ve özgüveni daha gelişmiş olur. Çocuklarla sürekli iletişim halinde olan oyun ablaları, onlarla en iyi iletişimi kurabilen bireylerdir. Çocukların dil geliminden, ailenin farkında olmadığı yeteneklerine kadar her açıdan gelişmelerini sağlar.

Oyun Ablaları Ödevlere de Destek Oluyor

Oyun ablaları çocuklarla oyun oynamanın haricinde onların okul ödevleri için de destek olur. Zaman zaman verilen okul ödevleri ebeveynleri zorlayabiliyor. Fakat oyun ablası gerek aldığı eğitim gerek çocuğun dilinden anlaması gerekse genç olmasından dolayı bu konuyu kolaylıkla halledebiliyor. Oyun ablaları çocukların yaşına inebildikleri için onlarla güzel anlaşabiliyor ve okul ödevlerini eğlenerek yapabilmeleri için çocuklara yardım ediyorlar. Bundan dolayı bütün gün okulda enerjisi azalan ve dikkati dağılan çocuklar ödev yaparken sıkıntı yaşamıyorlar. Okul ödevlerini yaparken okula olan ilgileri de artıyor. Diğer yandan da bunlar ileriki eğitim hayatları için de olumlu sonuçlar çıkarıyor.

Oyun Ablası Seçiminde Bakılması Gereken Özellikler

Oyun ablaları, ailelere çok fazla avantaj sağlar. Fakat bu avantajlara ulaşılması için oyun ablasını doğru seçmek çok önemlidir. Oyun ablası olan kişiler üniversitelerin çocuk gelişimi ya da farklı bölümlerinde okuyan veya mezun olmuş kişilerdir. Onların oyun ablalığı ile ilgili bilgileri, deneyimleri, çocuklarla iletişim becerileri, oyun oynatma becerileri bu iş için uygun oldukları anlamını taşıyor. Bu kişiler ile iletişime geçmeden bilmeniz gerekenler ise şu şekilde,

  • Öncelikle her üniversite okuyan veya mezun olmuş kişiyi oyun ablası olarak çalıştırmak doğru değildir. Bazı bireyler kötü alışkanlıklara sahip olabilir ve bu alışkanlıkları onların psikolojik sorunları olduğu anlamına gelebilir. Böyle bireyler çocuğunuz için avantaj sağlayamaz.
  • Oyun ablaları seçerken sigara, alkol gibi alışkanlıkları olmayan bireylerin seçilmesi daha doğru olur. Çocukların oyun ablaları ile sıkı bir bağı oluşur. Bundan dolayı çocuğunuz oyun ablasını örnek alır. Kötü alışkanlığı olan birisini örnek alması çocuğu olumsuz etkiler.
  • Oyun ablasını arayan ailelerin işe alacakları kişiyi yakından tanıyabilmesi önemlidir. Aile içinde sorunlar yaşayan ya da günlük hayatında sıkıntı olan bir kişinin bu işi sağlıklı bir şekilde yapması pek mümkün değildir. Bu iş için, eğlenceli, sevecen, güler yüzlü ve iş konusunda bilgi sahibi olan kişilerin seçilmesi gerekir.
  • İngilizce bilen oyun ablası çocuğunuz için büyük avantaj sağlar. Çocuğa temel İngilizce bilgisi verebilecek kadar bile İngilizce bilmesi önemlidir. Temel matematik ve Türkçe dersleri için de yardımcı olabilecek düzeyde bilgi sahibi olması gerekir.
  • Oyun ablasının oturduğu yerin konumu ilgileneceği çocuğun evine yakın mesafede olursa çok daha avantajlı olur. Ailenin istediği saatlerde oyun ablasına ulaşabilmesi gerekir. Çok uzak bir konumdan gelmek zorunda olan bir oyun ablası ile çalışmak oldukça zor olur.

Bunlara dikkat ederek oyun ablası seçimi yapabilirsiniz. Oyun ablaları seçimleriniz için merak ettiğiniz her şeyi Armoni İnsan Kaynaklarına ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir