Anasayfa » Blog » Oyuncak Seçimi ve Püf Noktaları

Oyuncak Seçimi ve Püf Noktaları

oyun ablası

Oyuncak Seçimi ve Püf Noktaları

Çocuklar için oyuncaklar sadece zaman geçirmek için bir araç değildir. Özellikle hayal güçlerini kullanabilecekleri, zekalarını geliştirebilecekleri birer araçtır aynı zamanda. Bu noktada oyun ablası da aileler de özellikle oyuncak seçerken dikkat etmelidir.

Her ne kadar bazı aileler tarafından oyuncağa verilen paranın aşırı ya da gereksiz olduğu düşünülse de çocuklar için faydalı oldukları zamanla ortaya konulmuştur. Fakat oyuncak seçerken de ailelerin birtakım hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Oyuncağın türünden yapıldığı malzemeye, yaş gurubuna kadar birçok unsur vardır. Oyuncak Seçimi.

Doğru ve iyi bir oyuncak tercihi çocukların kaliteli zaman geçirmesine ve yaratıcılıklarının artmasına katkı sağlayacaktır. Fakat ailelerin oyuncak seçerken özenli olması gerekir. 0 ile 3 yaş arasındaki çocuklar için bazı oyuncaklar tehlikeli olabilir. Aynı zamanda 6 ile 12 aylık bebeklerde ise daha çok yapılan malzeme ve oyuncak türü önemlidir. Genel olarak ise her yaş grubuna ayrı olmak üzere dikkat edilecek birçok husus vardır.

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

Her çocuk oyuncak ile oynamayı genel olarak sever. Özellikle keyifli zaman geçirmek isteyen çocuklar her gördüklerini isteme eğilimindedir. Fakat anne ve babaların çocukların her istediğini almak yerine yaşlarına ve oyuncağın türüne göre seçim yapması gerekmektedir. Bu duruma göre oyun ablası ya da ebeveynlerin seçebileceği oyuncaklar yaşlar itibari ile şu şekildedir:

  • Öncelikle yeni doğan bebeklere 6 aylık olana kadar işitsel ve görsel yönü ağır, pelüş ya da kauçuk tarzı, tek parça ve büyük olan oyuncaklar verilebilir.
  • 6 ile 12 aylık olan bebekler ise ellerini kullanmada biraz daha iyidir. Bu sebeple çıngırak ya da ses çıkarak hareketli, tek parça oyuncaklar iyi bir tercih olabilir.
  • 12 ile 24 aylık bebeklere ise genellikle ayaklarını kullanabilecekleri, örümcek ya da benzeri oyun araçları alınabilir.
  • Aydan itibaren ise birleştirip ayırabilecekleri büyük parçalı Lego ve yapbozlar verilebilir.

Tüm bu unsurlara anne ve babalar dikkat etmelidir. Özellikle yatılı oyun ablası ya da bakıcıların da bu tür oyuncakları verirken özenli davranması beklenir. Zira çoğu zaman yanlış oyuncak seçimi tehlikeli durumlara yol açabilir. Bunun yanı sıra çocukların görsel, işitsel gelişimleri için faydalı oyuncaklar seçilmesi daha yararlı olacaktır. Bu sebeple oyuncak seçimi oldukça önemlidir.

oyuncak seçimi

Oyun Oynamanın Faydası

Oyun Oynamanın Faydası

Çocukların oyuncak ile oynaması gelişimlerine faydalıdır. Bunun yanı sıra oynama tarzı da özellikle yaratıcılıklarını geliştirme ve daha keyifli zaman geçirme açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Özellikle oyun ablası aldığı eğitim ile çocukların bu tür motor becerilerini nasıl çalıştıracağı, geliştireceği konusunda daha bilgilidir.

Oyun ablalarını bakıcılarda ayıran bir özellik ise genellikle okul çağında, gelişmekte olan çocuklar için yardımcı olmalarıdır. Bunun yanı sıra sadece oyun ve öğrenme amaçlı yardım etmektedirler. Aldıkları eğitim ile çocukların gelişimine oyunlar ile katkı sağlarlar. Oyuncaklar ile nasıl yaratıcı aktiviteler yapılacağı, çocukların eğlenirken nasıl öğreneceği konusunda daha tecrübelidirler.

Profesyonel bir hizmet çerçevesinde tam ya da yarı zamanlı oyun ablalarının yanı sıra aynı zamanda İngilizce bilen oyun ablası da bulmak mümkündür. Böylelikle çocuklarda erken yaşta yabancı dil gelişimine yardımcı oyunlar ile de katkı sağlanır.

Bunun yanı sıra çocuğun yaşına göre hangi oyunların daha iyi olacağı, çocuğun hangi yönlerini nasıl geliştirileceği gibi konularda da oyun ablaların genellikle eğitimli ve bilgili olduğu görülmektedir. Hem bakıcı hem de oyun ablaları için hizmet arayanlar kurumsal firmaların bünyesinde çok rahat aradıkları özellikle personelleri bulabilirler. Yaş ve diğer seçeneklere göre istediklerini kolaylıkla arayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir