Anasayfa » Blog » Yatılı Bakıcı İle Çalışacak Ailelere Tavsiyeler

Yatılı Bakıcı İle Çalışacak Ailelere Tavsiyeler

yatılı bakıcı

Neden Yatılı Bakıcı ?

Yoğun iş yaşamı, geç saatlere sarkan mesai saatleri ve toplantılar, iş yemekleri derken yatılı bakıcı ihtiyacı zorunlu bir hale geliyor. Siz veya çevrenizdeki birçok kişi bu duruma şahit olmuştur. Yatılı bebek bakıcısı veya yatılı çocuk bakıcısı arayan aileler bu noktada ailelerinin içine birini almanın zorluklarını bilirler. Biz de bu zorlukları aşmanızda yardımcı olacak bilgileri bir araya getirdik.

Yatılı Bakıcı Nereden Bulunur ?

Öncelikle etrafınızdan eşinizden dostunuzdan bulacağınız bakıcılar özel hayatın deşifre edilmesinde zaman zaman zorluklar yaşatacağı gibi amatörlük anlamında da sizi zorlayabilir. Çalışacağınız bakıcı şirketleri ise ne kadar güvenilir bunu sorgulayabilirsiniz. Bu yüzden Bakıcı şirketinizin mutlaka İşkur’a bağlı çalışan bir Özel İstihdam Bürosu olup olmadığını sorgulayın. Bakıcı şirketi olmak için yerine getirilmesi gereken kriterler vardır ve bu kriterleri yerine getiren firmalar bu ruhsatı elde edebilir. Yani her vergi mükellefi firma bu işi resmi olarak yapmaya yetkili değildir. Bu şirketlerle çalışan aileler ve bu şekilde çalışan şirketler için cezai yaptırımlar söz konusudur. Bakıcı şirketiniz hakkında yorumları okuyup sosyal medya hesaplarını, en önemlisi de firma sahibinin kimliğini, çalışmalarını irdeleyebilirsiniz. Kurumumuz hakkında bilgi edinmek için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ne İstediğinizi Belirleyin

Yatılı bakıcı arıyorum diyen aileler öncelikle ne istediklerini, bakıcıdan beklentilerini net olarak belirlemelidir. Sadece çocukla mı ilgilenmesini istiyorsunuz? Ev işlerinde destek isteyecek misiniz? İzin günleri ne olacak? Nasıl birisini arıyorsunuz? Genç dinamik mi, Tecrübeli mi vs…

Evde Bakıcınıza Bir Yaşam Alanı oluşturun
Yatılı bakıcı için eviniz her ne kadar bir iş yeri olsa da en nihayetinde onların da bir insan olduğunu evinizin onlar için de bir yaşam alanı olduğunu unutmayın. Bakıcının kalacağı bir odayı, mümkünse özel olarak dinlenebileceği bir alanı mutlaka ayarlayın. Bu özel yaşam alanlarında kameranın olmaması daha sağlıklı olacaktır. Onların huzurlu çalışması sizin ailenizdeki pozitif iklimi de etkileyecektir.

yatılı bebek bakıcısı

Yatılı Bakıcı alırken nelere dikkat etmeliyim?

Yatılı Bakıcı alırken nelere dikkat etmeliyim?

– Bakıcınızın yaşam tarzı ailenize uygun mu?
– Bakıcınız beklentilerinizi karşılayabilecek nitelikte mi?
– Çocuğuma bir şeyler katabileceğini düşünüyor musunuz?
– Aile bütçeniz noktasında size ilerleyen süreçte sorun yaşatır mı?
– Adayla uzun süreli çalışabilir miyim?
– Hijyen ve öz bakım anlamında beklentilerinizi karşılıyor mu?
– Olağanüstü durumlarda soğukkanlılığını koruyabilecek mi?
– Çocuğumla kaliteli zaman geçirebilecek mi?

Yabancı Bakıcı mı Türk Bakıcı mı ?

Genel olarak yabancı bakıcılar yatılı olarak kalmayı daha fazla tercih etmektedirler. Yatılı kalabilen Türk bakıcı sayısı daha azdır. Bakıcın uyruğundan ziyade sizin beklentilerinizi karşılayabilme kat sayısı daha önemlidir.

Alışma Sürecini unutmayın

Bakıcınız ne kadar deneyimli oluşa olsun her evin kendine özgü bir ruhu ve kültürü vardır. Her adayın bu ruha ve kültüre alışması zaman almaktadır. Bu süreçte ebeveynlere düşen daha metanetli olarak adaya destek olmak bakıcın daha kolay alışmasına yol hazırlamaktır. Aksi halde hayal kırıklıklarıyla dolu 1 haftalık bakıcı serüvenleri yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için beklentilerinizde net olun ve bunları en başta anlatın. Süreç içerisinde mümkünse yaparak gösterin. Hoşunuza gitmeyen durumları içinizde biriktirerek patlamalar yaşamak yerine sıcağı sıcağına doğru dili kullanarak söyleyin ve tekrarlanmasının önüne geçin.

Bakıcı Arıyorum diyorsanız. Size bu konuda yardım etmekten büyük zevk duyacağımızı unutmayın. Size bir telefon kadar yakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir