Çocuk Bakıcısı.

Günümüzde çalışan annelerin en önem verdiği konulardan bir tanesi olan çocuk bakıcılar, çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçlarıyla ilgilenmenin yanı sıra gelişimini de destekleyecek profesyonellikte olmalıdır. Erken çocukluk döneminde çocuklar öğrenmeye çok açık olurlar. Çocuğunuzun ilerleyen yıllardaki başarısı bu dönemde öğrendikleriyle şaşırtıcı oranda ilişkilidir. Bu dönemde profesyonel bir çocuk bakıcıyla çalışmak sanıldığından daha büyük bir önem taşımaktadır. Çalışan anneler için bir zorunluluk gibi görünse de çalışmayan anneler de profesyonel bir çocuk bakıcının desteğine ihtiyaç duyabilirler.

   Ailelerimiz en değerli varlıklarımızı emanet edecek biri ararken bakıcı olmak isteyen insanlar da belli başlı özellikleri taşımalı. Belli başlı bu özellikleri sizlere maddeler halinde sıraladık:

  • Coşku: Çocuk bakıcısı gerçekten çocuklara bakmanın keyfini çıkarmalı ve çalışmalarına, bakımlarındaki çocuklarla gerçekten ilgilendiklerini gösteren bir enerjiyle yaklaşmalıdır.
  • İnisiyatif: Bakıcı ev ahalisinin özelliklerini hızlıca gözlemlemeli, beklentilerin farkına vararak konuda inisiyatif almalı, ihtiyaçları analiz etmeli ve bu konuda aksiyon almalıdır.
  • Oyunculuk: Bakıcı oynama yeteneğine sahip olmalı ve çocukları eğlendirmeyi bilmelidir. Çocukların en çok oynayarak öğrendiğini düşünürsek eğitici oyunlar kurmalı ve doğru yönlendirmelidir.
  • Sorumluluklar: Çocukların o anda ne kadar eğlendiğine bakılmaksızın çocuklar rutinlere uydurulmalı ( zamanında yatağa almak, dişlerini fırçalatmak gibi.). Ebeveynler çocuğunun doğru ellerde olduğunu bilmeli, o yüzden rutinler son derece önemlidir.
  • Profesyonellik: Bebek bakımı, en rahat senaryolarda bile, gerçek bir iştir ve ciddiye alınmalıdır. Bakıcı güvenilir, kendini adamış ve tecrübeli olmalıdır. Yaptıkları işi anlamalı ve sadece para kazanabilecekleri bir alan gibi davranmamalıdır.
  • Hesap Verebilirlik: Bakıcı sorumluluklarının farkında olmalı ve her zaman aileye hesap verebilir durumda olmalıdır. Yaptığı iş ne olursa olsun aileler ona güvenmektedir. Bu yüzden de şeffaf olmak önemlidir.
  • Rol Model Olmak: Çocuklar en çok etraflarındaki insanları taklit ederek öğrenir ve davranış geliştirir. O yüzden çocuklara iyi bir rol model olmalı ve onların yanında uygunsuz davranışlarda bulunmamalıdır.
  • Öğrenmelerini Desteklemek: İyi bir bakıcı onların gelişimlerini destekler, eğitici oyunlar oynar ve onlara kitap okur, yanlarında klasik müzik dinlemeye özen gösterir.

Son olarak güler yüz ve tebessüm her insanın en öncelikli özelliği olmalı ?

ARMONİ İnsan Kaynakları olarak çocuk bakımı için başvuru yapmış olan ailelerin karşılarına, ailenin isteklerini ve çocuğun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak en uygun bakıcı adayını çıkartırız. Yerli ve yabancı bakıcı adaylarımızın bulunduğu geniş portföyümüzden kendinize en uygun bakıcı adayını bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çocuk bakıcısı seçerken nelere dikkat etmeli ?

Elbette çocuk bakıcısı seçerken güvenlik en önde gelirken bunun yanında çocuğa birş eyler katabilecek nitelikte bakıcılar daha çok tercih edilir. Bu yüzden çocuk bakıcısı seçerken onunla oyunlar oynayabilecek, etkinlikler yapabilecek nitelikte adaylar daha ön plandadır. Bunun yanında yabancı dil gelişimi için Filipinli bakıcı, Nepalli bakıcı yabancı bakılar daha çok aranmakta.

Çocukların ev ödevlerine yardım edebilmek içinse lise veya üniversite mezunu bakıcı seçilebiliyor. Yatılı çocuk bakıcısı veya gündüzlü çocuk bakıcısı seçiminiz doğrultusunda kriterler oluşturabilirsiniz.

Bu tercihleriniz doğrultusunda

Çocukları seviyor mu?

Çocuklarıma neler katabilir?

Güvenilir mi?

Ailemize uyum sağlayacak mı?

Sorularının cevaplarını adayda aramak gerekir.

Tabi Çocuk Bakıcısı seçerken evinizin koşulları da önemli bir faktördür. Bu faktörleri bilen, kabul eden adaylarla daha uzun soluklu çalışabilirsiniz. Örneğin evinizde kamera varsa ya da beslediğiniz evcil hayvan varsa bunları mutlaka adayların bilmesi gerekir.

Bakıcı da aranması gereken önemli bir özellik de çocuğunuzun enerjik, hareketli yapısına ayak uydurabilecek nitelikte dinamik bir yapısının olması gerekir. Çocuk emeklemeye başlamasıyla birlikte ev içerisinde güvenliğini tehdit edecek birçok durumla karşılaşabilir. Bu yüzden onun temposuna ayak uydurabilecek, bu tehdit edici faktörlerin önüne hızlı geçebilecek bir bakıcı her zaman daha güvenilirdir.

Çocuk bakıcısı seçerken bakıcının ilkyardım bilgisi olup olmadığını da sorgulayabilirsiniz. Soğukkanlı, dikkatli ve bilgili bir bakıcı ani gelişen istenilmeyen durumlarda ( boğulma, yaralanma vs.) sükunetini koruyarak gerekli müdahaleyi yapabilmeli ve telaşa kapılmadan gerekli süreci işletebilmelidir.

Unutmayın ki çocuğunuz bakıcısından birçok şey öğrenecek. O yüzden bakıcının zaman kavramını, sosyal rolleri, ev iş etiğini iyi bilmesi ve oturması kalkmasıyla dahi çocuğa rol model olabilmelidir.

Çocuk bakıcısında ev işleriyle de ilgili talepleriniz varsa bunu daha minimize ederek beklenti içine girmek daha sağlıklı olacaktır. Kimi zaman evlerde bakıcı ev işleriyle uğraşmaktan çocukla ilgilenecek birkaç saati bile bulamamaktadır. Burada amaç biraz daha çocuk bakıcılığından çıkıp ev yardımcılığına kaymaktadır. Bu da çocuğun ilgisiz kalmasına hatta güvenliğinin zora sokulmasına dahi sebep olabilir.

Size tavsiyemiz bakıcı arayışına başlamadan önce bir beklenti listesi hazırlamanız ve bu listenin uygulanabilirliğini, kendinizin bu listeyi birebir uygulayıp uygulamayacağınızı sorgulamanız. Yani listeniz biraz daha ayakları yere basan, uygulanabilir olmalı 😊 Sonrasında bu listeye uygun bakıcı adayı çalışmasına başlayıp, çalışmanızı sürdürmelisiniz.

Unutmadan, bakıcı adayının sigara kullanmasını, kötü alışkanlıkları olmasını elbette ki istemezsiniz.

Her şeyin başı sağlıklı bir iletişimdir. Bu sağlıklı iletişimin başlangıç noktası da şeffaflık ve samimiyettir. Bundan hareketle sağlıklı iletişim kurduğunuz bir adayla daha uzun soluklu ve verimli çalışacaksınızdır.

 

Bakıcı Ücretleri

Bakıcı maaşları belirlenirken birçok etmen devreye girse de çocuğumuzu emanet edeceğimiz kişinin maddi problemlere kafa yormamasını elbette isteriz.  Bakıcı ücretleri yatılı ve gündüzlü çalışılması, adayın beklentileri, evin durumu, çocuk sayısı gibi birçok etmen belirleyebilir. Eğitimli ve donanımlı bakıcılar her iş kolunda olduğu gibi deneyimleri ile bağlantılı olarak da daha fazla ücret talep edebilmekteler.

Çocuk bakıcısı arayışınız için size bir tık kadar yakınız.

Neden bize ulaşmıyorsunuz?

Biz Sizi Arayalım

Güncel Yazılarımız

bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yabancı bakıcı
Çocuk Bakıcısı
Bebek bakıcısı