Anasayfa » Blog » Yatılı Bebek Bakıcısı

Yatılı Bebek Bakıcısı

yatılı bebek bakıcısı

Yatılı Bebek Bakıcısı mı Arıyorsunuz ?

Yatılı bebek bakıcısı hizmetinin ebeveynlere pek çok yararı olmaktadır. Bundan dolayı bebekli ailelerin genelde tercihi yatılı bebek bakıcısından yanadır. Yatılı bebek bakıcısı her zaman sizin yanınızda ve evde olduğundan dolayı herhangi bir problem oluştuğunda hemen yardımınıza koşabilecektir. Örneğin çocuk hastalandığında ve buna tek başınıza yetişemediğinizde ya da çalışan bir anneyseniz ani mesai değişikliklerinde bebek bakıcı ayarlamanıza gerek kalmaz. Belli birtakım davetlerde bebeğinizi rahatça evde bırakabilir ve saat sorunu yaşamdan eve dönebilirsiniz. Çünkü bakıcınızın belli bir eve dönme saati yoktur. Yatılı bir bebek bakıcısına sahip olmanız sizi bu gibi pek çok örnek sorun karşısında dertlerden kurtarmaktadır. Bundan dolayı sık sık iş seyahati yapan ya da mesaili ve uzun saatlerde çalışan anneler için yatılı bebek bakıcısı en iyi tercihlerden biri haline gelmektedir. Yatılı bakıcının tek dezavantajı vardır. Bu da yatılı bakıcı için eviniz de en azından bir oda bulunmalıdır. Böylece herkesin kendi özel alanı olsun.

Gündüzlü Bakıcının Dezavantajları

Gündüzlü bakıcının dezavantajları çok olduğundan dolayı genellikle aileler bakıcı tercihlerini yatılı bakıcıdan yana kullanmaktadırlar. Bakıcınız yatılı olmadığından dolayı eve gelirken saat konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bakıcı evden çıkmadan eve gelmek zorunda kalırsınız. Bundan dolayı saat konusunda esnek ve rahat davranamazsınız. Akşam davetlere ya da yemeklere takılan bir anneyseniz bu konuda sık sık sıkıntı yaşarsınız. Çünkü akşam evde bakıcı olmadığından dolayı bebeği başkasına bırakmanız gerekir. Bazen ani iş çıkmaların da aniden bakıcı yerine birini bulmak zorudur. Bundan dolayı sabahçı bakıcı, yatılı bakıcıya göre annenin üzerinden çok da yük alan bir hizmet değildir. Tabi ki bu seçenek yine ailelerin maddi durumu ve özel durumlarına göre yapacağı bir tercihtir. Yatılı bakıcı fiyatları sabahçı bakıcı fiyatlarına göre daha yüksektir. Bundan dolayı kimileri için sabahçı bakıcı tutmak cepleri açısından daha avantajlı gelir.

Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gereklidir?

Özellikle yeni anne olmuş adaylar bakıcı seçerken biraz çekingen bir tavır almaktadır. Çünkü çocuklarını uzun zamanlar teslim edecekleri insana güvenmek ve bu insandan emin olmak isterler. Bundan dolayı da bakıcı seçerken çok zorlanırlar. Fakat bakıcı seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiği taktirde en iyi bakıcınızı rahatlıkla seçebilirsiniz. Öncelikle uzmanlar 0-6 yaş arası fakat özellikle 1 yaşına kadar bebeklerin anneleri ile iyi bağ kurması açısından bakıcı önermemektedir. Bu yaşlardaki bebekler güven duygusunu kurmaya yeni yani başlarlar ve çevresini yeni yeni tanırlar. Bundan dolayı da bu yaş aralığında çocuklar anne ile kurduğu bağ ile güven duygusu kazanıp çevresi ile sosyalleşmelidir. Aksi halde bu durum ilerleyen süreçlerde çocuğunuzda psikolojik sorunlar yaratabilir. Bakıcı ararken bakıcıda bakmanız gereken birtakım özellikler bulunmalıdır.

  1. Çocukları sevmeli ve onlara karşı sabır gösterebilmelidir. Çocuk bakma işi kolay bir iş değildir. Çocukları sevemeyen ve sabır gösteremeyen kimse çocuk bakamaz.
  2. Bakıcılık alanında deneyim kazanmış ve bu işi gerçek bir iş gören birini bulmanız sizin için daha iyi olur.
  3. Dürüst olması yine çok dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir.
  4. Temiz olması ve kötü alışkanlara sahip olması çok çok önemlidir. Sigara gibi çocuğun görüp özeneceği kötü alışkanlıklar özellikle merak dönemindeki çocukları kötü etkileyebilir.
  5. Sorumluluk bilincine sahip bir bakıcı olması gereklidir. Böylece verdiğiniz görevleri bilinçli olarak uygular.
  6. Her an size yardım edebilmesini istiyorsanız da bakıcınızın yatılı bebek bakıcısı hizmeti verip veremeyeceğini öğrenmekte sizin için yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir