Anasayfa » Blog » Yabancı Bakıcı ile Çalışmanın Avantajları

Yabancı Bakıcı ile Çalışmanın Avantajları

yabancı bakıcı

Yabancı Bakıcı ile Çalışmanın Avantajları

Bebek ve çocuklarınız için bir bakıcı fikri özellikle çalışan annelerin, ilk kez çocuk sahibi olan ailelerin ve daha birçok kişinin tercihidir. Zira bu içi profesyonel olarak yapan yerli ya da yabancı bakıcı hem iş yükünü hafifletmekte hem de çocuğunuzun kaliteli zaman geçirmesine katkı sağlamaktadır.

Birçok firma ailelere profesyonel olarak bakıcılık hizmeti sunmakta ve tecrübeli, bilgili bakıcılar ile çocuk bakımında yardım alınmasına aracılık yapmaktadır. Birçok aile günümüzde bakıcı hizmetinden yararlanmaktadır. Bu noktada özellikle yabancı bakıcılar ise ailelerin son zamanlarda tercih ettiği kişiler olmaktadır.

Yabancı bakıcıların, tercih eden aileler için birtakım avantajları bulunmaktadır. Aileler bu avantajları değerlendirerek tercihte bulunmaktadır. Bilgi, tecrübe, eğitim gibi farklı birçok konuda yerli bakıcılara göre avantajlar olabilmektedir. Fakat bazı aileler ise yabancı bakıcı fikrine sıcak bakmamaktadır. Özellikle yabancı bakıcı konusunda endişeleriniz var ise bu avantajları değerlendirerek kararınızı gözden geçirebilirsiniz.

Yabancı Bakıcıların Avantajları

Birçok durumda yabancı bakıcıların sağladığı birtakım avantajlar olmaktadır. Bunlarda biri de İngilizce bilen yabancı bakıcı çocukların da dil gelişimine katkı sağlamasıdır. Bunun gibi birçok farklı avantajları ise şu şekilde ifade etmek mümkündür:

  • Özellikle çocukların ve belirli yaş grubunun yabancı dil gelişiminde büyük rol oynamaktadırlar.
  • Çocuğunuzun farklı kültürleri tanımasında ve farklı bakış açıları kazanmasına yardımcı olurlar.
  • Yabancı ülkelerden gelen bakıcıların çoğu alanında iyi eğitim almaktadır. Bu da özellikle aileler için bilgi birikimi yönünden bakıcıda aradıkları özelliklerden biridir.
  • Özellikle iş için geldikleri için sürekli ve uzun vadeli bakıcılık için ideal olmaktadırlar.
  • İzin konusunda esnek olmakla birlikte her türlü çalışma planına uyum sağlama eğiliminde olmaktadırlar.
  • Yaşlı bakımı için ise yatılı olma konusunda esnektirler.

Hem yaşlı bakımı hem de özellikle çocuk ve bebek bakımında daha iyi eğitim almış ve esnek olmaları sebebi ile birçok kişi tarafından tercih edilirler. Sık sık bakıcı değiştirmeye gerek kalmazsınız zira işlerini icra etmek için buraya gelmektedirler.

Genel olarak ise farklı ülkelerden gelinse de ailelerin tercih ettikleri bakıcılar çoğunlukla bilindik ülkelerden gelmektedir. Çocuk ve bebek bakımı için Filipinli bakıcılar çoğunlukla tercih edilirken yaşlı ve hasta bakımı için ise genellikle Türkmen yabancı bakıcı tercih edilmektedir.

yabancı bakıcı

Yabancı Bakıcı Çalıştırmak

Yabancı Bakıcı Çalıştırmak

Türkiye’de yabancı bakıcı çalıştırmanın birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartların yanında bakıcıların ise kendilerinin sağlaması gereken birtakım unsurlar da vardır. Bu unsurlardan ilki ise oturma ve çalışma izninin alınmış olmasıdır. Zira bu izinleri almadıklarında sınır dışı edilme ihtimalleri bulunmaktadır.

Profesyonel firmalar aracılığı ile bakıcınızı edindiyseniz bu durum hakkında endişe duymanıza da gerek kalmamaktadır. Fakat yine de eve gelen bakıcınız ile bu konu hakkında konuşup, iznini görmek ise en doğal hakkınızdır. Mutlaka bakıcınızın izinlerinin kontrolünü gerçekleştirin.

Aynı zamanda Türkiye’de yabancı uyruklu bir bakıcı çalıştırmak için gereken şartlar da vardır. Genel olarak bakım ve ev hizmetleri kapsamında bakıcı yardımı almak mümkündür. Çoğu zaman sağlık sigortası şartlarının karşılanması gibi birtakım yasal işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.  Kurumsal bir firma aracılığı ile bakıcı hizmetinden yararlanmanız durumunda bu yasal işlemlerin çoğu yapılmış olur.

Bu noktada özellikle yabancı bakıcı hizmetinden yararlanmak isterseniz mutlaka bu işi profesyonel olarak yapan bir kurum aracılığı ile hizmet aldığınızdan emin olun. Aynı zamanda bakıcınız ile yüz yüze konuşarak merak ettiğiniz hususları ona sorun. İzinleri ve diğer yasal durumları mutlaka kontrol edin. Tüm bunlarda sorun yoksa yabancı bir bakıcı hizmetinden gönül rahatlığı ile yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir