Hasta Bakıcısı

Hasta Bakıcısı

Herhangi bir sebebe bağlı olarak kendi bakımını gerçekleştiremeyen sevdikleriniz için zaman zaman bakıcı ihtiyacı duyabilirsiniz. Engelli aile üyeleri, ameliyata veya felce bağlı yatalak kalma durumu, yaşlılık veya hastanede uzun süreli tedavi gören hasta yakınlarınız için alanında uzman bir hasta bakıcısı bulmanızda fayda vardır. Böylece siz de rahat eder ve bakıcıya hastanızı emanet ederek dışarıdaki işlerinizi de halledebilirsiniz.

Armoni İnsan Kaynakları sizin ve sevdikleriniz için deneyimli ve referanslı hasta bakıcısı ve refakatçi hizmetleri vermektedir. Uzman ekibimiz sizi dinleyerek sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda en uygun adayı en kısa sürede bulur. Hasta bakıcısı arayışınızda bilgi almak için hemen bizi arayın.

 

Hasta Bakıcısı Ne İş Yapar?

Hasta bakıcısının görev ve sorumlulukları oldukça fazladır. Ancak her şeyden önce sorumluluk sahibi bir bakıcı ile anlaşmanızda fayda vardır. Şunu belirtmek gerekir ki hasta bakıcıları hem evde bakıma gereksinim duyan hastalar ile ilgilenir hem de hastanede refakatçıya ihtiyaç duyan hastalar ile ilgilenir. Örneğin dışarıda çalışıyorsunuz ve hasta yakınınız hastanede tedavi görüyor. Bu durumda kendiniz yanında olamasanız bile ücret karşılığı tutacağınız refakatçı sayesinde hastanızın yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Hasta bakıcının görevlerini şu şekilde gösterebiliriz;

 • Hastanın rutin solunum, tansiyon ve nabız gibi ölçümlerini yaparak not etmek, aksi bir durumda hekim ve aile ile durumu paylaşmak.
 • Hastada şeker hastalığı varsa insülin iğnesini yapmak ve şeker takibini kontrol etmek
 • Hastanın hangi saatlerde ilaç aldığını öğrenerek saati saatine ilacı içirmek
 • Hastanın tuvalet veya alt bakım ihtiyacını karşılamak. Eğer hasta ayağa kalkamıyorsa altını bezlemek. Sonda var ise hastanın sondasını belirli aralıklarla boşaltmak da hasta bakıcısının görevleri arasındadır.
 • Hastanın banyo ihtiyacını karşılamak. Eğer yatağa bağlı değilse hastayı banyoya götürerek yıkanmasına yardımcı olur. Ancak hasta yatağa bağlıysa silme banyo yöntemini uygulamak mecburiyetindedir.
 • Saç tarama, tırnak kesme, üst değiştirme ve tıraş etme gibi kişisel bakım ihtiyaçlarını karşılamak da hasta bakıcının görevleri arasındadır.
 • Hastanın yön takibini yapmak. Yani, yatakta 2-3 saat arayla pozisyonunu değiştirerek yatak yaralarının oluşmasını önlemek.
 • Eğer hasta ayağa kalkabiliyorsa kısa yürüyüşler ve egzersizler yaptırmak.
 • Psikolojik anlamda hastaya destek olmak.
 • Hastanın gün içindeki tavır ve davranışlarını yakınları ile paylaşmak

Hasta bakıcıların görevleri çalışmakla yükümlü olduğu saat aralığına göre farklılık gösterir. Günlük, haftalık, saatlik ve yatılı hasta bakıcıların görevleri birbirinden farklıdır. Siz de kriterlerinize uyacak şekilde hasta bakıcısı arıyorsanız firmamız ile görüşme sağlayabilirsiniz. Size en uygun hasta bakıcısını en kısa sürede sunuyoruz.

Hasta Bakıcısına Neden İhtiyaç Duyulur?

Hasta bakıcısına ihtiyaç duymak için pek çok farklı sebebiniz vardır. Dışarıda çalışıyorsanız eğer hastanız ile yeterince ilgilenecek vakit bulamayabilirsiniz. Bununla birlikte ev içi sorumluluğunuz fazlaysa ve evde küçük çocuk varsa hastaya gereken ilgiyi gösteremezsiniz. Bu durumda onu ihmal ederek sağlık durumunun daha kötüye gitmesine sebep olabilirsiniz.

İşe giderken veya çarşıya çıkarken gönlünüzün rahat olmasını, aklınızın evde kalmamasını istiyorsanız alanında tecrübeli bir hasta bakıcı ile görüşmenizde fayda var. Bununla birlikte yükünüz hafifleyecektir ve kendinize ya da ailenize daha fazla zaman ayırabileceksiniz. Siz de firmamızda ilan veren bakıcılarla görüşerek işlerinizi rahatlatabilir, hastanıza gereken bakımı en iyi şekilde sunabilirsiniz.

Hasta Bakıcı Arıyorum

Hasta bakıcı arıyorum diyen pek çok kişi vardır. Özellikle hastası yaşlıysa veya hastanede tedavi görüyorsa daha acil bir arayıştır. Çeşitli firmalarda ilan veren bakıcılar ile görüşme sağlayarak hastanız için en iyi bakıcıyı bulabilişiniz. Eş dost tavsiyesinin yanı sıra profesyonel firmalar tarafından verilen ilanları değerlendirmeniz daha doğru olur. Firmamızın profesyonel anlamda hizmet sunan hasta bakıcılarını araştırarak kısa sürede aradığınız bakıcıyı bulabilirsiniz.

Hasta Bakıcısının Özellikleri

Hastasına bakıcı arayan pek çok kişinin merak ettiği konu hasta bakıcısı özellikleri yönündedir. Öncelikle iyi bir hasta bakıcısının tecrübeli olması gerektiğini belirtebiliriz. Çünkü tecrübeli bireyler hastalarına en iyi şekilde davranır ve bunu kutsal bir meslek olarak görerek hastaların ihtiyacını eksiksiz bir şekilde karşılamaya çalışır. Diğer hasta bakıcı özelliklerini şu şekilde gösterebiliriz;

 • Sıcakkanlı olmalıdır. Hastaya tüm sevgisini ve ilgisini yansıtarak aileye de davranışları ile güven vermelidir. Pozitif yapıda olan bir hasta bakıcı hastanın ruhsal durumunu olumlu yönde etkiler.
 • Referans verebilmelidir. Daha önce çalışma hayatında yer alan kişileri sizinle paylaşarak geçmiş meslek hayatı hakkında bilgi almanıza destek olur. Eğer sunduğu referanslar iyiyse ve bakıcıdan memnun kalmışlarsa siz de anlaşma yoluna girebilirsiniz.
 • Hasta bakıcısı pratik olmalıdır. İlaçları düzenli olarak takip etmesi, acil bir durumda ani müdahalede bulunabilmesi mutlaka aranan nitelikler arasında yer alır.
 • Temiz ve düzenli olmalıdır. Hastanın kendini iyi hissetmesi için odayı temiz tutmalı ve hijyen kurallarına uymalıdır. Dış görünüşünden ve ilk buluşmada yapacağınız görüşmeden bunu az çok anlayabilirsiniz.
 • Aile yaşantısının düzenli olması gerekir. Çünkü özel hayatında tertipli olan sizin aile yaşantınıza da kolay uyum sağlar.
 • Sigara kullanmamalıdır ve herhangi bir hastalığının bulunmaması gerekir.

Bu niteliklere sahip bir hasta bakıcı ile görüşerek hastanızın bundan sonraki yaşamında daha konforlu olmasını ve güvende kalmasını sağlayabilirsiniz.

Hasta Bakıcı Fiyatları

Hasta bakıcı fiyatları çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Bakıcının çalışma süresi ve sorumlulukları ücretleri belirleyen önemli faktörlerden biridir. Bununla birlikte hasta bakıcının Türk ve yabancı olması da ücretleri değiştirir. Tüm ücretlendirmelerhakkında detaylı bilgiyi firmamızı arayarak alabilir, bütçenize uygun bakıcılar ile görüşme sağlayabilirsiniz. 

Gündüzlü Hasta Bakıcısı

Gündüzlü hasta bakıcısı, isminden de anlaşılacağı üzere sadece gün içinde hastanın bakımından sorumlu olan kişilerdir. Genel bağlamda sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında çalışırlar. Fakat iş durumuna veya diğer etkenlere göre bakıcı ile saatleri görüşebilirsiniz.

Yatılı Hasta Bakıcısı

Yatılı hasta bakıcısı, günün 24 saati hastanın bakımından sorumlu kişilerdir. Gece sık uyanan, uyuyamayan ve tüm gün bakım gerektiren hastalar için yatılı hasta bakıcısı daha idealdir. Ücretleri biraz yüksek olsa da günün her saati rahat edebilirsiniz. Ayrıca hastanızın bakıcısına daha iyi alışmasını sağlayabilirsiniz. Tüm gün birlikte vakit geçirecekleri için aralarındaki bağ güçlenecektir. Firmamızda talebinize göre gündüzlü ve yatılı hasta bakıcısı bulabilirsiniz.

Hasta Bakıcısı Ararken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Hasta bakıcısı bulurken birtakım detaylara dikkat etmek gerekir. Hastanızın bundan sonraki yaşantısında sürekli vakit geçireceği, en özel anlarında yanında olacağı bakıcısını seçerken pek çok faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

Bakıcı yukarıda saydığımız nitelikleri taşımalıdır. İlk görüşmede bir nebze de olsa ılımlı bir duruş sergiliyorsa deneme sürecini başlatabilirsiniz. Hastanıza ne kadar iyi davrandığına, ev ortamına ne kadar sürede ayak uydurduğuna ve sizinle olan iletişimine dikkat etmelisiniz. Hastaya sevgi dolu bakışlar ile bakıyorsa, hasta hakkında birtakım soruları soruyorsa yani hastasını merak ediyorsa, sizinle saygı çerçevesinde konuşuyorsa bu bakıcı ile çalışmayı düşünebilirsiniz.

Firmamızda farklı kriterlere sahip hasta bakıcılarını bularak aklınıza takılan soruları bizimle paylaşabilirsiniz. Bakıcılar ile görüşme sağlayarak kararınızı verebilir ve hem kendi hayatınızı hem de hastanızın yaşamını daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Armoni Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?