Anasayfa » Blog » Yatılı Yabancı Bakıcı ve Avantajları

Yatılı Yabancı Bakıcı ve Avantajları

yatılı yabancı bakıcı

Yatılı Yabancı Bakıcı ve Avantajları

Yatılı yabancı bakıcılar ailelerin çocuklarının bakımı için anlaştığı ve beraber yaşadığı kişilerdir. Yabancı bakıcıların aranma nedenlerinden biri çocuğun farklı diller öğrenmesine katkı sağlamaktır. Bilindiği üzere yeni ve yabancı bir dil öğrenmek küçük yaşlarda çok daha kolay iken büyüdükçe zorlaşmaktadır. Çocukların zihinsel olarak bilgiye açık ve meraklı olmaları nedeniyle yeni bir dil öğrenmeleri için küçük yaşlarda yabancı bakıcı arayışına girilmektedir. Yabancı bakıcılar evdeki birçok olayla ilgilenirken çocuğun bakımını da yapabilirler. Örneğin evdeki temizlik, yemek, ütü gibi ihtiyaçları karşılarken aynı zamanda çocuklara bakabilirler.

Yatılı yabancı bakıcının en önemli avantajlarından biri 7/24 çocuğunuzla beraber vakit geçirmesidir. Çocuğunuz asla yalnız kalmaz ve tüm gelişimi boyunca bakıcı ile daha rahat iletişimde kalabilirsiniz. Yatılı bakıcı çocukların günlük aktiviteleri ve sevdikleri her şeyi bilmektedir. Sağlık durumu, hobileri ve fobilerine hakim olarak çocuğun eğlenceli vakitler geçirmesini sağlar. Ayrıca günlük konuşma dilinin yabancı olması da çocuğun zorlanmadan dil öğrenmesini sağlar. Yatılı yabancı bakıcılar aile yanında kaldıkları için ayrı olarak ev giderleri ve masraflarını karşılamak zorunda kalmazlar. Ayrıca genellikle kendilerine özel odaları ve yaşam alanları bulunur.

Yatılı Yabancı Bakıcının Sahip Olması Gereken Özellikleri

Yabancı bakıcı ile ebeveynler arasındaki iletişim güçlü ve net olması gerekmektedir. İşe alınmadan önce bakıcının yatılı olarak kalacağı evde hangi görevleri üsteleneceğini konuşması gerekmektedir.

Yatılı bakıcının sahip olması gereken özelliklerde;

  • Sabırlı olması ve gerektiğinde empati kurabilmesi,
  • Yeni şeyler öğretmeye ve eğitmeye yatkın olması,
  • Çocuklarla iyi geçinmesi,
  • Becerikli ve çalışkan olması,

Gerekmektedir. Bu sayede hem yabancı olmaları hem de bu özelliklere sahip olmalarıyla daha fazla maaş alabilirler.

Yatılı Bakıcı Ararken Nelere Dikkat Edilir?

Yatılı bakıcıların son derece güvenilir olması gerekir. Özellikle yabancı bakıcı işe almak isteyen bireyler güvenilirlikle alakalı şüphelere düşebilirler. Ayrıca çocukların ve yaşlıların bakımında yatılı bakıcıların rolü hayatlarında bir dönüm noktası yaratabilir. Bu nedenle kararsız ve sürekli fikir değiştiren bir bakıcı yerine net ve kalıcı bakıcıların daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Yatılı bakıcıların acil durumlarda soğukkanlı bir tavır sergileyerek ilk yardımda bulunabilmesi de önemli bir faktördür. Bu sayede çocuğunuzu güvenle emanet edebilir ve günlük işlerinize odaklanabilirsiniz.

Yatılı bakıcıların diğer birçok meslekteki gibi deneyimli ve profesyonel olması beklenmektedir. Fakat bu meslekte çocuklarla alakalı bir deneyim süreci yaşamanız iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Çünkü çocuk ve bebeklerin bakımları hafife alınmayacak derece önemlidir ve dikkat gerektirir.

Yatılı bakıcılar işe başlayacakları evde kendilerine ait bir oda bulunup bulunmadığına dikkat etmelidir. Günün her saati ev sakinleriyle geçeceği için onlara özel bir alanın bulunması önemlidir. Öyle ki genellikle aileler yatılı bakıcılar için özel bir alan oluşturmakta ve bunu belirtmektedirler.

yabancı bakıcı

Yatılı Yabancı Bakıcıların Ortalama Maaşı Nedir?

Yatılı Yabancı Bakıcıların Ortalama Maaşı Nedir?

Yatılı yabancı bakıcı fiyatları ortalama bakıcı fiyatlarına oranla oldukça yüksektir. Bunun nedenlerinden biri 7/24 çalışmakta ve acil durumlarda hemen yanınızda olmaktadır. Part-time ve gündüzlü çalışan bakıcılara oranla iş yükü daha fazla olmaktadır. Tabii ki yatılı bakıcıların da kendilerine ayırabileceği vakitleri olmaktadır. Fakat bahsettiğimiz esnek çalışma saatlerine uyumlu hareket etmesi gerektiğidir.

Yatılı yabancı bakıcı eğer evin diğer ihtiyaçlarıyla ilgilenmiyor ve sadece çocukla ilgileniyorsa ortalama maaş 4500 TL’den yüksektir. Bakıcının bildiği dile göre de fiyatlar değişim gösterebilir. Yatılı bakıcının profesyonelliğine bağlı olarak yabancı olması da değerlendirildiğinde 4500 ila 10.000 TL arasında maaş alabileceklerini söyleyebiliriz. Ayrıca yatılı bakıcılar bir aileyle beraber yaşadıkları için su, elektrik ve doğalgaz faturası gibi giderlerle uğraşmak zorunda da kalmamaktadır. Bununla beraber aylık mutfak giderleri de olmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında oldukça karlı ve aileyle aradaki bağa göre oldukça eğlenceli bir meslektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir