Anasayfa » Blog » Yaşlı ve Hasta Bakıcı Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeli ?

Yaşlı ve Hasta Bakıcı Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeli ?

hasta bakıcı

Yaşlı ve Hasta Bakıcı Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeli

Çok değer verdiğiniz sizleri büyüten büyüklerimiz belli bir yaşa geldikleri zaman bazı fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşamaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda özenli bir bakıma ihtiyaç duyan büyüklerimiz için hasta bakıcı hizmetinden faydalanmak, birçok sıkıntının kolay bir şekilde çözüme ulaşmasına yardım edebilir. Hasta bakıcısı arıyorum fakat bir seçim yapmadan önce ne gibi konulara dikkat etmeliyim diyorsanız yazımızın devamında bu soruları aklınızdan silebilirsiniz. Büyüklerinizin sizi büyütürken göstermiş oldukları fedakarlıkları unutmamak ve yaşlandıklarında onlara en iyi şekilde bakım yapmak veya bakımının yapılmasını sağlamak çocuklarının en önemli görevidir. Çalışma hayatının yoğun olduğu bu dönemlerde hastalarınıza ve büyüklerinize yeterince ilgi gösteremediğinizi düşünmeniz olağandır. Bir hasta bakıcısı yardımı aldığınızda kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz çok açık. Hasta bakıcı ücretleri konusunda, tercihiniz evde hasta bakıcı yani yatılı hasta bakıcı yönünde olursa fiyat bu şekilde farklılaşabilir. Hasta bakıcı fiyatları arasında yatılı hasta bakıcı fiyatları yarı zamanlı çalışanlara göre daha fazla olur. Hasta bakıcı seçimlerinizde güvenilir bir firmadan destek almak önemlidir. Bakım işinde uzman olan kişilerin sabırlı, düzenli, dürüst ve titiz olmaları sizi de rahatlatır.

Hasta Bakıcılar Güvenilir ve Dürüst Olmalı

Sevdiklerinizi rahatlıkla emanet edebilmeniz için bakıcınıza güvenmeniz en önemli detaydır. Yaşlılıktan kaynaklanan hastalıkların bakımının kontrollü ve iyi bir bakım yapıldığını bilmek size fayda sağlar. Yaşam kalitesi değişen ve kendi işlerini kendileri yapamayan yaşlıların umutsuzluğa kapılabilir, olumsuz düşünceler ile kafasını yorabilir, bu durum sık karşılaşılan bir durumdur bundan ötürü yaşlı bakımlarında bakıcıların özenli olması gerekir. Disiplinli bakıcılar ailelere ve yaşlılara karşı da dürüst olur. Bakıcıları düşünürken sürekli ve düzenli yemek hazırlayan ve ilaçlar veren kişiler olarak düşünülürse güven kavramı ön planda olur. Bakıcınızı daha iyi anlamak adına onu gören kişiler ile konuşabilirsiniz, hastanızla konuşabilirsiniz ve bakıcınız hakkında sorular sorabilirsiniz. Farklı bazı önlemler alarak da bakıcınızı da denetleyebilirsiniz.

Hasta Bakıcılar Eğitimli ve Tecrübeli Olmalı

Hasta bakıcısı olan  kişilerin araç ve gereçlerin kullanımını iyi bilmesi önemli bir detaydır. Hastanız için tansiyon ölçme, ateş ölçme, oksijen tüpü kullanımı, aspiratör kullanımı ve pansuman yapmak için gereken araç gereçleri doğru bir şekilde kullanabilmesi gerekir. İlk yardım bilgisine sahip olmalıdır ve yaptığı ölçümlerin sonucunda çıkan değerleri not alarak zamanı geldiğinde doktoru ve ailesi ile paylaşmalıdır. Gereken durumlar için yakın bir hastane ile iletişimde olmalı ve hasta için gereken testlerin yapılmasını sağlamalıdır. Bu gibi bir durumda aile içinde irtibat halinde olduğu kişileri de bilgilendirmelidir. Hastanın kıyafetlerini giymesine ve gerektiği zaman banyosuna yardımcı olmalıdır. Hastanın iyileşme sürecinde moralini iyi tutmalıdır. Bazı yaşlılar çocuk gibi olabilirler. Onları sakince ve anlayışlı bir şekilde karşılamaları ve gerekli ihtiyaçlarında yardımcı olmalıdır. Hastayı üzecek şekilde konuşmamalıdır. Bunun gibi bir şey anlaşıldığı takdirde hasta yakını, hasta bakıcı ile çalışmasına son verebilir. Hasta ve yara bakımı sırasında ellerini temiz tutmalı gerektiği zaman eldiven takmalıdır. Solunum yolu ile bulaşabilecek hastalıklar için önlem alarak maske takmalı herkesin sağlığı için temizliğe son derece önem vermelidir. Hasta için kullanmış olduğu malzemeleri kullandıktan sonra temizlemeli, tek seferli kullanılan malzemeleri ise direkt çöpe atmalıdır. Acil bir durum olduğunda yapılması gerekenler hasta bakıcıya doğru ve net bir şekilde aktarılmalı, bir acil durum listesini her zaman göz önünde tutmalıdır. Acil durumlarda ulaşması gereken kişileri mutlaka telefonuna kaydetmeli ve bilgilendirmeyi unutmamalıdır.

Sizde daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir