Anasayfa » Blog » Yabancı Bakıcı ile Çalışmak

Yabancı Bakıcı ile Çalışmak

Yabancı Bakıcı ile Çalışmak

Yabancı bakıcı hizmetinde önemli noktalar nelerdir?

Son yıllarda aileler çocukları yabancı dil öğrensin diye yurt dışından gelen yabancı bakıcı tercih ediyorlar. Peki sizlerin tercihleri arasında yabancı bakıcılar var mı? Sizce bu durumun avantaj ve dezavantajları neler? Gelin biraz göz atalım.

Bakıcı hizmeti sunan firmaların genelinde yabancı bakıcı hizmeti yer almakta. Öncelikle Türk yatılı bakıcı yerine yabancı bakıcıların tercih edilmesindeki en büyük etmen, yabancıların çocuklara yabancı dil öğretebiliyor olmasıdır. Dil kullanma doğuştan gelen bir yetenektir, ama bunu geliştirebilmek için insanın çevreye ihtiyacı vardır. Bebeklerin çoğu 12-18 aylar arasında dil ve konuşma için gerekli olgunluğa erişirler. Bunun için çocuğa bakım veren kişinin çocuğun ana dilini iyi kullanabilmesi önemlidir.  Kelimeler doğru telaffuz edilmediği zaman, çocuk da bazı kelimeleri doğru telaffuz etmeyi öğrenme konusunda gecikmeler yaşayabilir. Çünkü küçük çocuklar yetişkinlerin söylediklerini duyarak öğreniyor.

Yabancı bakıcı çalışma izni

Yabancı bakıcılar Türkiye’de yasal olarak bulunacağı gibi yasal olmayan yollarla ülkede bulunan yabancı bakıcılar da bulunmakta. O yüzden yabancı bakıcı ile anlaşmadan önce Türkiye’ de yasal olarak bulunup bulunmadığını mutlaka sorgulamanız gerekir. Oturma izni olmayan bir bakıcıya çalışma izni de yapamazsınız. Kaçak olarak çalışan birçok firma sahte belgelerle size eleman gönderebilmekte ve daha sonrasında karşınızda muhatap bulmakta zorlanabilirsiniz.

Yabancı olmaları memnuniyete engel değil.

Yabancı bakıcıların zamanla ailenin bir üyesi gibi kendini bu aileden biri olarak görebiliyor olması da ailelere güven veren bir durumdur. Çocuklar ile olan iletişimleri sekteye uğramıyor ve dolayısıyla çocukların bakıcılarına daha samimi bir yaklaşım içerisine girmesi de mümkün olabiliyor. Bazı ülkelerin insanlarının oldukça sabırlı ve şefkatli bir yapıya sahip oldukları artık biliniyor. Aileler sadece sabırlı olmaları ve çocuklarına da büyük bir şefkatle yaklaşmaları nedeniyle dahi tercihlerini yabancı bakıcılardan yana kullandıklarını söylemek mümkün… Ancak yabancı bakıcı temin ederken hangi yola başvurduğunuz da büyük önem taşıyor. Bu noktada en önemli unsurlardan biri de güvenilir bir firmayla çalışmak yolundan geçiyor…

Kendi çocuğumuza bakmasını istemeyeceğimiz hiçbir aileye önermiyoruz.  Bu anlamda eğitimci kimliğimiz ve iyi birer anne baba olma yolundaki çabalarımızın yanında iyi bir bakıcı ajansı olmak için her ayrıntıya dikkat ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir